Newsy muzyczne

Decadent Fun Club z coverem Maanamu

Zespół Decadent Fun Club zaprezentował interpretację utworu „Paranoja jest goła” Mananamu.

Paweł Ostrowski (wokal DFC): Kora jest ważną postacią w moim życiu. Pamiętam taką sytuację z przedszkola: Wszystkie dzieci bawią się na zewnątrz, a ja leżę sam w pustej sali i słucham kasety Maanamu. To jedno z najwcześniejszych wspomnień, jakie jestem w stanie wydobyć ze swojej pamięci. Moi rodzice mieli duży zbiór winyli i kaset, spośród których mogłem wybierać to, co najbardziej intrygowało moją małoletnią muzyczną osobowość. W taki sposób pojawił się w moim życiu Maanam. W wieku 5 lat organizowałem „recitale” dla moich rodziców, podczas których śpiewałem piosenki Maanamu. To dlatego moja mama stwierdziła kiedyś, że Kora była moją pierwszą nauczycielką. Bez wątpienia tak właśnie było. Później, gdy byłem starszy, zacząłem też odkrywać i rozumieć teksty. Myślę, że w dużym stopniu dzięki Korze dziś śpiewam i piszę w języku polskim.

Jeśli chodzi o Decadent Fun Club, to pomysł na sięgnięcie po utwór Maanamu kiełkował od dawna. Już w lipcu 2016, przed naszym debiutanckim koncertem, rozważaliśmy uzupełnienie skromnego wówczas repertuaru własnego coverem. Zaproponowałem „Die Grenze” Maanamu, ale zarzuciliśmy ten pomysł po jednej próbie. Drugie podejście miało miejsce w lipcu 2018. Przed wyjściem festiwalową scenę w Jarocinie rozmawiałem z mamą, która wspomniała o Korze. Być może był to przypadek, ale ta rozmowa otworzyła we mnie jakiś magiczny kanał i z Jarocina wyjechałem z muzyką Maanamu w głowie. Zasugerowałem nawet kolegom, że może powinniśmy wrócić do pomysłu na cover. Przez dwa kolejne tygodnie bardzo intensywnie słuchałem muzyki Maanamu. To było jak sentymentalna podróż w głąb siebie. Zasypiałem i budziłem się przy tych dźwiękach. Tak było również 28 lipca 2018 rano – obudził mnie „Szał niebieskich ciał”, a chwilę później wiadomość o śmierci Kory. To nie był właściwy moment na robienie coveru i po raz kolejny odłożyliśmy ten pomysł…

W styczniu 2019, razem z sześcioma innymi zespołami braliśmy udział w Festiwalu Supportów. W ramach warsztatów przez tydzień odbywaliśmy próby pod okiem ekspertów z muzycznego świata. Oprócz tego każdy zespół miał za zadanie przygotować we własnym zakresie cover. Kryterium wyboru było takie, że musi to być utwór artysty związanego z Krakowem. W ten sposób zupełnie nieoczekiwanie, po raz trzeci, przyszedł do nas Maanam. Tym razem jednak zaproponowałem inny utwór – „Paranoja jest goła”. Czułem, że to właśnie ten tekst powinienem teraz zinterpretować. Najpierw „zobaczyłem to” jako coś niebieskiego, delikatnie mieniącego się fioletem. Później usłyszałem coś bardzo zwiewnego, jakby zawieszonego na granicy snu. Coś bardzo emocjonalnego, ale zarazem spokojnego. W taki sposób opisałem to kolegom z zespołu. W ciągu jednej próby zanurzyliśmy się w to i wyłowiliśmy naszą „Paranoję”, którą teraz dzielimy się z resztą świata.

Decadent Fun Club  to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej alternatywnej scenie muzycznej. Ich muzyka to chłodny powiew świeżości i odwołanie do najpiękniejszych muzycznych tradycji. Jedni doszukują się w niej wpływów post-punka i synth-wave'u, inni wrzucają do szufladki "dark pop". Sam zespół ucieka od kategoryzowania swojej muzyki i określa ją jako emocjonalny rollercoaster balansujący pomiędzy światłem i mrokiem.

W ciągu trzech lat Decadent Fun Club wydał pięć singli i teledysków oraz zagrał udane koncerty,  m.in. Spring Break Festival w Poznaniu, Europejskie Targi Muzyczne CJG i zagraniczne koncerty na Pop-Kultur Festival w Berlinie i Waves Vienna Festival w Wiedniu. W lipcu 2017 Decadent Fun Club jednogłośnie wygrał konkurs Jarocin Festiwal. Jesienią 2017 supportowali Krzysztofa Zalewskiego podczas jego trasy „Złoto”, a w kolejnym roku zagrali m.in. z OMD, The Young Gods, BOKKA, Coma, Rebeka czy Julia Marcell. W październiku 2019 Decadent Fun Club odbył trasę koncertową u boku zespołu New Model Army.

W styczniu 2018 Decadent Fun Club otrzymał "Szczotę" - nagrodę muzyczną przyznawaną corocznie przez Annę Gacek i Piotra Stelmacha podczas koncertu "Offensywa De Luxe" w Trójce w kategorii „nadzieja roku”. Zespół znalazł się także w TOP10 plebiscytu „Sanki 2018”, wskazującego najciekawsze nowe zespoły na polskiej scenie muzycznej według Gazety Wyborczej. W lipcu 2018 Decadent Fun Club znalazł się wśród 10 najlepiej rokujących artystów według redakcji K MAG.


Pokrewne wątki:

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Mars nie dla White Lies

2021-12-01

White Lies udostępnili dziś „I Don't Want To Go To Mars”, najnowszy utwór z nadchodzącego, szóstego albumu „As I Try Not To Fall Apart”, który ukaże się nakładem [PIAS] 18 lutego 2022 r.

Czytaj więcej...

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

2021-11-30

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

Czytaj więcej...

Agressiva69 deformuje

2021-11-30

W połowie grudnia ukaże się nowe wydawnictwo klasyków polskiego industrialu Agressiva 69. Będzie to zapowiedź nowej płyty

Czytaj więcej...

Anne-Marie ponownie w Warszawie

2021-11-29

Brytyjska wokalistka wystąpi 17 sierpnia na letniej scenie warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Impact Festival wróci do Krakowa

2021-11-29

Po 3 latach przerwy Impact Festival wróci 6 lipca 2022 do krakowskiej Tauron Areny. Wystąpią: Five Finger Death Punch, Black Label Society i Hollywood Undead.

Czytaj więcej...

Debiut nowego zespołu Andrzeja Stasiuka

2021-11-29

Ukazała się pierwsza płyta trio Opla Stasiuk Trzaska.

Czytaj więcej...

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania