Lipcowy koncert będzie wyjątkowym wydarzeniem. Skalpel Big Band zostali zaproszeni do uświetnienia 110-lecia Opery Leśniej – wyjątkowego miejsca na koncertowej mapie Polski. Miejsca, które gościło wielu wybitnych artystów z całego świata. Początek koncertu w Sopocie o 20.00, bilety są już dostępne.
Pozostałe daty i miejsca to: 25 października – Poznań, 26 października – Szczecin oraz 30 listopada – Warszawa. Wcześniejsze koncerty liczącego w sumie aż 17 muzyków Skalpel Big Band spotkały się z gorącym przyjęciem ze strony publiczności, która tłumnie wypełniła sale.
- Dzięki współpracy z big bandem nasza muzyka zaczyna żyć nowym życiem. Przeżywa drugą młodość. Jest bardziej witalna i zarazem nieprzewidywalna, gdy pojawiają się improwizacje naszych wspaniałych solistów – podkreślają Marcin Cichy i Igor Pudło.
Duet Skalpel zyskał rozgłos i uznanie – także na Zachodzie – dzięki płytom „Skalpel” i „Konfusion”, na których didżeje Marcin Cichy i Igor Pudło przełożyli na współczesny język muzyczny jazzowe brzmienia sprzed ponad pół wieku. Bigbandowe wcielenie to zupełnie nowa jakość ich muzyki. Nie byłoby tego projektu bez Patryka Piłasiewicza, młodego aranżera i kompozytora. To właśnie on zaproponował Skalpelowi rozpisanie utworów na orkiestrowy skład. Ciekawe są początki fascynacji Patryka muzyką duetu. Działo się to w … Wenecji podczas pleneru fotograficznego. - Wśród malowniczych sklepów, antykwariatów i galerii znalazłem niecodzienny warsztat jubilerski. A w środku wystawa z mnóstwem pięknych przedmiotów: miniaturowych rzeźb stworzonych z zardzewiałej stali, blachy, miedzi, fragmentów mechanizmów, cyferblatów i zegarowych werków. Zza uchylonych drzwi dobiegała muzyka równie niesamowita jak wytwory tajemniczego architekta rdzy i czasu. Wszedłem do środka. Zacząłem uważniej przysłuchiwać się dźwiękom. Zapytałem jubilera o muzykę. „To Skalpel – zespół z Polski. Najlepszy zespół jaki znam, a znam ich wiele”. Zdziwił się, że jestem z Polski, a nie znam ich muzyki. Po powrocie do kraju kupiłem płytę, którą znam dziś na pamięć – wspomina Patryk Piłasiewicz.
Bilety na koncerty Skalpel Big Band są na http://bit.ly/2vV9wel
Od początku istnienia Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie oprócz koncertów muzyki klasycznej w wielkich salach koncertowych, odbywają się wydarzenia o charakterze alternatywnym, ogniskujące się przeważnie na rozmaitych odmianach muzyki elektronicznej i improwizowanej. W 2024 roku ten nurt zyskał nową nazwę: „Alterfonie”. W ramach tegorocznych „Alterfonii” wystąpią m.in. Skalpel, Jacaszek i Kwartludium oraz Dobrawa Czocher.
Po niemal 5 latach przerwy z nowym singlem "Over Gold" powraca Low Key – eklektyczny duet producencki Marcina Cichego (Skalpel, Meeting By Chance) i wokalisty Karola Wróblewskiego.
Skalpel wyrusza w trasę z okazji 20. rocznicy kultowego albumu „Skalpel”.
„…Bliżej” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Dziedzińca Kultury - cyklu wakacyjnych bezpłatnych spotkań z kulturą, organizowanych po raz siódmy przez Narodowe Centrum Kultury. Podczas dziesięciu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w godz. 20.00 – 21.30) będziemy bliżej tego, co dzieje się obecnie w polskiej muzyce. Inspiracją dla tegorocznej odsłony Dziedzińca będzie twórczość znakomitego dziennikarza i wybitnego prozaika Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024.
Skalpel spotyka The Very Polish Cut Outs - aż dziwne, że do tak oczywistej współpracy dochodzi dopiero teraz. Okazja jest jednak nie byle jaka: 20-ta rocznica premiery debiutanckiego, kultowego już, albumu duetu Skalpel.
10 listopada ukaże się nowa płyta koncertowa duetu Skalpel.
Między 14 a 16 września, na Great September Showcase Festival & Conference wystąpi ponad 100 artystów, grających koncerty i biorących udział w licznych spotkaniach oraz warsztatach.
"Wake Up" feat. Nuno to kolejna odsłona nowego albumu bydgoskiego twórcy muzyki elektronicznej Tomasza Pauszka z jego nowej płyty "Lem - The Tales From Beside".
Wrocławska grupa powróciła z pierwszym od 10 lat premierowym nagraniem "Festiwal Bodźców".
Album „Lem – The tales from beside” to kolejne ambitne dzieło Tomasza Pauszka, dedykowane polskiemu futurologowi i pisarzowi Stanisławowi Lemowi.
Uznana trójmiejska wokalistka jazzowa, dziennikarka i pedagog Krystyna Stańko zaprosiła nas na nowej płycie "Eurodyka" na podróż po wybranych miastach Starego Kontynentu. O koncepcie tego albumu opowiedziała nam w wywiadzie.
Grupa Mikromusic w ubiegłym roku świętowała dwudziestolecie. Uczciła ten fakt koncertem zarejestrowanym we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki przy udziale tamtejszej orkiestry. Jego zapis ukazał się właśnie na płycie „Mikromusic Z Górnej Półki”. Stało się ono okazją do rozmowy z Natalią Grosiak – głosem Mikromusic, która nie tylko opowiedziała o specyfice tego wydawnictwa, ale także przytoczyła kilka faktów z bogatej historii zespołu.
Po latach tworzenia muzyki z zespołami Siema Ziemia, Anomalia, Kwaśny Deszcz, Plondra i koncertowania ze Skalpelem i Hanią Rani, Kacper Krupa postanowił nagrać swój solowy album.
Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.
Duet Coals wydał niedawno debiutancki album studyjny zatytułowany "Tamagotchi". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski.
Agim Dzeljilji opowiedział nam o swoim nowym projekcie Nervy, w którym udział także biorą: Igor Boxx (Skalpel) oraz Jan Młynarski. Trio ma na koncie debiutancki album zatytułowany "Nervy".
Jerzy Mazzoll po ponad 25 latach od wydania płyty „a”, nagrał wreszcie album, który mówi o jego muzycznej tożsamości najwięcej.
Dwie dekady istnienia i tylko cztery płyty. To chyba najlepszy dowód swoistej ekskluzywności, jaką charakteryzuje się twórczość Skalpela. Najnowsze dzieło wrocławskiego duetu zatytułowane „Highlight” dodaje kolejnych barw do ich wyjątkowego świata.
Tobiasz Biliński vel Perfect Son jest pierwszym polskim artystą, który wydał płytę w legendarnej wytwórni SubPop. Premiera albumu "Cast" już jutro.
Wrocławski duet producencki w postaci Igora Boxxa (połowy duetu Skalpel) i Magiery (WhiteHouse) poszerzył skład o Maćka Kurowickiego, znanego z grupy Hurt. Propozycja tria niesie ze sobą kilka zaskoczeń, ale i trochę rozczarowań.
Pierwsze wydawnictwo duetu Skalpel od blisko dekady.
Dziś ukazuje się nowy album Skalpela zatytułowany „Origins”. Choć to płyta głęboko zanurzona w muzyce lat 90., inspirowana brzmieniami trip hop, drum’n’ bass czy downtempo, wrocławski duet, zamiast nostalgicznej wycieczki w stylu retro, brawurowo łączy szlachetne inspiracje z muzyczną współczesnością. Wraz z premierą krążka zespół publikuje też video do kawałka „Night”.
Skalpel zaprezentował utwór „Momentum" - drugi singiel z nadchodzącego albumu „Origins". Płyta ukaże się 4 listopada nakładem NoPaper Records / !K7.
Płyta „Origins”, która ukaże się 4 listopada to inspirująca współczesna adaptacja różnych nurtów elektroniki oraz muzyki tanecznej milenijnego przełomu. Poprzedza ją znakomity singiel „Why Not Jungle” i towarzyszące mu video.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit duet Skapel zaprezentuje projekt dedykowany Lemowi pt.: „Planetarium Lema”. To wycieczka po rozrywkowo-edukacyjnym parku tematycznym, inspirowanym twórczością wielkiego pisarza. Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury. Muzycy duetu zostaną również uhonorowani statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”. Tego samego dnia (24 października) w klubie Wytwórnia pojawi się jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave – Lydia Lunch.