Newsy muzyczne

Recenzja: "Roman Kostrzewski. Głos z ciemności"

Legenda polskiej muzyki metalowej, wokalista i autor tekstów grupy Kat w bardzo szczerej rozmowie z Mateuszem Żyłą, obnaża swoje słabości, bolączki, a przede wszystkim przytacza swoją historię. Historię charakteru.

Losy Romana Kostrzewskiego zdają się być poplątane na wielu płaszczyznach. Skomplikowane relacje z matką i bratem, z którym w pewnym momencie zostali oddani do domu dziecka, to właściwie zalążek tej opowieści. Pobyt w „bidulu” opisany został bardzo dokładnie. Trudno nie wyczuć wpływu, jaki wywarł ten okres na Kostrzewskiego. Bohater podsumowuje go dwojako. Jak? O tym już na kartach książki. Jest jeszcze jeden frapujący fragment życia Kostrzewskiego – czas pracy na kopalni „Rozbark”, który przypadł w dużej mierze na strajki Stanu Wojennego. Nie brakuje także wątków z życia prywatnego, opisujących wychowanie córki, a także złożonych relacji z poszczególnymi partnerkami. Najciekawiej jednak zostały przedstawione artystyczne fascynacje Kostrzewskiego, które potem zaowocowały poszczególnymi płytami Kata. Szczególnie interesująco na tym tle prezentują się motywy powstania słynnej „Biblii Satanistycznej”. Wątek stosunku Kostrzewskiego do instytucji kościoła przewija się niemalże przez całą książkę. A jak „Głosie z ciemności” prezentuje się jego artystyczna działalność z Katem? Dość ambitnie, często na przekór różnym trudnościom i kłopotom. Niezwykle ciekawie opisane zostały występy zespołu w Jarocinie, trasa z Hanoi Rocks, czy koncert z Metalliką i słynna „afera koszulkowa”. Brakuje tylko dokładniejszego zagłębienia się w twórczość Kata. Mam wrażenie, że Mateusz Żyła skupił się jedynie na wybranych (acz charakterystycznych) fragmentach poszczególnych płyt. Trochę szkoda, bo dorobek grupy jest bogatszy merytorycznie. Z drugiej jednak strony – to opowieść o jej frontmanie, a nie o zespole.

Pomimo złożoności biografii Romana Kostrzewskiego, z rozmowy wypływa jego dość romantyczna natura, która czasami wydaje się być przesadna. Podobnym odcieniem mieni się miłość autora do przyrody, drzew i gór. Brakuje momentami zdecydowanej i bardziej bezpośredniej oceny Romana, dotyczącej jego poszczególnych poczynań. I choć „Głos z ciemności” przybliża historię jednej z najbardziej szanowanych postaci na polskiej scenie heavymetalowej, to jednak po przeczytaniu całości, czuć pewien niedosyt. 

Premiera książki pokrywa się także ze wznowionym katalogiem grupy Kat z okresu 1986-2005. Firma Metal Mind zadbała o jakość tych wznowień, wśród których nie ma jednak wydawnictw koncertowych „Jarocin – Live” i „Somewhere  In Poland”. Brakuje też w tym zestawie płyty „666”, która jednakowoż została ponownie nagrana przez zespół Kat & Roman Kostrzewski w ubiegłym roku (wydana nakładem Mystic Production).

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Nowy klip od AC/DC

2020-10-26

Grupa AC/DC opublikowała oficjalny teledysk do utworu "Shot in the Dark" zapowiadającego album "PWR/UP", który ukaże się 13 listopada.

Czytaj więcej...

Sebastian Fabijański zrobi 'Reset'

2020-10-26

"Huśtawka" to tytuł pierwszego singla promującego nowy album Sebastiana Fabijańskiego zatytułowany "Reset".

Czytaj więcej...

Muska na 'Huśtawce'

2020-10-26

Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka Muska zaprezentowała drugi singel zapowiadający jej debiutancką płytę, która ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czytaj więcej...

EABS wyruszył w kosmiczną odyseję

2020-10-26

Sekstet EABS powraca z trzecim albumem "Discipline of Sun Ra", który zostanie wydany 30 października nakładem Astigmatic Records.

Czytaj więcej...

Blauka pokazała pierwszą zapowiedź nowej płyty

2020-10-24

Ukazał się pierwszy klip zapowiadający nową płytę duetu Blauka.

Czytaj więcej...

Soen wystąpi w Warszawie

2020-10-24

Szwedzka prog-metalowa grupa zagra 10 kwietnia w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Manchester przedstawił 'Kota'

2020-10-23

"Kot" to kolejna propozycja grupy Manchester, która od ubiegłego roku współpracuje z nowym wokalistą Maciejem Zadykowiczem znanym z projektu Cały na Czarno.

Czytaj więcej...

Paul McCartney wyda nową płytę

2020-10-23

Paul McCartney podczas lock downu nagrał nowy album. Krążek „McCartney III” ukaże się 11 grudnia. Płyta domyka trylogię „McCartney” z 1970 i „McCartney II” z 1980.

Czytaj więcej...

Dziś premiera debiutu Better Person

2020-10-23

"Something To Lose" to tytuł debiutanckiej płyty projektu Better Person kierowanego przez Adama Byczkowskiego.

Czytaj więcej...

Adam Nowak I Akustyk Amigos z nowym teledyskiem

2020-10-22

Adam Nowak prezentuje teledysk do pierwszego singla promującego album o intrygującej nazwie „Pół płyty”. Utwór „Cokolwiek ujęte” to jeden z 7 utworów, jakie znajdziemy na krążku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania