Newsy muzyczne

Gong pierwszą gwiazdą warszawskiego Summer Fog Festival 2020

Legendarna grupa Gong przyjedzie po raz pierwszy do Polski i będzie jedną z gwiazd tegorocznego Summer Fog Festival. Druga edycja festiwalu odbędzie się 12 września w warszawskiej Progresji.

U schyłku lata odbędzie się druga edycja festiwalu, który za cel postawił sobie promocję rocka progresywnego i psychodelicznego. Nie jest to żadna mglista obietnica. W ubiegłym roku główną gwiazdą był Nick Mason, perkusista Pink Floyd. Tegoroczna edycja odbędzie się 12 września w warszawskim klubie Progresja.

- Pochlebne komentarze i opinie na temat poprzedniej edycji Summer Fog Festival utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto ten projekt kontynuować. Skoro tak wielu artystów z Polski i Europy pyta: czy możemy zagrać na Summer Fog Festival 2020?, to dla mniej najlepszy znak, że to potrzebna impreza. Polacy niezwykle cenią sobie muzykę progresywną, więc działam tak jak obiecałem. Pomysł na unikatowy festiwal będę rozwijał – mówi Kamil Kubica, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w Warszawie. Na Torwarze, 27 lipca 2019 r. wystąpili: Amarok, Believe, Soft Machine, David Cross (ex King Crimson) band feat. David Jackson (ex Van der Graaf Generator), Nick Mason’s Saucerful of Secrets. Szczególnie entuzjastycznie fani oraz krytycy przyjęli występ tego ostatniego. Był to pierwszy koncert legendarnego perkusisty w Polsce. Muzyk Pink Floyd nie krył swojego zadowolenia z pobytu w Warszawie.

- To był nasz ostatni koncert na trasie. Oczywiście byliśmy odrobinę zmęczeni, ale przyjęcie, jakie otrzymaliśmy w Warszawie dodało nam nowej energii. Publiczność była niesamowita, na żadnym innym koncercie ludzie nie reagowali tako żywiołowo. Nie wiem czemu, ale nasi technicy mieli jakieś obawy przed koncertem w Polsce. Okazało się, że produkcja również stała na najwyższym poziomie. Był to dla nas wszystkich niezwykle udany wieczór i występ. Mam nadzieję, że nikt z fanów również nie wyszedł rozczarowany – powiedział Nick Mason, perkusista Pink Floyd.

Druga edycja Summer Fog Festival zagości w klubie Progresja (Fort Wola 22, Warszawa) 12 września 2020 r. Bilety pojawią się w sprzedaży w pierwszych dniach maja. Organizator zapewnia, że do tego momentu ogłosi już pełny skład zespołów, które wystąpią. Zespoły będą ogłaszane w tygodniowych odstępach. Wraz z ogłoszeniem ostatniego, do sprzedaży zostaną wprowadzone karnety.

Jako pierwszy zostaje podany do wiadomości publicznej zespół Gong. To grupa, którą niezwykle trudno zdefiniować, idealnie więc wpasowuje się w formułę Summer Fog Festival.

- Pierwsze ogłoszenie powinno ucieszyć tych, którzy cenią granie nieoczywiste. Gong zmienia style, żongluje koncepcjami. Ci artyści wciąż i wciąż poszukują. Czasem ich koncerty to jedna rozedrgana improwizacja, czasem niebywale przemyślana konstrukcja. W Warszawie będzie na pewno wspaniale, a zarazem nieprzewidywalnie. Wiem jak długo polscy miłośnicy progresywnego grania czekali na koncert tej grupy. Jestem dumny z faktu, że to właśnie na Summer Fog Festival formacja Gong wystąpi w Polsce po raz pierwszy – dodaje K. Kubica.

Gong wystąpi jako gwiazda na warszawskim Summer Fog Festival, 12 września, sobota. Klubie Progresja, Fort Wola 22. Wkrótce następne ogłoszenia!


Pokrewne wątki:

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Zremiksowany Robert Cichy

2021-11-27

Wczoraj ukazała się płyta Roberta Cichego "3 & remixed".

Czytaj więcej...

Inga Mejer przedstawiła 'Afrodytę'

2021-11-27

"Afrodyta" to debiutancki singiel 22-letniej Ingi Mejer - kobiety, która zdecydowanie nie lubi się nudzić.

Czytaj więcej...

Zapal Ruskiefajki

2021-11-26

Po debiutanckim singlu „Szatan kazał tańczyć”, który na YouTube odtworzono aż 7 milionów razy, a także featach u Kartky’ego, Majora SPZ i innych reprezentantów sceny hip-hopowej, nadszedł jej czas. Ruskiefajki zapowiada swój pierwszy album.

Czytaj więcej...

MIN t wydała drugą płytę

2021-11-26

Pomiędzy życiowymi trudnościami, toksycznymi związkami i doświadczeniem pandemicznej izolacji, artystka odnalazła inspiracje do stworzenia materiału, który przenosi neo-soul na zupełnie nowy poziom. Singiel „Fight Freeze Flight” podobnie jak teledysk to niezbity dowód na gatunkową świeżość, muzyczną dojrzałość i otwartość na brzmieniowe eksperymenty.

Czytaj więcej...

ECM Warsaw Festival już za tydzień

2021-11-26

ECM Warsaw Festival 2021– muzyczne święto z legendarną monachijską wytwórnią ECM Records w tle ponownie w Warszawie w dniach 3-5 grudnia.

Czytaj więcej...

Krysztaliczna reedycja pierwszej płyty Maanamu

2021-11-25

40 lat temu na rynku ukazał się pierwszy długogrający album zespołu Maanam. Z okazji jubileuszu na rynku pojawiała się limitowana wersja albumu wytłoczona na krystalicznym winylu.

Czytaj więcej...

Portico Quartet przyjedzie do Warszawy

2021-11-25

Portico Quartet powracają na jedyny koncert do Polski. Londyńczycy odwiedzą Warszawę 26 kwietnia 2022 roku w ramach promocji najnowszego albumu “Monument”, który został nominowany do nagrody Mercury Prize.

Czytaj więcej...

Karo Glazer nagrała świąteczną piosenkę

2021-11-25

Po otrzymaniu prestiżowej nagrody w konkursie International Songwriting Competition i reedycji płyty “NORMAL”, Karo Glazer wydała świąteczny singel: „So This Is Xmas”.

Czytaj więcej...

Working Men's Club zagra w Warszawie

2021-11-25

5 marca w warszawskim klubie Hydrozagadka wystąpi brytyjska post-punkowa grupa Working Men's Club.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania