Newsy muzyczne

Sara Kordowska "Wyda Płytę Z Będzie Głośno"

Sara Kordowska zwyciężczynią trzeciej edycji konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno" zorganizowanym przez radiową Czwórkę.

„Wydaj płytę z Będzie Głośno” – pod takim hasłem radiowa Czwórka promuje młodych, zdolnych artystów, rozpoczynających swoją przygodę z branżą muzyczną. W tym roku do konkursu zgłosiło się 268 zespołów, a jury przesłuchało 2000 piosenek! Zwyciężczynią trzeciej odsłony wydarzenia została Sara Kordowska. Akcję wsparli m.in. Muniek Staszczyk, Baranovski, Bovska, Mery Spolsky oraz ATARI WU – czyli połowa duetu xxanaxx. Premierę albumu oraz koncert promujący krążek zaplanowano na początek października br. w studiu radiowej Czwórki w Warszawie.

Zwyciężczyni konkursu wyda debiutancką płytę z radiową Czwórką i z Agencją Muzyczną Polskiego Radia, nagra teledysk do singla promującego debiutancki albumoraz weźmie udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Reżyserem teledysku będzie Konrad Aksinowicz, sesję zdjęciową wykona Ania Powałowska.

Sara Kordowska, która zwyciężyła w tym roku w konkursie „Wydaj płytę z Będzie Głośno” to artystka wrażliwa, delikatna muzycznie, odważna w warstwie lirycznej. Mimo młodego wieku słychać u niej dojrzałość, jakby pisała piosenki i teksty od lat. Wie, czego chce. Wie, o czym śpiewa i jest w tym bardzo przekonująca. Będzie o niej głośno! – przekonuje Damian Sikorski,pomysłodawca konkursu, muzyk i dziennikarz muzyczny Polskiego Radia.

W ubiegłym roku na adres konkursowej skrzynki wpłynęły 1334 utwory. Tym razem zainteresowanie ze strony debiutujących muzyków było jeszcze większe.

W tym roku mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – mówi Sikorski. – Wybór zwycięzcy to było dwa razy większe wyzwanie niż w poprzednich edycjach. Dziesiątki godzin spędzonych z muzyką debiutantów i nieznaną wcześniej mi nutą, to najpiękniejszy czas. Każdy zespół, który zgłosił się do konkursu zasługuje na wyróżnienie i uznanie za to, że podejmuje się tworzenia, pisania muzyki – dodaje.

Sara Kordowska, laureatka trzeciej odsłony konkursu, to artystka, która jak sama przyznaje: jest wyswobodzona z uścisku zgrabnych, gościnnych refrenów i ma ochotę na dosadniejsze, a przede wszystkim własne słowa. Premierowy materiał „niEPorozumień” powstał jeszcze przed wkroczeniem artystki w pełnoletność. W nagraniach udział wzięli producenci: Faded Dollars, Klarenz, SiwySiwek oraz smthng i dunnno. Jedną z piosenek – „Dom 2.0” – wokalistka wykonała podczas debiutanckiego koncertu Jacoba Flâneura w studiu Czwórki podczas poprzedniej odsłony konkursu. I to właśnie Jacob namówił artystkę do wzięcia udziału w konkursie. Doświadczenie wokalne zdobywała m.in. u boku takich artystów jak: Paulina Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Katarzyna Wilk czy Natalia Lubrano. Warsztat pisarski szkoli również przynależąc do Art. Grupy Julity „Zieli” Zielińskiej,przy okazji odkrywając tajniki body percussion i improwizacji. Zdobywane od 12 lat doświadczenie sceniczne przekazuje następnym pokoleniom młodych muzyków w Bydgoszczy. Artystka prowadzi warsztaty podczas International Children's Theatre Festival w Sopocie z zakresu improwizacji, rytmiki i kompozycji. To wciąż nie koniec licznych talentów artystycznych zwyciężczyni „Wydaj Płytę z Będzie Głośno”: Sara Kordowska ma też na koncie kilka zwycięstw w trakcie popularnych „slamów poetyckich” za recytację własnej twórczości.

– Wszystko, co przychodzi mi do głowy jest patetyczne, bo mogłabym tu powiedzieć o niedowierzaniu, o spełnianiu marzeń, a raczej staram się unikać tych słów – są w moim dekalogu słów, których nie używa się w piosenkach, ale… to jest istny kosmos. Tak bym to ujęła. Istny kosmos. Czuję, że jest to szansa na bycie kimś innym – powiedziała Sara Kordowska tuż po ogłoszeniu wyników konkursu „Wydaj Płytę z Będzie Głośno” na antenie radiowej Czwórki.

Nagrodą w konkursie jest również promocja na antenie i w mediach społecznościowych Czwórki. Partnerami konkursu są: Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które ufunduje dodatkowe nagrody finansowe. Jury w składzie: Tomek Lipiński i Rafał Bryndal nagrodę za muzykę przyznało zespołowi Jolokia, kwartetowi tworzonemu przez grupę przyjaciół. Zespół gra muzykę, której korzeni można szukać obok rocka, bluesa, muzyki alternatywnej, indie, oraz stoner rocka. Przekazem muzyków są emocje w gitarowych melodiach i tekstach zdominowanych przez uczucia. A prawdziwe oblicze zespołu to… występy live.

Z kolei za najlepszy tekst nagrodzona została Melika – artystka otwarta na cały otaczający świat dźwięków. Dzięki temu jej twórczości nie sposób zakwalifikować do jednego gatunku. Melika ma wszelkie podstawy do tego, by móc niejednokrotnie zaskoczyć polskich i zagranicznych słuchaczy.

Ponadto koncertami w Czwórce wyróżniono zespoły: Jolokia oraz Honeycomb –  dwuosobowy projekt ze Śląska, tworzący mieszankę muzyki elektronicznej z żywymi instrumentami, całość przeplatający liryczną opowieścią. Poznali się, jak to zwykle bywa, przy muzyce na żywo. Postanowili na jakiś czas schować się w małym, zaaranżowanym przez siebie domowym studiu, by tworzyć: lepiące i klejące jak miód brzmienia. Nie gonią. Nie uciekają. Biegną, bo nie lubią stać w miejscu.

 


Źródło: Polskie Radio

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa zaprasza na 'Barbórkę'

2021-12-02

Nowy singel artysty okrzykniętego kandydatem do Polskiego Debiutu Roku oraz plan jego pierwszej trasy koncertowej.

Czytaj więcej...

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Mars nie dla White Lies

2021-12-01

White Lies udostępnili dziś „I Don't Want To Go To Mars”, najnowszy utwór z nadchodzącego, szóstego albumu „As I Try Not To Fall Apart”, który ukaże się nakładem [PIAS] 18 lutego 2022 r.

Czytaj więcej...

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania