Newsy muzyczne

Ambrose Akinmusire zapowiada piątkową premierę nowej płyty

12 czerwca ukazuje się „on the tender spot of every calloused moment”, kapitalny nowy album kwartetu trębacza i kompozytora Ambrose’a Akinmusire’a, prezentujący 11 nowych autorskich kompozycji z udziałem jego wieloletnich kolegów z zespołu: pianisty Sama Harrisa, basisty Harisha Raghavana i perkusisty Justina Browna.

Album ten — piąty nagrany przez artystę dla Blue Note Records — jest już dostępny w przedsprzedaży i będzie miał swoją premierę 12 czerwca na CD oraz w formatach cyfrowych (wydanie winylowe dostępne będzie 28 sierpnia).

Nagraniem „on the tender spot of every calloused moment” Akinmusire nie tylko dowodzi, że jest jednym z najlepszych trębaczy na świecie, ale także używa swojego głosu, by badać złożoność życia czarnej społeczności w Ameryce. Nie przywołuje jednak tylko mrocznych obrazów, ale pokazuje jego całe spektrum i ujmuje to w 49 minutach wspaniałej, przeobrażającej się sztuki.
 
Ale to nie powinno zaskakiwać, zwłaszcza jeśli znamy jego dotychczasową twórczość. „on the tender spot of every calloused moment” to najnowsze wydawnictwo w bogatej kolekcji muzyki, którą wydał, gdzie każdy album czerpie z prawdziwych emocji i wydarzeń z życia artysty. Podczas gdy płyta „Origami Harvest” — która dotarła na szczyty list najlepszych albumów 2018 roku takich tytułów jak „The New York Times”, „Los Angeles Times”, „NPR Music”, „GQ”, „DownBeat”, „JazzTimes”, „Jazziz” i innych — stanowiła projekt badający kontrasty, album „on the tender spot of every calloused moment” to studium bluesa we współczesnym kontekście.
 
Artysta kontynuuje motyw, który znalazł się na jego pierwszym albumie wydanym przez wytwórnię Blue Note w 2011 roku, „When The Heart Emerges Glistening”: na okładce ma tam krótkie włosy i gładko ogoloną twarz. W przypadku najnowszej płyty — ma dredy, zarost i czarną bluzę z kapturem. „W pewien sposób myślałem o tym jako o kontynuacji mojego pierwszego albumu [dla tej wytwórni]”, mówi Akinmusire. „Powracam do elementów z tego pierwszego nagrania”.
 
Podobnie jak jego poprzednie płyty, „on the tender spot of every calloused moment” uwidacznia poczucie „inności” i to, co znaczy ono w kraju o tak napiętej historii rasowej. W tym sensie budzi skojarzenia zarówno z „Origami Harvest”, jak „the imagined savior is far easier to paint” z 2014 roku. Podczas gdy poprzednie nagrania wrzały, temperatura tego albumu jest w pełni kontrolowana, to refleksyjne spojrzenie Akinmusire’a w przeszłość bez niechęci i rozżalenia.Źródło: Universal Music Polska

Pokrewne wątki:

Supergrupa Eddiego Veddera

2021-12-07

Eddie Vedder szykuje się do wydania solowej płyty „Earthling”, którą promować będzie na żywo ze swoją grupą, a w zasadzie supergrupą.

Czytaj więcej...

My Chemical Romance zagra w Warszawie

2021-12-06

Największa gwiazda emo-pop-punka wystąpi 9 czerwca 2022 na Dużej Letniej Scenie warszawskiego klubu Progresja.

Czytaj więcej...

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania