Newsy muzyczne

Sommelt prezentuje album "Rituals"

“Rituals” to debiutancki album skrywającego się pod pseudonimem Sommelt, kompozytora i performera Tomka Kuczmy.

Wszystkie utwory na płycie są w całości zaimprowizowane i nagrane na żywo na kilkudziesięciu instrumentach. Są one oparte na nastroju i energii osób uczestniczących w każdym z tytułowych „rytuałów”. Koncepcja albumu opiera się na utraconych ceremoniach i rytuałach, które towarzyszyły różnym obrzędom przejścia i ważnym momentom w życiu człowieka. Przełomowym chwilom, w których jednostka stawała się pełnoprawnych członkiem społeczności oraz integralną częścią jej ducha i energii. „Rituals” to próba ożywienia tych doświadczeń oraz towarzyszących im dźwięków we współczesnej, miejskiej, zatomizowanej rzeczywistości. Każdy z utworów to interakcja z innymi ludźmi – od kameralnego spotkania z rodzicami w utworze „Elder”, po występ przed większą widownią w „Cane” i „Ancient Robotics”.


Brzmienie Sommelta oscyluje wokół jazzu, z elementami rdzennej muzyki afrykańskiej i amerykańskiej. Dominujące w jego muzyce, jednostajne, transowe rytmy perkusyjne oraz przestrzenne dźwięki fletów i piszczałek, wprowadzają słuchaczów i słuchaczki w stan relaksu oraz likwidują wszelkie napięcia i stresy. Oprócz muzyki plemiennej i rytualnej, Sommelt zalicza do swoich inspiracji mistrzów freejazzowej improwizacji, takich jak Sun Ra, The Lounge Lizards czy Thelonious Monk oraz ulicznych performerów, jak chociażby Moondog. Sommelt wykorzystuje w swoich performance’ach pokaźny arsenał instrumentów. Od Nord Druma, Nord Stage’a, Yamahy Reface CP, gitary basowej, saksofonu, fletów, bębnów, grzechotek i gwizdków po rozmaite obiekty znalezione – wszystko przepuszczone przez looper EHX 45000 i kilka efektów gitarowych.

Jego debiutancki album jest dostępny na wszystkich najważniejszych serwisach streamingowych, z kolei na platformie YouTube można znaleźć – stworzoną również przez niego – piękną animację do utworu „New Tribe”.

https://www.facebook.com/sommelt/

https://instagram.com/sommeltmusic

 


Źródło: Cool Quest

My Chemical Romance zagra w Warszawie

2021-12-06

Największa gwiazda emo-pop-punka wystąpi 9 czerwca 2022 na Dużej Letniej Scenie warszawskiego klubu Progresja.

Czytaj więcej...

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania