Newsy muzyczne

Projekt Symphosphere na trasie po Polsce

Leszek Możdżer, Tia Fuller i Lars Danielsson wyruszą w trasę po naszym kraju z projektem Symphosphere.

Leszek Możdżer należy od lat do grona najwybitniejszych pianistów jazzowych w Europie, ale pozostaje jednym z najciekawszych twórców, którzy nieustannie poszukują nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując coraz to nowe muzyczne terytoria. Tym razem słynny pianista we współpracy z doskonale znanym ze wspólnych dokonań szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem postanowili połączyć siły i wraz z nominowaną do Grammy amerykańską saksofonistką Tią Fuller, perkusistą Wojciechem Bulińskim, gitarzystą Wojtkiem ‘Monterem’ Orszewskim oraz złożoną z najzdolniejszych młodych instrumentalistów Santander Orchestra, zapraszają do wyjątkowego muzycznego uniwersum. Symphosphere to projekt łączący improwizacje jazzowe z bogatymi możliwościami orkiestry symfonicznej i elektronicznymi brzmieniami. Połączenie śmiałe i zaskakujące, a zarazem niezwykle oryginalne, bo odkrywające nowe dźwiękowe przestrzenie z całą paletą najróżniejszych kolorów i odcieni.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworów na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles kompozytorem Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Możdżer koncertował i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

Tia Fuller – amerykańska saksofonistka jazzowa, w 2019 roku nominowana do nagrody Grammy za najlepszy jazzowy album instrumentalny. Z powodzeniem odnajduje się w muzyce jazzowej, pop i R&B. Fuller była m.in. solistką zespołu Beyoncé podczas światowej trasy koncertowej I AM … Sasha Fierce i Beyoncé Experience World Tour. Razem z wokalistką występowała przed Prezydentem Barackiem Obamą na specjalnym koncercie w Białym Domu. Współpracowała z takimi artystami jak Christian McBride, Nancy Wilson, Dianne Reeves, Aretha Franklin, Ralph Peterson czy Dave Holland. Wśród wielu wyróżnień należy wymienić zwycięstwo w rankingu krytyków JazzTimes w kategorii najlepsza saksofonistka altowa (2018), a także w ankiecie magazynu Downbeat w 2013 (saksofon altowy i flet) i 2014 roku (saksofon altowy). Tia Fuller jest profesorem w słynnym Berklee College of Music.

Lars Danielsson – szwedzki kontrabasista jazzowy, jeden z najwybitniejszych w Europie. Gra również na gitarze basowej i wiolonczeli. Absolwent Konserwatorium Muzycznego w Göteborgu. W 1985 roku założył Legendarny Lars Danielsson Quartet (z byłym saksofonistą Milesa Davisa Dave’em Liebmanem, Bobo Stensonem przy fortepianie i perkusistą Jonem Christensenem). Współpracował z takimi artystami jak Trilok Gurtu, Kenny Wheeler, Jon Christensen, Leszek Możdżer, Zohar Fresco, Jack DeJohnette, Bob Berg, Bill Evans czy Randy Brecker.

Santander Orchestra to projekt edukacyjny składający się z najbardziej utalentowanych muzyków z całej Polski.

- Stworzyliśmy Santander Orchestra z myślą o młodych, zdolnych studentach. Ten autorski projekt pozwala naszym muzykom doskonalić swoje umiejętności pod okiem wybitnych tutorów, a także zdobywać nowe doświadczenia. W tym roku, oprócz klasycznej ścieżki koncertowej podczas Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, zaprezentowaliśmy również zupełnie inną odsłonę orkiestry. Przy współpracy z Adamem Sztabą wzbogaciliśmy koncerty o muzykę popularną. Z kolei nadchodząca trasa koncertowa z Leszkiem Możdżerem to jeszcze inny format  muzyczny i bez wątpienia ważny krok na ścieżce do wymarzonej kariery młodego artysty. W naszym banku kierujemy się hasłem Bank Jaki Chcesz, a w kontekście Orkiestry mówimy - Zagraj Jak Chcesz – mówi Katarzyna Meissner – dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych w Santander Bank Polska.

Oprócz szlifowania umiejętności muzycznych Santander Orchestra pozwala zdobyć wiedzę z zakresu public relations, social mediów, zarządzania finansami czy prawa autorskiego – zwykle pomijanych w programie uczelni muzycznych, a bardzo ważnych przy budowaniu kariery zawodowej. Od 2015 r. Santander Orchestra zagrała m.in. 16 koncertów symfonicznych pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, José Marii Florêncio, Lawrence’a Fostera oraz Marka Mosia. W maju 2019 r. młodzi muzycy wystąpili w Madrycie tuż przed wielkim finałem rozgrywek UEFA Champions League pod batutą Adama Sztaby. Pomysłodawcami Santander Orchestra są Santander Bank Polska i Fundacja MyWay.

Wojciech Buliński – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat wielu festiwali jazzowych i perkusyjnych w Polsce i za granicą m.in. Międzynarodowych Kursów Perkusyjnych (Żagań), Cross Drumming Festival (Warszawa), Jazz Juniors (Kraków), Krokus Jazz Festiwal (Jelenia Góra), International Gexto Jazz Contest i Tarnów Jazz Contest. Wspólpracował m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Capitol oraz takimi artystami jak: Edyta Górniak, Jamal, Kabaret Neo-nówka, Katarzyna Kowalska, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Stan Skibby, Leszek Cichoński, Mack Goldsbury, Francesco Angiuli, Mikromusic, L.U.C, Endy Yden, Pawbeats, Zawartko/Piasecki i wieloma innymi. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się również pracą studyjną oraz działalnością pedagogiczną.

Wojtek „Monter” Orszewski – gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Przez osiem lat współtworzył zespół Miloopa, z którym z powodzeniem wystąpił na takich festiwalach jak: Sziget Festival, United Islands, Be2gether Festival, Fete De La Musique Luxembourg, United Islands of Prague, Creamfields, JDM Festival, Open’er, Summer of Music, Szene Festival, Green Valley i Jazz Festival Sztokholm. Obecnie znany fanom jazzu jako gitarzysta formacji EABS. Komponuje również muzykę filmową i teatralną.

Marcin Sompoliński – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego (1989). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, m.in. w Lipsku (H. Rilling), Stuttgarcie (J.E. Gardiner) i Brixen (J. Riffkin). Otrzymał Stypendium dla młodych twórców miasta Poznania (1993) oraz Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego (1994). W latach 1997-2002 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, m.in. w Beethovenhalle-Bonn, Festspielhaus w Salzburgu i Alte Oper we Frankfurcie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. W latach 2005-2008 pełnił stanowisko kierownika muzycznego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Począwszy od 1993 roku jest szefem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2008 roku stałym dyrygentem niemieckiej orkiestry Concerto Brandenburg, specjalizującej się w wykonawstwie historycznym. Marcin Sompoliński jest także pomysłodawcą nowatorskiego cyklu koncertów edukacyjnych Speaking Concerts. Jednym z jego najważniejszych projektów był program Music in Death Camps prezentowany w Polsce, Niemczech i Izraelu w 2012 roku.

SYMPHOSPHERE (7-15.10.2019)

Skład zespołu:

Leszek Możdżer – fortepian

Tia Fuller – saksofon altowy

Lars Danielsson – gitara basowa, kontrabas

Wojtek „Monter” Orszewski – gitara

Wojciech Buliński – perkusja

Santander Orchestra

Marcin Sompoliński – dyrygent

Harmonogram:

7.10.2019 – Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa

Bilety: Eventim.pl

8.10.2019 – Lublin, Filharmonia Lubelska

Bilety: kasy Filharmonii Lubelskiej

9.10.2019 – Katowice, NOSPR

Bilety: Eventim.pl, kasy NOSPR

13.10.2019 – Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza

Bilety wyprzedane

15.10.2019 – Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Bilety: kasy Filharmonii Bałtyckiej


Źródło: Santander

Pokrewne wątki:

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa zaprasza na 'Barbórkę'

2021-12-02

Nowy singel artysty okrzykniętego kandydatem do Polskiego Debiutu Roku oraz plan jego pierwszej trasy koncertowej.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania