Newsy muzyczne

Rat Kru zapowiada debiutancką płytę

7 lutego odbędzie się premiera debiutanckiego albumu poznańskiego duetu hip-hopowego - RAT KRU. RAT KRU to zespół, który do Kayaxu dołączył dzięki projektowi My Name Is New.

Rat Kru – poznańskie duo muzyczne, założone w  2016 roku przez Witolda Skrzypczaka (Rat One) i Pawła Horbowego (Papa Musta), tworzący muzykę techno-rap odwołując się do  brzmień muzyki klubowej lat 90-tych. We wcześniejszym okresie swojej działalności tworzyli także dub/hip-hop/elektronikę. Duet zdobył rozpoznawalność dzięki singlowi „Hordo” w 2018 roku i wykorzystaniu wizerunku szczura podkreślającego ich rodowód undergroundowy. Odważnie balansują na granicy sztuki i kiczu nigdy jej jednak nie przekraczając. Rat One prezentuje energetyczne bity a Papa Musta opisuje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach.

Początki:

Pierwsze ich spotkanie nastąpiło w szkole średniej w połowie lat 90'tych gdzie Skrzypczak założył swój pierwszy zespół i zaprosił Pape Muste na próbę. Z początku nie mieli żadnych umiejętności. Skrzypczak nie wiedział jak rozstawić pożyczoną perkusję a Papa Musta pierwszy raz w życiu trzymał mikrofon. Nabierając stopniowo umiejętności i tworząc różne projekty ich drogi rozeszły po zakończeniu szkoły średniej. W późniejszych latach Horbowy odnosił mniejsze lub większe sukcesy wydając płyty i mikstejpy jako Papa Musta i zespołem The Men Else. Skrzypczak grał na perkusji w zespołach Tempfolder, Hellow Dog i How Dare You Alexis (HDYA). W ostatnim również komponując i śpiewając.

Spotkali się ponownie w roku 2014 gdzie Skrzypczak był odpowiedzialny za miks i mastering solowej płyty Papa Musty "Goryl z Żelaza" wydanej w roku 2015 (SP Records).

Po rozwiązaniu swojej ostatniej grupy (HDYA) Skrzypczak zaczął tworzyć muzykę z pogranicza dub'u elektroniki i hip hopu. Zaproponował współpracę Papie i tak powstał RATMISFIT. Niebawem zmienili nazwę na RAT. Ich pierwsza płyta "RAT" łączyła w sobie dub, elektronikę i hip-hop. Wydali ją sami (Nervous Breakdown Studio). Zagrali kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą (min. Tallin Music Week, Seasplah Festival). Jednak ta formuła przestała im wystarczać.
Chcieli tworzyć muzykę bardziej taneczną, eksperymentując też z popem i  brzmieniami lat 90. Dwoje muzyków postanowiło kontynuować karierę muzyczną pod nazwą RAT KRU.

Przełom:

W latach 2017/2018 dopracowali utwory i ruszyli w trasę. Duo stał się rozpoznawalne poprzez żywiołowe, pełne energii koncerty. To zwróciło uwagę promotorów festiwali i dziennikarzy. W roku 2019 zagrali dziesiątki koncertów po całym kraju min. Enea Spring Break, Tauron Nowa Muzyka, Fest Festival i innych. W 2019 podczas energetycznego wystepu na Naturalnie Mazury Festiwal zdobyli główna nagrodę w konkursie inicjatywy MY NAME IS NEW czyli kontrakt na wydanie płyty w wytwórni KAYAX. W drugiej połowie 2019 roku duet zagrał support przed Mery Spolsky na całej trasie promującą jej drugą płytę. Trasa okazała się dużym sukcesem gdzie wiele koncertów zostało wyprzedanych.

Wizerunek:

Grupa na scenie występuje w luźnych sportowych strojach nawiązujących do drużyn amerykańskiej koszykówki ale nie tylko. Rat One  (Skrzypczak) występuje w lustrzanej masce szczura co potęguje efekt klubowej zabawy odbijając światło jak od kuli dyskotekowej. W teledyskach wykorzystują techniki VHS będące domeną przełomu lat 80'-90'.Źródło: Kayax

Supergrupa Eddiego Veddera

2021-12-07

Eddie Vedder szykuje się do wydania solowej płyty „Earthling”, którą promować będzie na żywo ze swoją grupą, a w zasadzie supergrupą.

Czytaj więcej...

My Chemical Romance zagra w Warszawie

2021-12-06

Największa gwiazda emo-pop-punka wystąpi 9 czerwca 2022 na Dużej Letniej Scenie warszawskiego klubu Progresja.

Czytaj więcej...

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania