To koncept-album, na którym znajdzie się osiem utworów instrumentalnych, inspirowanych historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem, żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej.
Członkowie Besides pochodzą z Brzeszcz (okolice Oświęcimia). Album zrodził się z osobistej potrzeby przepracowania nagromadzonych przez lata emocji, wywołanych bliskością tego szczególnego miejsca. Tak o projekcie mówi zespół:
"Auschwitz – symbol zła absolutnego. Urodziliśmy się tutaj i tutaj żyjemy. Ciągle próbujemy przepracować żałobę podświadomie odziedziczoną po pokoleniach uwikłanych w tamten koszmar. Nasz projekt to próba konfrontacji z własnymi emocjami, przerażaniem, bezsilnością wobec masowości i anonimowości śmierci. To również wyraz naszego sprzeciwu wobec prób „oswojenia” pamięci o tamtych wydarzeniach. Nasza niezgoda na obojętność, milczenie, na wszechobecny hejt".
Płytę promują dwa single: „Ich bin wider da!”, inspirowany historią pierwszego transportu więźniów do obozu Auschwitz oraz „Last Lullaby” – historia Heleny Płotnickiej. Premiera cyfrowa albumu „Bystanders” planowana jest na 27.01.2020, natomiast wersja fizyczna trafi do sklepów 31.01.
Zespół Besides powstał w 2011 roku. W zaledwie trzy lata stał się jednym z najpopularniejszych zespołów na polskiej scenie post-rockowej. Kwartet, grający niszowy gatunek muzyki, podbił serca milionów ludzi w Polsce podczas telewizyjnego talent show „Must Be The Music”, zdobywając główną nagrodę w ósmej edycji programu. Zespół zagrał ponad 200 koncertów w kraju i za granicą (m.in. Francja, Hiszpania, Benelux, Szwajcaria, Niemcy, Rosja, Ukraina, kraje bałtyckie).
Besides wydał do tej pory dwa albumy: „We Were So Wrong” i „Everything Is”, świetnie przyjęte przez fanów i krytykę. „Bystanders” jest ich trzecią płytą studyjną.
Kilka dni temu ukazał się debiutancki album pochodzącej z Brzeszczy formacji post-rockowej Besides zatytułowany "We Were So Wrong". Z tej okazji porozmawialiśmy z gitarzystą zespołu Piotrem Świąder - Kruszyńskim.
Zespół Besides pochodzi z Brzeszcz – miejscowości z okolic Oświęcimia. To ważne w kontekście tej płyty będącej koncept-albumem. Objawem tego jest nie tylko muzyczna klamra w postaci pierwszych i ostatnich minut albumu. Choć nie ma na tej płycie słów, utwory łączy wspólna tematyka. Inspirowane są historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem podczas II wojny światowej.
Tegoroczna edycja festiwalu Inorock odbędzie się w dniu 27 sierpnia w Teatrze Letnim w Inowrocławiu. Wiemy już, kto wystąpi podczas tej imprezy.
Organizatorzy festiwalu 4 Pory Rocka opublikowali listę wykonawców, którzy pojawią się 13 kwietnia na scenie poznańskiego klubu „U Bazyla”, w ramach 6. edycji tego wydarzenia.
"Czego jeszcze nie wiesz" to premierowa kompozycja Bartosza Słatyńskiego, która znajdzie się na jego drugiej solowej płycie, która jest zaplanowana na pierwszy kwartał 2019 roku.