Newsy muzyczne

Velveteve zaprezentowała “Telharmonium"

Śląska wokalistka i producentka Velveteve zaprezentowała singiel pod tajemniczym tytułem “Telharmonium”.

Pytającym hasztagiem #cotojestTELHARMONIUM wskrzesza pamięć o dawno zapomnianym instrumencie z ubiegłego wieku.

Tytułowe telharmonium to skonstruowany w 1896 przez amerykańskiego wynalazcę, Thaddeusa Cahila, pierwszy elektromechaniczny instrument muzyczny oparty na zjawisku syntezy addytywnej. Cała maszyneria przypominała ogromną elektrownię i ważyła ponad 200 ton, a do wytwarzania dźwięków pobierała tak wiele mocy, że powodowała niepożądane interferencje na liniach telefonicznych, co skutkowało przerywaniem rozmów przez dziwną elektroniczną muzykę.

Po śmierci Cahila przez lata nikt nie interesował się zezłomowanym w 1962 nieudanym wynalazkiem, aż do dziś, kiedy posłużył wokalistce Velveteve jako przestrzeń do dialogu o zakłóceniach w komunikacji międzyludzkiej.

Velveteve to pseudonim śpiewającej i grającej na instrumentach klawiszowych artystki Evy Aksamit, która zadebiutowała w zeszłym roku z bardzo ciepło przyjętym materiałem z płyty “MUSIC from the B-SIDE”. 

“... to utwory ukazujące fenomen śląskiej artystki, definiując ją jako wyjątkową postać polskiej sceny muzyki popularnej, a zarazem niezależny i samowystarczalny artystyczny byt.”LongPlay Recenzje

Na płycie znalazło się 12 autorskich kompozycji w większości wykonanych przez samą wokalistkę, która w swojej twórczości oscyluje wokół brzmień elektroniki, trip-hopu i alternatywy. Album promuje klimatyczny i tripowy utwór “Fire in the sky” wraz z antywojennym teledyskiem.


Pokrewne wątki:

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa zaprasza na 'Barbórkę'

2021-12-02

Nowy singel artysty okrzykniętego kandydatem do Polskiego Debiutu Roku oraz plan jego pierwszej trasy koncertowej.

Czytaj więcej...

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania