Newsy muzyczne

Neal Cassady i Fraktale zapraszają na kwietniową trasę

Dwa krakowskie zespoły: Neal Cassady i Fraktale wyruszą ostatniej dekadzie kwietnia na "Dharma Bums - psychedelic nights tour".

„Wkrótce świat będzie pełen wędrowców z plecakami, włóczęgów Dharmy, odmawiających swojego podpisu pod powszechnym nakazem konsumpcji dóbr produkcyjnych, a także przymusowej pracy, która daje przywilej konsumpcji tego całego gówna” - Jack Kerouac.

Co może wyniknąć z hotelowego after-party po średnio udanym festiwalu? Zazwyczaj niewiele, ale gdy spotykają się dwa krakowskie składy, których wspólnym mianownikiem jest psychodeliczny ferment, „wiedz, że coś się dzieje”. Używają innego instrumentarium, ale cel jest ten sam - poruszyć nieco przetłuszczone fast-foodami trzewia i pobudzić zaśniedziałe synapsy porządną dawką koncertowych wibracji. Pakt Neal Cassady / Fraktale podpisany - jadą razem w trasę!

"Dharma Bums tour" wystartuje 22 kwietnia i potrwa osiem dni:

22.04 - Bielsko-Biała - Rude Boy

23.04 - Wrocław - Czasoprzestrzeń + Less Is Lessie

24.04 - Gorzów Wielkopolski - MagnetOffOn

25.04 - Poznań - Spring Break (Neal Cassady)

26.04 - Gdańsk - Pub Torpeda + Castlings

27.04 - Ustka - Ramydada Pub + Kiev Office

28.04 - Toruń - Klub NRD

29.04 - Warszawa - Chmury  

Neal Cassady to energetyczna neo-psychodelia, ładne piosenki poddane garażowej obróbce -powykręcane i rozimprowizowane. Zespół został założony przez Rafała Klimczaka i Marcina Gągole w 2014 roku. Współpraca zaowocowała nagraniem debiutanckiego albumu rok później, gdy do składu dołączyli Michał Dymny, Tomek Głuc i Hanka Harmata. NIGHT HOWLER został wydany dzięki akcji crowdfoundingowej, m.in. w formacie winylowym. Zespół występował pod nazwą Neal Cassady & The Fabulous Ensemble, grali m.in. na festiwalach Soundrive 2016 i Jarocin 2017. Druga płyta, zatytułowana „Later Than You Think” (2018), została wydana nakładem Music Is The Weapon. Album nagrano w odosobnieniu szczawnickiej chaty na górze Średniak. Zespół odszedł od elementów stylistyki folk-rockowej, rozstając się tym samym z Hanką Harmatą i jej harmonijką oraz zrezygnował z drugiego członu nazwy. Neal Cassady obrał kierunek neo-psychodelii, wydłużając formy i wprowadzając elementy improwizacji. Mają za sobą ponad 50 koncertów i sesji radiowych (m.in. w Radiowej Trójce w ramach OFFSESJI) oraz występ w warszawskiej Zachęcie. Utwory zespołu zostały docenione przez wielu dziennikarzy muzycznych: Wojciecha  Manna, Piotra Stelmacha, Jarosława Kowala, Anieszkę Szydłowską, Tomasza Żądę. W tym roku planują kolejne wydawnictwa.

Krakowski kwartet Fraktale powrócił z drugim albumem studyjnym. Wydawnictwo nosi przewrotny tytuł „II”, i podobnie jak na debiutanckim albumie „I” zawiera pięć utworów. Całość materiału została zarejestrowana w Studio im. Janusza Muniaka w Krakowie pod czujnym okiem Marcina Postawy. Dalszymi szlifami i ornamentyką wszystkich częstotliwości dźwięku zajął się Piotr Zieliński z Lateral Sound. Całość odział - w minimalistyczny, jednocześnie wielowarstwowy projekt graficzny - Mateusz ŁugowskiW przeciwieństwie do pierwszego albumu, który bardziej był próbą ustrukturyzowania improwizacji i nadania im pewnego kontinuum, „II” to próba przetworzenia obrazu na dźwięk. Obrazu czasem nieco wyidealizowanego przez pryzmat czasu, czasem nieco zdekonstruowanego treścią podprogową. Zdecydowanie nie są to „Obrazki z wystawy”, no chyba, że tej zorganizowanej w gabinecie krzywych luster.

Muzykę zespołu można określić jako mantryczne, snujące się, ale ustrukturyzowane improwizacje zawierające elementy jazzu, psychodelii oraz muzyki orientalnej. Fraktale to dźwięki pełne barw, przestrzeni i emocji. To muzyczna podróż w głąb tego, co niewyrażalne słowami, dążące do nieskończoności, pozornie niedoskonałe i przypadkowe, a jednocześnie uporządkowane.Pokrewne wątki:

Ozzy Osbourne jako pacjent numer 9

2022-07-06

Ozzy Osbourne, po 2 latach od premiery krążka "Ordinary Man", powraca z kolejną dawką muzyki. Na trzynastym solowym albumie studyjnym Książe Ciemności przedstawia utwory nagrane z tuzami rockowego świata. Premiera już 2 września.

Czytaj więcej...

O.Y.S. wydała dwie wersje 'Znaków'

2022-07-05

O.Y.S prezentuje singiel "ZNAKI" w dwóch odsłonach - Znaki Radio edit (prod. Brainfreezer) i Znaki Remix (prod. Pink Control). Do obu wersji powstały teledyski.

Czytaj więcej...

'Wolne Serca' od Kwiatu Jabłoni i gości

2022-07-05

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej...

Dawid Okoński poszedł przed siebie

2022-07-05

Dawid Okoński swoje nowe muzyczne otwarcie rozpoczyna w bardzo dobrym stylu, wypuszczając teledysk „Przed siebie”.

Czytaj więcej...

DakhaBrakha na jesiennym tournee po Polsce

2022-07-04

Znany z wyjątkowych show kwartet odwiedzi w listopadzie tego roku Warszawę, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Kraków.

Czytaj więcej...

Patrycjusz Gruszecki Trio i jego twarze

2022-07-04

Uznane jazzowe Patrycjusz Gruszecki Trio wydało nowy album zatytułowany "Faces".

Czytaj więcej...

O’Sullivan w końcu zapowiada debiutancki album

2022-07-04

O’Sullivan dał się poznać polskim słuchaczom w 2020 trafiając z utworem „Little Bird” na jedną z playlist Dawida Podsiadło na Spotify.

Czytaj więcej...

Mitch & Mitch odda hołd twórczości Ennio Morricone

2022-07-01

4 lipca ukaże się singel „Metti una sera a cena” Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.

Czytaj więcej...

Kształt czaszki Małgoli, No

2022-07-01

Małgola, No zapowiada swój pierwszy polskojęzyczny album. 29 czerwca ukazał się drugi - po świetnie przyjętym "Graniu na Czas" - promujący go singiel zatytułowany "Kształt Czaszki".

Czytaj więcej...

Anowa zaprasza na hamak

2022-07-01

Ukazał się nowy singel krakowskiej wokalistki Anowej zatytułowany "Hamak". To kolejna piosenka, która znajdzie się na planowanym na jesień debiutanckim albumie artystki.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania