Newsy muzyczne

Nieznany Franek Kimono dziś w radiowej Jedynce

Program 1 Polskiego Radia przypomni mniej znane i odnalezione utwory Franka Kimono, czyli artystycznego projektu stworzonego w latach 80. przez kompozytora Andrzeja Korzyńskiego oraz aktora i wokalistę Piotra Fronczewskiego. Pierwszy odcinek cyklu „Znowu razem” w Jedynce dziś o godz. 14.50.

Twórca piosenek poprzedził każdy z odcinków dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat. Nie zabraknie również wspomnień Piotra Fronczewskiego – mówi Maria Szabłowska, autorka cyklu.

Andrzej Korzyński, wybitny kompozytor muzyki filmowej i wielu przebojów był także uważnym obserwatorem kultury dyskotekowej, która rozkwitła w Polsce w czasach schyłkowego PRL-u.

Daleko jeszcze było do pierwszych przegranych przez PZPR wyborów, ale obyczaje zmieniały się szybko, nastąpił czas bazarów, piractwa kasetowego, narodziła się „piosenka chodnikowa” – mówi Maria Szabłowska z radiowej Jedynki. – Z tych obserwacji zrodziła się postać  Franka Kimono – najsłynniejszego DJ’a tamtych czasów. Korzyński napisał muzykę i teksty piosenek, ale nie bardzo wiedział, kto ma je zaśpiewać. I nie miał czasu o tym myśleć, bo był zajęty nagrywaniem piosenek do filmu o Panu Kleksie. Pewnego wieczoru w studiu Polskiego Radia, po zakończeniu kolejnej sesji nagraniowej, Korzyński poprosił Pana Kleksa czyli Piotra Fronczewskiego, by spróbował wcielić się w postać DJ’a. Piotr nie był pewny, czy mu przystoi grać takiego faceta, ale gdy zachęcił go do tego sam Gustaw Holoubek, Fronczewski spróbował. 

Niektórzy do dziś nie wierzą, że Pan Kleks i Kimono to ten sam aktor – wyjaśnia dziennikarka muzyczna Jedynki.

Franek Kimono stał się jedną z popularniejszych postaci czasów transformacji. Wiele cytatów z jego piosenek – opublikowanych na płytach „Franek Kimono” (1984) i „Na progu raju” (1986) – weszło do języka potocznego („Po dobrej wódzie lepszy jestem w dżudzie”; „Na bramce stoję, nikogo się nie boję”, „Ciosy karate ćwiczyłem z bratem”). Choć pojawił się właściwie przez przypadek, to bardzo szybko znalazł na pierwszym miejscu listy przebojów Programu 1 Polskiego Radia, o czym Fronczewski dowiedział się od swoich córek.

– W kolejnych wydaniach „Muzycznej Jedynki” będziemy prezentować piosenki Franka Kimono z czasów transformacji ustrojowej z archiwum Andrzeja Korzyńskiego, niektóre z nich prawie nieznane. Wszystkie z nich są obyczajową kroniką tamtych „słusznie minionych czasów” – dodaje Maria Szabłowska. A więc „Franek Kimono, czyli drugie wejście smoka”.


Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa zaprasza na 'Barbórkę'

2021-12-02

Nowy singel artysty okrzykniętego kandydatem do Polskiego Debiutu Roku oraz plan jego pierwszej trasy koncertowej.

Czytaj więcej...

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania