Choć grupa Zoo w czasie swojej działalności wydała tylko dwa single (w tym przeboje „Romantyczna gra” i „Więcej sexu”), to w ciągu swojej krótkiej kariery dokonała o wiele więcej – i to z pomocą aż czterech wokalistów! 21 czerwca ukaże się wznowienie, a właściwie pierwsze tak obszerne wydanie płyty “Ostatni remanent”.
Czas na kompletny remanent ich twórczości i prezentację tego, co warszawska formacja osiągnęła w latach 80. Czas na „Ostatni remanent”.
Grupa Zoo debiutowała w 1982 roku jako ciekawy, gitarowy skład ze Stanisławem Wenglorzem przy mikrofonie. Potem – po krótkiej współpracy z Iwoną Trzaskowską – rolę wokalisty przejął Robert Janowski, a muzyka zaczęła oscylować między synth-popem a pop-rockiem. Wreszcie, pod koniec działalności zespołu, w 1985 roku przy mikrofonie stanął gitarzysta i jedyny członek zespołu obecny we wszystkich jego wcieleniach – Krzysztof Marzec.
To jedna z ciekawszych grup, jakie pojawiły się na polskiej scenie w latach 80. Potrafiła łączyć fascynację klasycznym rockiem z nowofalowymi inklinacjami („Stutonowy walec”), uciekać w świat nowych romantyków („Romantyczna gra”) oraz bawić się stylistyką reggae („Na drzewie”). I we wszystkich tych wcieleniach Zoo wypadało przekonująco!
„Ostatni remanent” zbiera komplet nagrań radiowych i singlowych zespołu, wzbogacony o unikatowe fragmenty prób, na których grupa wykonywała materiał, jaki nie doczekał się nigdy studyjnej rejestracji. Materiał na płycie CD uzupełnia bonusowe DVD, na którym znalazły się wszystkie zachowane wizualne ślady działalności zespołu – teledyski z „Telewizyjnej Listy Przebojów” oraz występy w recitalach.
Skład:
Stanisław Wenglorz – voc (1-4)
Iwona Trzaskowska – voc (5-7)
Robert Janowski – voc (8-11, 14, 16-18)
Krzysztof Marzec – g (1-20), voc (12, 13, 20)
Wojciech Styczyński – g (1-4, 14)
Mariusz Smoluch – g (5-13, 15-20)
Paweł Młynarczyk – keyb (5-11, 15-18)
Mirosław Torla – bg (1-4, 14)
Mirosław Łączyński – bg (5-13, 15-20)
Janusz Domański – dr (1-11, 14-18)
Maciej Ostromecki – dr (12-13, 19, 20)
Jacek Kerber – fortepian (3)
Tracklista:
1. Siłą rzeczy
2. Stutonowy walec
3. Ostatni remanent
4. Rock – Gimnastyka
5. Smutne ZOO
6. Lata rozstania
7. Hej, nie daj się!
8. Na drzewie
9. Biały szron
10. Romantyczna gra
11. Więcej sexu!
12. Znowu mam luz
13. Wszystko zacznij jeszcze raz
Bonus Tracks:
14. Podwodne reggae
15. Introdukcja
16. Czyha strach
17. Związani razem
18. Dzikie palmy
19. Mijanka
20. Bujam się
DVD
1. Stutonowy walec (Telewizyjna Lista Przebojów)
2. Romantyczna gra (Telewizyjna Lista Przebojów)
3. Znowu mam luz (Telewizyjna Lista Przebojów)
4. Więcej sexu (Przeboje Dwójki)
5. Romantyczna gra (Bez próby. Konkurs tańca disco)
6. Więcej sexu (Bez próby. Konkurs tańca disco)
Tegoroczna edycja jednego z najważniejszych europejskich festiwali jazzowych odbędzie się w dniach 3-6 lipca w Warszawie.
Debiutująca grupa cosmos nagrała nowy singel wspólnie z Anną Wyszkoni.
Ukazała się trzecia płyta w dorobku rzeszowskiego twórcy muzyki elektronicznej Wojciecha Stecko ukrywającego się pod pseudonimem MIndheal zatytułowana "Heart And Mind".
Ukazała się rozszerzona reedycja jedynego albumu grupy The Nefilim kierowanej przez Carla McCoya z Fields Of the Nephilim.
15 listopada ukaże się album "Apetyt na Szczerość" projektu Kabaret Młodszych Panien, w skład którego wchodzi między innymi dziennikarka jazzowa, poetka, autorka piosenek, wokalistka z dyplomem i samozwańcza kazooistka Marta Gołuch.
“Sounds of Dystopia” to drugi album w dyskografii rzeszowskiego twórcy muzyki elektronicznej Wojciecha Stecko tworzącego pod szyldem Mindheal.
Wokalistka, autorka tekstów piosenek i książek Marta Weronika Bedełek wydała debiutancką płytę.
Mariusz Duda zaprezentował dziś drugi singel anonsujący jego nową płytę solową „AFR AI D”, która ukaże się 17 listopada.
Dwa przezroczyste żółte winyle upamiętniają trzy dekady od wydania nagrodzonego Grammy ósmego studyjnego albumu U2. Wydawnictwo ukaże się 27 października.
Pod koniec roku 2024 otrzymaliśmy remasterowaną edycję albumu „Zoon”, jednorazowego projektu Carla McCoya, który posłużył mu za pomost przez niełatwe w obejściu lata 90.
Vince Clarke znany jako współzałożyciel Depeche Mode i Yazoo, a także muzyczny lider duetu Erasure, wydał ambientową płytę "Songs Of Silence", która według naszego recenzenta jest jedną z muzycznych niespodzianek mijającego roku.
Najnowszy album Mariusza nosi tytuł „AFR AI D” i jest to koncept album zainspirowany tematem lęku przed sztuczną inteligencją.
Debiutancka płyta grupy Dry Cleaning „New Long Leg” , którą recenzowaliśmy na naszej stronie, okazała się nie lada zaskoczeniem nie tylko dla fanów post-punka. W ubiegłym roku kwartet z południowego Londynu wydał drugi album „Stumpwork”, który poszerzył spectrum muzyczne zespołu. Kilka miesięcy wcześniej Dry Cleaning wystąpili na OFF-Festiwalu, a już za kilka dni zagrają u nas ponownie – tym razem na koncercie klubowym w warszawskich „Hybrydach”. Miałem okazję porozmawiać z jej basistą Lewisem Maynardem, który nie tylko opowiedział o dość pomyślnej dotychczasowej drodze artystycznej grupy, wyjaśnił kilka wątków z jej historii, ale opowiedział także o swoich zróżnicowanych fascynacjach muzycznych oraz pracy z Johnem Parishem.
Już 1 lutego niemiecka legenda heavy metalu Accept przyjedzie do Polski, by zagrać w warszawskim klubie „Progresja”. Gitarzysta grupy, Wolf Hoffmann zgodził się opowiedzieć nam m.in. o procesie nagraniowym ostatniej jak dotąd płyty grupy “Too Mean To Die”,o tym dlaczego nie lubi muzyki country, bieżącej sytuacji w Accept oraz o tym, jak widzi samą przyszłość zespołu.
Szkoccy klasycy post-rocka Mogwai wydali nowy znakomicie przyjęty album studyjny "As The Love Continues". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził dla nas wywiad z liderem Mogwai - Stuartem Braithwaitem.
Trzecią płytą zatytułowaną „Roma”, grupa Sorry Boys ugruntowuje swoją pozycję na polskiej scenie, ale także poszerza spectrum artystyczne pod wieloma względami. Szczegółowo o złożoności i wieloznaczności nowego albumu opowiedzieli nam wokalistka, autorka tekstów Bela Komoszyńska oraz gitarzysta Tomasz Dąbrowski.
Nasz wywiad z Kubą z grupy Cuba De Zoo, która wydała właśnie swój drugi album zatytułowany "Trucizna".
Do sklepów trafił debiutancki album krakowskiej gitarzystki jazzowej Kasi Zawieracz zatytułowany "To Co Lubię". Z tej okazji artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań.
Angielski duet Smith & Burrows powraca z nowym krążkiem, chociaż w zasadzie powinniśmy tu mówić o czymś w rodzaju ponownego debiutu.
Michał Czarnecki ma na koncie m.in. występ na Halfway Festiwal czy wygraną w wojewódzkim festiwalu „Rockowania”. Teraz ma też na koncie debiutancką solową płytę. Składa się ona z siedmiu utworów. Plus bonus w postaci „Palaczy” w wersji lo-fi – żeby go wysłuchać, trzeba trochę poczekać po ostatnim utworze.
Grupa Pet Shop Boys wyda jutro nowy czternasty już album studyjny. Choć duet nie komponuje już przebojów na miarę tych z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, to jednak nadal nie schodzi poniżej pewnego, niedostępnego dla wielu poziomu. Oto recenzja "Hotspot" autorstwa Jakuba Oślaka.
Brytyjska grupa electro-popowa Ladytron powróciła z nową płytą po 8 latach ciszy. Czy warto było czekać aż tyle lat na to wydawnictwo? Sprawdził dla nas Jakub Oślak.
Wygląda na to, że dzięki swojej pracowitości zespół Maleo Reggae Rockers osiągnął wreszcie brzmienie, które wyciąga go z typowego polskiego reggae'owego grajdoła.
Mało znany u nas szwedzki duet Kite zaprezentował na nowej ep-ce solidną dawkę synthpopu z najwyższej półki.
Grecki żeński duet electropopowy Marsheaux nagrał na nowo album "A Broken Frame" Depeche Mode z 1982 roku. Efekt? Znakomity.