Newsy muzyczne

Gwiazdy na Święto Niepodległości w Małej Warszawie

11 listopada w stołecznej Małej Warszawie odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 30. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego i 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodłegłości. Na jednej scenie wystąpią: NDR Bigband z pianistą Vladyslavem `Adzikiem` Sendeckim, sopranistka Olga Pasiecznik i Atom String Quartet.

Na pierwszą część koncertu złożą się utwory z płyty „Le Jardin Oublié“ nagranej przez Vladyslava `Adzika` Sendeckiego i Atom String Quartet w 2018 roku, w tym kompozycja "My Polish Heart" napisana dla pianisty przez niemieckiego kompozytora Wolfa Kerschka.

„Jest to dla mnie bardzo szczególny utwór – mówi Vladyslav „Adzik“ Sendecki – profesor Wolf Kersch jest moim przyjacielem i „My Polish Heart“ jest owocem naszych wielu rozmów na temat „polskości“. Po raz pierwszy został on wykonany z Bigbandem NDR i NOSPR z udziałem Tomasza Stańko w 2011 roku. Cieszę się, że ponownie będę mógł go zaprezentować polskiej publiczności“.

„Le Jardin Oublié“ ("Zapomniany Ogród") to zbiór kompozycji autorstwa braci Sendeckich: Vladyslava i Stefana.

Drugą część koncertu wypełni utwór Geira Lysne „About Penderecki“, będący kolażem, osobistą interpretacją największych dzieł Krzysztofa Pendereckiego: od symfonii (m.in. VIII Symfonii „Pieśni Przemijania), przez dzieła kameralne („Miniatury na klarnet i fortepian“ czy „Strofy na sopran, głos recytujący i 10 instrumentów”), aż po solowe („Cadenza per viola solo“).

„Olga Pasiecznik znana z wybitnych interpretacji muzyki Pendereckiego błyszczy pomiędzy elektroniką, dużym brzemieniem Bigbandu, a improwizacjami Atom String Quartet, którzy wraz w solistami przenoszą tekst muzyczny w sfery improwizowanego universum, wypełniając go całą paletą emocji: od smutku i melancholii do euforycznej radości - mówi pianista - Połącznie kunsztu aranżacyjnego Lysne z tak odległymi, zdawałoby się, światami dało niezwykle ciekawe efekty i ukazało twórczość Mistrza w nowym świetle. To fascynująca podróż wokół postaci Krzysztofa Pendereckiego – odważnego wizjonera i wybitnego artysty“.

Koncert miał swoją premierą w Elbphilharmonie w Hamburgu w listopadzie 2018 roku i spotkał się z doskonałym przyjęciem publiczności i krytyków.

Koncert odbędzie się 11 listopada w „Małej Warszawie” (ul. Otwocka 14) o godzinie 20:00. Bilety w cenie 100 zł do kupienia na: www.ticketmaster.pl oraz w dniu koncertu w kasie klubu.

Artyści wystąpią także w: Lusławicach (9.11), Krakowie (10.11) i Szczecinie (13.11). Organizacja trasy: Cracovia Music Agency - https://cracoviamusic.net/

Władysław "Adzik" Sendecki – jeden z najwybitniejszych światowych pianistów jazzowych (uznany przez „New York Village Voice za „jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie“). W swojej twórczości łączy świat klasyki i jazzu. Po współzałożeniu i współliderowaniu kultowemu dziś zespołowi Extra Ball w 1978 założył grupę Sun Ship, szybko uznaną przez krytyków za jedną z czołowych formacji jazzowych w Polsce. W 1981 r. wyemigrował do Europy Zachodniej, najpierw do Szwajcarii, potem do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. Od 1996 roku na stałe związany z NDR Big Band jako kompozytor oraz pianista, z którym gościł m.in. w Warszawie w zainicjowanym przez siebie projekcie z Bobbym McFerrinem (Sala Kongresowa 2010). Współpracował z największymi światowymi muzykami , m.in.: Jaco Pastoriusem, Billym Cobhamem, Randym i Mike‘m Breckerami, Alem Jarreau, Lennym Whitem, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak. Ostatnie muzyczne projekty Sendeckiego to: „Le Jardin Oublié“ (2018) z Atom String Quartet (CD i Vinyl) oraz „Two in the Mirror“ (2019), nagrany wspólnie z perkusistą Jürgenem Spiegelem.

NDR Bigband – jeden z najlepszych europejskich jazzowych big bandów niemieckiego radia publicznego z siedzibą w Hamburgu, istniejący od 1974 roku. Koncertuje na całym świecie z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi, takimi jak: Wayne Shorter, Bobby McFerrin czy Al Jarreau. NDR Bigband bierze też udział w wielu specjalnych projektach artystycznych, które często wychodzą poza ramy muzyki jazzowej, takich jak: „The Theatre Of Kurt Weill”, „Aus der Kürze des Lebens” z wierszami Ernst Jandla – specjalnie napisanym przez Dietera Glawischniga - muzyka Jimiego Hendrixa czy Franka Zappy. Bigband od kilku lat z powodzeniem sięga po kompozycje polskich muzyków jazzowych. Ma na koncie sesję nagraniową dla programu radiowego NDR z polską gwiazdą jazzowej trąbki Tomaszem Stańko – „The Music of Krzysztof Komeda” czy płytę nagraną razem z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, pt. „Jazz from Poland“. NDR co roku zapraszany jest przez Cracovia Music Agency na koncerty w Polsce (w tym roku przypada 10. rocznica tej współpracy).

Olga Pasiecznik – jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, pochodzenia ukraińskiego (sopran); poświęca szczególną uwagę barokowym i klasycznym operom, muzyce francuskiego impresjonizmu, rosyjskim i ukraińskim pieśniom, muzyce oratoryjnej oraz kompozycjom współczesnym. Występuje w repertuarze kameralnym, koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. Królowej Elżbiety w Brukseli (2000) oraz licznych nagród (m.in. Münchner Opernfestspiele Prize (2006) czy Paszportu Polityki (1997). Ma w dorobku ponad 50 płyt nagranych dla Dabringhaus und Grimm, Naxos, Opus 111, Harmonia Mundi.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Powstał w 2010 roku w Warszawie. Tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Zespół ma na koncie pięć autorskich płyt (ostatnia - „Penderecki“ ukazała się w sierpniu tego roku), w tym dwie nagrodzone Fryderykami. Koncertuje na całym świecie. Kwartet współpracuje z wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej, takimi jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Vladislav `Adzik` Sendecki, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Kayah, Janusz Olejniczak, Adam Sztaba i inni.


Foto: ASQ - Zosia Zija/Jacek Pióro

Pokrewne wątki:

VooVoo na 'Łajbie'

2022-01-19

"Łajba" to pierwszy od 3 lat premierowy utwór formacji VooVoo. W utworze gościnnie wystąpiła Masha Natanson.

Czytaj więcej...

ta Ukrainka jako 'Pani Money - Melania'

2022-01-19

Po debiutanckim singlu „POLSKI SEN - DOLORES” oraz wydanym miesiąc później kolejnym utworze „ROCKET MAN - DORY”, przyszedł czas na kolejną opowieść tej Ukrainki. Tym razem Anastazja prezentuje nieco ironiczny singiel „PANI MONEY - MELANIA”.

Czytaj więcej...

Surrealistyczny klip od Archive

2022-01-19

Archive, uznany kolektyw z południowego Londynu, opublikował trzeci singel „Fear There & Everywhere” zwiastujący studyjny album „Call To Arms & Angels”, który ukaże się 8 kwietnia nakładem wytwórni Dangervisit.

Czytaj więcej...

Summer Fog Festival w Warszawie na początku czerwca

2022-01-19

5 czerwca w warszawskiej Progresji odbędzie się pierwsza od 2019 roku edycja Summer Fog Festival.

Czytaj więcej...

Melody Gardot na dwóch koncertach w Polsce

2022-01-18

Słynna amerykańska wokalistka, pianistka i gitarzystka jazzowa Melody Gardot wystąpi w Zabrzu i Warszawie.

Czytaj więcej...

Tears For Fears o sile kobiety

2022-01-18

Duet Tears For Fears prezentuje trzeci singiel zapowiadający album „The Tipping Point”, który ukaże się 25 lutego. Po utworze tytułowym oraz „No Small Thing”, Roland Orzabal i Curt Smith przedstawiają „Break the Man” - piosenkę o sile kobiety i potrzebie damsko-męskiej równowagi na świecie.

Czytaj więcej...

Ochman w preselekcjach do Eurowizji

2022-01-18

Już 19 lutego odbędzie się Koncert Finałowy Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji – Turyn 2022, podczas którego zaprezentuje się dziesięcioro uczestników, wybranych z nadesłanych zgłoszeń. Jednym z nich będzie Krystian Ochman, który zaprezentuje premierowy utwór „River”.

Czytaj więcej...

Low Roar na trzech koncertach w Polsce

2022-01-17

Low Roar czyli muzyczna wizja Ryana Karaziji wystąpi w maju na trzech koncertach w Polsce.

Czytaj więcej...

Lubelskie Tatvamasi wyda 'Etad Vai Tad'

2022-01-17

30 stycznia do sprzedaży trafi nowa płyta lubelskiego Tatvamasi zatytułowana 'Etad Vai Tad'.

Czytaj więcej...

Gitarowa mozaika od Moniki Dżuła-Radkiewicz

2022-01-17

Gdańska artystka Monika Dżuła-Radkiewicz wydała album "Guitar Mosaic" w cenionej oficynie Opus Series.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania