Newsy muzyczne

Yaszczuk w "Otchłani Mrocznych Pokus"

Warszawski songwriter i aktor Yaszczuk zaprezentował nowy singel z debiutanckiej ep-ki "Y".

Yaszczuk to polski wokalista, gitarzysta i aktor z domieszką ekwadorskiej krwi, który bardziej niż piszący piosenki określa siebie jako piszący historie. Każdym występem zapewnia widzom emocjonalny rollercoaster. Jego muzykę ciężko byłoby umieścić w pojedynczej scenie muzycznej, ale słuchacze mogą dostrzec tam meandrowanie pomiędzy artyzmem Nicka Cave’a, melancholią Leonarda Cohena i akustycznym brzmieniem Bena Howarda. A to wszystko z domieszką rocka i rapu.

Poprzez swoją twórczość Yaszczuk opowiada historie, nieraz dalekie jednak od lekkich i radosnych. Są w nich postacie, które zapraszają widownię do przemierzania światów tajemnicy, groteski, mroku, ale i nadziei, w otoczeniu miłości i namiętności. Niejednokrotnie cięższe teksty kontrastuje rytmiczną i melodyjną warstwą muzyczną. Jak sam mówi, „wszystko co dzieje się w moich historiach, zostaje w moich historiach.”

Zarówno sam, jak i z zespołem, swoje występy często wzbogaca warstwą aktorskich interpretacji swoich utworów lub coverów. Jest absolwentem brytyjskiej uczelni Goldsmiths, a 19 czerwca 2020 roku zadebiutuje EPką „Y”.

Yaszczuk, a właściwie Piotr Jaszczuk, jest synem Polki i Ekwadorczyka. Na scenie prawdopodobnie lubił być już od dziecka, a przynajmniej tak mówią mu fotografie z przedszkolnych wystąpień i nagrania z wcielania się w Krzysztofa Cugowskiego. Ukończył V LO im. Poniatowskiego w Warszawie, a w 2017 roku zrobił licencjat z filologii angielskiej na UW. Lata 2017-2019 spędził w Londynie, studiując na prestiżowej uczelni artystycznej Goldsmiths. Kierunek Popular Music pozwolił mu rozwinąć umiejętności aranżacyjne, kompozycyjne, produkcyjne oraz realizatorskie. Od września 2019 roku mieszka w Warszawie.

Wielki pasjonat teatru i filmów. Jeszcze jako student filologii angielskiej dołączył w 2015 roku do anglojęzycznej grupy teatralnej The Cheerful Hamlets, gdzie odkrył w sobie wielką miłość do aktorstwa. Jako aktor-naturszczyk zagrał w wielu sztukach, m.in. „The Night of January 16th” Ayn Rand, „Masquerade” Terry’ego Pratchetta czy adaptacji „Fawlty Towers”. Swój pobyt w Londynie także wzbogacił rozwijaniem teatralnej pasji, występując w musicalu „Our House” oraz adaptacji „Robin Hooda”. Dziś chwile wolne od muzyki uwielbia spędzać z przyjaciółmi z grupy teatralnej AntrAct, przygotowując kolejne projekty.

Od 2017 roku w duecie z Olandrą realizuje projekt Cohen&Cave, w którym prezentuje piosenki Leonarda Cohena i Nicka Cave’a po polsku i po angielsku. Duet wystąpił dwukrotnie w prestiżowym londyńskim POSKu, w warszawskim PROMie, w Rembertowie, a także w Ognisku Polskim w Londynie, za każdym razem ciesząc się bardzo dużym zainteresowaniem. Sam Yaszczuk jest też autorem wielu przekładów piosenek obydwu artystów. 


Pokrewne wątki:

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa zaprasza na 'Barbórkę'

2021-12-02

Nowy singel artysty okrzykniętego kandydatem do Polskiego Debiutu Roku oraz plan jego pierwszej trasy koncertowej.

Czytaj więcej...

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania