Newsy muzyczne

Kasai i Y (BOKKA) w duecie

W kwietniu 2020 Kasai i Y (BOKKA) połączyły siły w utworze „Rite of Passage”.

Utwór to artystyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku w Tajlandii, gdy grupa młodych zawodników piłki nożnej i ich trener utknęli w zalanej jaskini. Aby uniknąć paniki chłopcom na czas akcji podano ketaminę - środek usypiający.

Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna i podzielono ją na kilka etapów; brało w niej udział ponad 100 nurków z całego świata. Piosenka opowiada tę historię z perspektywy trenera, Ekkapola Chanthawonga – byłego buddyjskiego mnicha - stanowiącego psychiczną podporę dla chłopców w tej tragicznej sytuacji.

„Rite of Passage” to po polsku rytuał przejścia. Jaskinia Tham Luang już wcześniej była miejscem praktyk inicjacyjnych. I tym razem przejście jej licznych, wąskich korytarzy miało być ostatnim etapem rytuału. Rytuału, który przybrał nieprzewidzianą postać; stał się więzieniem i miejscem zmagania o przetrwanie na ponad tydzień.

„Rite of Passage” powstał w trakcie izolacji społecznej związanej z epidemią koronawirusa. To czas, w którym wielu ludzi może poczuć się, jakby byli zamknięci w ciasnej jaskini, skonfrontowani z własnymi demonami.

Piosenkę dedykujemy Samanowi Kunanowii Beirutowi Pakbara, bohaterskim nurkom, którzy stracili życie ratując chłopców i ich opiekuna.


Kasai
Pianistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka. Po latach obecności na największych polskich i zagranicznych scenach, w maju 2019 postawiła na solową karierę i osobistą wypowiedź, nagrywając płytę pt. "Equals". Koncerty Kasai, to wyjątkowe, mocne i emocjonalnie intymne spotkanie. Jej muzyka jest niezwykle plastyczna, obrazowa i wielopłaszczyznowa – Z głębi serca – prosto w serce. Inspiracje operą, filmem i muzyką symfoniczną obecne w muzyce Kasai wpisane są w szeroko pojęty nurt muzyki alternatywnej. Artystka w swoich utworach zaprasza słuchacza w unikalną pełną osobistych przeżyć i przemyśleń, eteryczną, liryczną i ulotną, a czasami mroczną, pełną napięć i sprzeczności podróż.

Piosenka „Rite of Passage” znajdzie się na kolejnym albumie, nad którym artystka obecnie pracuje.

Y Wokalistka zespołu BOKKA - jednego z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie muzycznej nie tylko ze względu na to, że nie ujawniają swoich personaliów. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA, opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową tożsamość. Pojawili się w roku 2013 – dzięki numerowi Town of Strangers i debiutanckiej płycie Bokka. Niebanalne podejście do muzyki szybko zwróciło na nich uwagę także poza krajem. Drugim albumem "Don't Kiss and Tell" ugruntowali swoją wysoką pozycję na polskiej sceny alternatywnej. W kwietniu 2018 roku do fanów trafiła ich trzecia płyta  – "Life On Planet B", która tak samo jak drugi album, otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Alternatywa.

Od wydania "Life On Planet B" ukazały się dwa mini albumy - "Satellites Of Planet B", na którym zagraniczni artyści (m.in. Dave Pen z Archive, The KVB, NOEP) zremixowali utwory z trzeciego albumu BOKKI oraz "Roll Down The Hill", który zawiera m.in. wersje utworów Daydreaming (Radiohead), BangBang (Nancy Sinatra), Love Will Tear Us Apart (Joy Division) w interpretacjach BOKKI. Y zaśpiewała także na albumie Smolik/Kev Fox oraz Corridors Baascha.


Foto: Y (BOKKA) - Grzegorz Szklarek
Źródło: ART2 Management

Pokrewne wątki:

Denzel Curry przyjedzie do Polski

2022-01-24

Jedna z największych gwiazd amerykańskiego rapu wystąpi 1 czerwca w krakowskim Studio i 2 czerwca w warszawskim Torwarze.

Czytaj więcej...

Camel na trzech koncertach w Polsce

2022-01-24

Legenda brytyjskiego prog-rocka wystąpi w maju 2023 roku na trzech koncertach w Polsce.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska nuci to od lat

2022-01-24

Klaudia Szafrańska z duetu XXANAXX wydała dziś czwarty solowy singel i teledysk, który przypomina nam jak ważna jest przyjaźń.

Czytaj więcej...

'Wilczy pęd' Patrycji Markowskiej

2022-01-24

Patrycja Markowska w najnowszym utworze „Wilczy pęd” wraca do źródeł, choć w nowoczesnej, eklektycznej odsłonie.

Czytaj więcej...

WaluśKraksaKryzys z nowym klipem 'To co między nami'

2022-01-22

Piąty singiel WaluśKraksaKryzys i - jeśli nie liczyć lyric video do tytułowego utwory z płyty "ATAK" - czwarty klip promujący album, tym razem do utworu "TO, CO MIĘDZY NAMI". Twórcą obrazu jest Tomasz Stenzel, który wraz z Alicją Szrajer, odpowiadał za koncepcję, scenariusz, reżyserię i montaż oraz produkcję.

Czytaj więcej...

Igo zaprasza na pierwsze tournee

2022-01-21

Wokalista znany z elektronicznego duetu Bass Astral x Igo, czy rockowego Clock Machine wyrusza w pierwszą solową trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Kasia Moś złapała stopa

2022-01-21

Ukazał się nowy singel Kasi Moś "Autostop". Jest to zapowiedź jej nowej płyty, która ukaże się wiosną tego roku.

Czytaj więcej...

Lanberry w 'Nocnym Expressie'

2022-01-21

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek i songwriterek otwiera nowy rozdział swojej kariery. Lanberry zmienia wytwórnię i wydaje nowego singla. Pierwszym utworem wydanym nakładem Agora Music jest "Nocny Express".

Czytaj więcej...

T.Love zapalił 'Pochodnię'

2022-01-21

Grupa T.Love wydała nowy singel "Pochodnia" z gościnnym udziałem Kasi Sienkiewicz z Kwiatu Jabłoni.

Czytaj więcej...

Nowy singel Hammerfall z Kingem Diamondem

2022-01-21

“Venerate Me” to nowy singiel Hammerfall z gościnnym udziałem Kinga Diamonda. Jest to zapowiedź nowego albumu Hammerfall "Hammer of Dawn", który ukaże się 25 lutego.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania