Newsy muzyczne

ProForma prezentuje "Pastorałki i Karnawałki"

ProForma czyli jak się sami określają "kameralny zespół muzyki północno-wschodniej i popołudniowej" wydał świąteczny album "Kolędy i pastorałki".

Od początku istnienia zespołu ProForma stałe miejsce w jego repertuarze zajmują kolędy i pastorałki. Co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia grupa eksploruje kierunki wytyczone przez klasyków wokalistyki wielogłosowej: Singers Unlimited, The New York Voices, czy Novi Singers. Sięgając po tradycyjne melodie bożonarodzeniowe, muzycy ProForma z samolubną przyjemnością obserwują jak zachowują się one w nowożytnym środowisku stylistycznym: muzyki latynoamerykańskiej, gospel, fusion, czy jazzu, z ich nietradycyjną rytmiką, pulsacją i harmonią.

ProForma: "Płyta „Pastorałki i karnawałki” jest rodzajem podsumowania naszych muzycznych doświadczeń z tym radosnym okresem rodzinnego świętowania. Inspirację czerpiemy zarówno z opromienionych chwałą klasyków kolędowych, jak ze skromnych kantyczek, zanotowanych w starych śpiewnikach. Ciesząc się tymi utworami na swój sposób – czasami przekornie, a czasem ze szczerym wzruszeniem – chylimy czoła przed kunsztem Gene Puerlinga, który ustanowił mistrzowski wzorzec aranżacji wokalnej i oczarowani przysłuchujemy się arabeskowym, ulotnym frazom Leszka Możdżera, meandrującym między naszymi głosami.

Na deser, zwabieni niegasnącą urodą twórczości Starych Mistrzów, sięgamy po utwory świeckie o tematyce zimowej: z teki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory oraz Czesława Niemena. Zasługują one na odświeżenie w każdym sezonie grzewczym, choćby po to by pamiętać, ile radości można czerpać z prawdziwego śniegu i mrozu, gdyby tylko zechciały nas swą obecnością obdarzyć. Polecamy także, zaczerpnięty z legendarnego magazynu radiowej Trójki „60 minut na godzinę” swoisty obrazek obyczajowy, nakreślony ongiś przez kabaretowy zespół B-Complex. Prezentujemy go jako osobliwe świadectwo czasów siermiężnych i słusznie minionych, choć opisane w nim sytuacje ilustrują mimochodem niepokojąco trwały archetyp świątecznego obyczaju nad Wisłą".

Zespół ProForma działa od roku 2000 i koncertował już przeszło 500 razy w Polsce i za granicą (Europa, Azja i Ameryka Południowa). Wokaliści pod kierunkiem Marcina Wawruka w krótkim czasie osiągnęli status jednego z czołowych polskich zespołów chóralnych, dzięki stylowym interpretacjom pełnym ekspresji i radości muzykowania oraz starannie dobranemu repertuarowi, w którym obok dzieł kompozytorów dawnych i współczesnych, ważne miejsce zajmują polskie piosenki poetyckie, kolędy i pastorałki w autorskich opracowaniach szefa zespołu. Zespół ProForma jest laureatem kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m. in. najcenniejszego trofeum polskiej chóralistyki: „Złotej Lutni” Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego LEGNICA CANTAT), a jako finalista międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” (Londyn 2003, 3-cia nagroda), pojawił się na antenie radiofonii całego świata. ProForma koncertuje i nagrywa z gwiazdami polskiej piosenki i jazzu oraz z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi; współpracował z Polskim Radiem, a także z innymi profesjonalnymi instytucjami kultury w kraju i za granicą. Zespół brał udział w wielu festiwalach muzycznych oraz w realizacjach telewizyjnych, radiowych i teatralnych. Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobby McFerrinem podczas koncertów promujących jego płytę VOCAbuLarieS (2010). Owocem tego spotkania są improwizacje wielogłosowe w unikalnej technice CircleSong, praktykowane przez zespół ProForma na koncertach.

Dyrygent – Marcin Wawruk: chórmistrz, aranżer, profesor sztuk muzycznych; wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; założyciel i szef artystyczny zespołu wokalnego “ProForma”. Jest autorem blisko 200 opracowań chóralnych, kilkudziesięciu piosenek oraz utworów dydaktycznych dla dzieci i młodzieży, a także muzyki dla radia, tv i filmu; brał udział w nagraniu wielu płyt CD jako producent muzyczny, autor, aranżer, dyrygent i wykonawca. Dzięki przebojom Norbiego został laureatem nagrody Fryderyk´97. Otrzymał także honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2006) oraz wiele innych branżowych wyróżnień.

1. Płoną izby drzewka blaskiem
muz. Jerzy Wasowski / sł. Jeremi Przybora / opr. Marcin Wawruk (1992)
2. Północ już była
pastorałka tradycyjna (XVIII w.) / opr. Marcin Wawruk (2000)
3. Z narodzenia Pana
kolęda tradycyjna (XVIII w.) / opr. Marcin Wawruk, Tomasz Łukaszuk (2013)
4. Lulajże Jezuniu
kolęda tradycyjna (XVII w.) / opr. Marcin Wawruk (2002)
5. Oj, maluśki
kolęda tradycyjna z Podhala (XVIII w.) / opr. Marcin Wawruk (2002)
6. Cicha noc
muz. Franz Xaver Gruber (1818) / sł. polskie: Piotr Maszyński (1930) /
opr. Gene Puerling (1972)
7. Dzisiaj w Betlejem
kolęda tradycyjna (XIX w.) / opr. Marcin Wawruk (2012)
8. Bądźmy dzisiaj weseli
pastorałka tradycyjna (XIX w.) / opr. Marcin Wawruk (1989)
9. Mizerna, cicha
muz. Jan Karol Gall / sł. Teofil Lenartowicz (1849) / opr. Marcin Wawruk (1989)
10. Przybieżeli do Betlejem
kolęda tradycyjna (XVII w.) / opr. Marcin Wawruk (2017)
11. Angelus pastoribus
muz. Marcin Wawruk, Tomasz Łukaszuk (2018) – na podst. kolędy „Anioł pasterzom mówił” (XVII w.)
12. Szczedryk
opr. Mykoła Leontowycz (1916)
wyk: Trio Leszka Możdżera & zespół wokalny ProForma
℗ 2002 Polskie Radio
13. Elegia śnieżna
muz. Czesław Niemen / sł. Jan Brzechwa / opr. Marcin Wawruk (2006)
14. Konsumpcjonale pastorale
muz. Marek Ferdek / sł. Wojciech Kulpiński / opr. Marcin Wawruk (1992)
15. Na całej połaci śnieg
muz. Jerzy Wasowski / sł. Jeremi Przybora / opr. Marcin Wawruk (1992)


 

Pokrewne wątki:

My Chemical Romance zagra w Warszawie

2021-12-06

Największa gwiazda emo-pop-punka wystąpi 9 czerwca 2022 na Dużej Letniej Scenie warszawskiego klubu Progresja.

Czytaj więcej...

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania