Coma powstała w 1998 roku w Łodzi, z inicjatywy Dominika Witczaka (gitara) i Tomasza Stasiaka (perkusja). Pierwsze pięć lat działalności zespół poświęcił na komponowanie muzyki i próby sceniczne, by w końcu, po pewnych przetasowaniach w składzie i zmianie menadżera, w 2004 roku wydać debiutancką płytę. „Pierwsze wyjście z mroku” odbiło się sporym echem na polskiej scenie muzycznej, torując zespołowi drogę do pierwszej ligi. Po wydaniu kolejnych albumów, występach na największych polskich scenach i eksperymencie muzycznym z Orkiestrą Symfoników Gdańskich zespół powrócił z czwartym, „Czerwonym albumem”, wydanym pod koniec 2011 roku.
6 listopada na rynku pojawiła się nowa płyta zespołu Hey – „Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan”. To 10. studyjny album w ich dorobku. Po raz pierwszy materiał został zarejestrowany w sześcioosobowym składzie, bowiem do grupy dołączył Marcin Zabrocki - kompozytor i multiinstrumentalista – znany m.in. ze współpracy z grupami: Biff, Pogodno, Mordy. Praca nad albumem przebiegała podobnie jak przy krążku „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” z 2009 roku. Nagrania najpierw odbywały się w Krainie Westernu w Sarnowej Górze, a następnie we wrocławskim studiu Fonoplastykon. Płytę wyprodukował Marcin Bors przy współpracy z Pawłem Krawczykiem - muzykiem zespołu i jednocześnie autorem większości kompozycji, które znajdują się na albumie. Po premierze krążka zespół wyruszył w jesienno-zimową trasę koncertową.
Projekt Litzy - Luxtorpeda - wyrósł na jedną z najważniejszych grup na rockowej scenie w Polsce. W jej skład wchodzą oprócz Litzy: Robert Drężek, Krzysztof Kmiecik, Tomasz Krzyżaniak i znany z duetu Pięć Dwa Dębiec Hans. Po sukcesie debiutanckiej płyty „Luxtorpeda” i singla "Autystyczny" zespół wydał drugi krążek "Robaki". Spotkał się on z równie gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki. Luxtorpeda uważana jest za jeden z najlepszych koncertowych zespołów w kraju.
Happysad wydał we wrześniu swój najnowszy album – „Ciepło/Zimno”. Płyta powstawała w niewielkim domu na Warmii. Jeszcze nigdy żadne miejsce nie miało tak dużego wpływu na naszą twórczość - mówią członkowie happysad. Do tego miejsca jeździliśmy trzykrotnie. W roku 2010 i 2011 spotykaliśmy się tam na burzy mózgów, czekaliśmy na wenę i gdy przychodziła, robiliśmy po prostu piosenki. W 2012, w największe lutowe mrozy, pojechaliśmy tam z Leszkiem Kamińskim, aby wszystkie te pomysły zarejestrować. Według muzyków na płycie usłyszymy 12 utworów w klimacie dobrze znanym fanom. To wciąż są piosenki do śpiewania przy ognisku, których melodie i teksty łatwo zapamiętać, choć w kilku utworach zapuściliśmy się w rejony dla nas kompletnie obce. Z piosenek zawartych na płycie, z jej brzmienia, z pracy z Leszkiem, z przeżytej przygody jesteśmy bardzo zadowoleni - dodają. Pierwsze single z płyty – „Wpuść mnie” i „Bez znieczulenia” – dowodzą, że słusznie!
Członkowie grupy Łąki Łan zapewniają, że spotkali się pod liściem jełopianu, a zespół uformował się w skutek ulewy, przed którą musieli się schować…Jednak pod pseudonimami Poń Kolny, Niesforny Bonk, Zając Cokictokloc, Jeżuś Marian, MegaMotyl i Paprodziad kryją się prawdziwi muzycy, którzy w 2005 roku wydali płytę „Łąki Łan” i cztery lata później jeszcze bardziej popularną „ŁąkiŁandę”. W listopadzie 2012 roku ukazał się ich najnowszy album – „Armanda”. Oryginalność i specyficzny styl zespołu (który sami artyści określają mianem „łąki funk”) zostały już docenione przez publiczność festiwali w Gdyni, Krakowie, Kostrzynie czy Śremie – teraz o potędze łąki funka przekonamy się na pierwszej edycji Rocket!
Zespół Chemia powstał w 2007 roku w Warszawie. 2010 przyniósł wydanie dwóch singli - "Mantra" i "Jeden Świat" oraz wydanie pierwszej płyty "Dobra Chemia". W tym samym roku zespół uczestniczył w festiwalu Top Trendy i w trasie koncertowej z Kobranocką oraz TSA. W trakcie nagrań anglojęzycznej wersji płyty, Chemia otrzymała zaproszenie na May Rock Festival w Neuss koło Duseldorfu oraz wrześniowy festiwal Kaarst Total (Niemcy). W październiku 2011 ukazała się płyta „O2” z nowym wokalistą. Utwory z tej płyty zostały docenione przez kanadyjskiego promotora Marca LaFrance. Marc widząc w zespole duży potencjał zaprosił muzyków do Warehouse Studio Bryana Adamsa gdzie nagrywali swoją drugą płytę. Wynikiem kwietniowej sesji nagraniowej jest EP - ka "In the eye" zawierająca trzy single.
Rust to młody, lecz świetnie się zapowiadający zespół. Ich muzyka jest połączeniem klasyki hard rocka z dzisiejszym ciężkim brzmieniem, co zdaje się doceniać zarówno publika jak i krytycy i dziennikarze muzyczni. Stąd też wyróżnienia na festiwalach i przeglądach, w tym nagroda jury na tegorocznym Jarocin Festiwalu!
Bilety na Rocket Festiwal dostępne są już na stronach www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl oraz www.ticketpro.pl a także w sklepach sieci Empik, Media Markt i Saturn.
Zespół Disposable Soma zaprezentował najnowszy singiel. „Toń” to kompozycja Pawła Eggerta, Piotra Kona i Jaśka Smolińskiego. Jako ilustrację tekstową zespół wykorzystał wiersz Bolesława Leśmiana „Topielec”. Recytuje go jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów, Mirosław Zbrojewicz.
Po historycznym koncercie, który w zaledwie 10 godzin został wyprzedany do ostatniego miejsca, COMA ponownie rusza w trasę.
Ukazała się rozszerzona reedycja jedynego albumu grupy The Nefilim kierowanej przez Carla McCoya z Fields Of the Nephilim.
Ukazał się ósmy już singel w dorobku warszawskiej formacji Quiet Sirens.
„One Assassination Under God – Chapter 1” to nowe rozdanie dla Marilyn Manson, nawiązujące do klasycznych dokonań grupy.
Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler
Grupa J.D. Overdrive wydała swój piąty długogrający album, którym po blisko 15 latach działalności żegna się ze słuchaczami. "Funeral Celebration” to kwintesencja brzmienia grupy i jak najbardziej godne pożegnanie. W związku z tym wokalista Wojciech ‘Suseł’ Kałuża i gitarzysta Michał ‘Stempel’ Stemplowski dali się namówić na przekrojową rozmowę o działalności zespołu, sięgając początków jego istnienia, aż po czas bieżący. Poniżej jej zapis.
Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.
Grupa Archive zafundowała swoim odbiorcom najdłuższą przerwę wydawniczą w swojej dotychczasowej karierze. Częściowo było to spowodowane pandemią koronawirusa, o czym w rozmowie ze mną wspomniał klawiszowiec zespołu, Darius Keeler. Efektem tego jest także fakt, że „Call To Arms & Angels” trwa ponad 100 minut.
Muzycy grupy Coma połączyli siły z raperem Abradabem i założyli grupę Ka$hell. W listopadzie ukazała się debiutancka płyta tego bandu zatytułowana po prostu "Ka$hell".
Kanadyjscy klasycy electro-industrialu Front Line Assembly powrócili z następcą wydanego dwa lata temu albumu "Wake Up the Coma".
Karaś/Rogucki to duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów The Dumplings i Coma. „Ostatni bastion romantyzmu” to 11 opowieści o miłości w czasach cybernetycznej zarazy.
Siódmy album grupy Coma został oparty na piosenkach z polskich filmów i programów dla dzieci.
„Death Song” to najlepsza płyta jaką nagrali od czasu ich debiutanckiego „Passover” - tak ocenia nową płytę The Black Angels nasz recenzent Jakub Oślak.
W dniach 8-10 lipca w amfiteatrze miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się XV Festiwalu Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej.
IS LIVE FEST odbędzie się w dniach 14-15 maja 2022, w poznańskiej Tamie. Na scenie wystąpi łącznie dziesięć zespołów reprezentujących takie nurty jak artrock, progrock, ambient, trip-hop, nordycki folk czy progmetal.
Ukazał się drugi singel z debiutanckiej płyty zespołu Kashell, którego premiera zaplanowana jest na 26 listopada
Archive, uznany kolektyw z południowego Londynu, ogłosił datę premiery najnowszego krążka "Call To Arms & Angels”. Płyta ukaże się 8 kwietnia 2022 r. Drugiemu singlowi z płyty, "Shouting Within", towarzyszy piękny teledysk z udziałem wokalistki Archive - Holly Martin.
Ukazała się płyta "San Quentin" węgorzewskiej formacji San Quentin. To propozycja dla fanów takich zespołów jak: Tool, Nirvana i Coma.
Na polskiej scenie muzycznej pojawił się nowy zespół KASHELL stworzony przez Marcina (AbradAba) Martena oraz muzyków zespołu Coma: Dominika (Witosa) Witczaka, Marcina (Kobeza) Kobzę, Rafała (Matusza) Matuszaka i Adama ( Von Marszala) Marszałkowskiego.
Archive wydało nowy singel "Daytime Coma" - epicki 14-minutowy post-rockowy utwór, który opisuje świat w 2020 roku.
Ukazała się pierwsza zapowiedź nowego wydawnictwa grupy ATME zatytułowanego "Mantracora". Już dziś można posłuchać utworu "Hybrydy".
26 marca ukaże się składanka "Assembly" zawierająca szesnaście częściowo niepublikowanych kompozycji z solowego katalogi nieżyjącego od 19 lat lidera grupy The Clash.