Newsy muzyczne

Masala Soundsystem przedstawia 'Policję i Bandytów'

Ukazał się czwarty w tym roku singel Masala Soundsystem zatytułowany "Policja i Bandyci".

Po kilku miesiącach przerwy - warszawski międzykulturowy kolektyw Masala Soundsystem wraca z czwartym tegorocznym singlem: “Policja i Bandyci”. Na ulicach. Nie dają prawa życia kolorowym ludziom. Znaleźli wspólnych wrogów - z wyzwoloną głową. Lata 1930-te, Berlin - czy lata 2020-te, Warszawa? Cóż, niekiedy trudno orzec... Warstwa tekstowa utworu w naturalny sposób czerpie inspirację z reggae'owego klasyka z 1976 roku - "Police & Thieves" autorstwa Juniora Murvina. Jednocześnie, trzecia zwrotka jest ukłonem w stronę Wiktora Woroszylskiego i jego (niestety wyraźnie ponadczasowego) wiersza "Państwa Faszystowskie". Punktem centralnym minimalistycznej okładki singla jest zdjęcie eksponatu ze zbiorów Arnold Liebster Foundation, uwieczniające tablicę prezentującą kategorie więźniów osadzanych w nazistowsko-niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz: Homoseksualiści. Żydzi. Migranci. Romowie. Politycznie niepoprawni i aspołeczni (dziś określani zwykle zbiorczo jako "Lewacy"). Zdrajcy Rasy. Wrogowie Ojczyzny... Brzmi to przerażająco znajomo i aktualnie, czyż nie?

Działający od 2002 roku zespół Masala Soundsystem muzycznie łączy tradycyjne instrumenty ludowe z kraju i ze świata oraz nowoczesną elektronikę z szerokiego spektrum gatunków. W warstwie lirycznej polsko- i anglojęzyczne teksty grupy opisują społeczne i ekonomiczne zjawiska, które kształtują niezbyt optymistyczny (acz bardzo realny) obraz współczesnego świata, tak w mikro- jak i w makroskali. Wszystko to podlane jest “rozumnym szałem” i przesycone punkową energią - co po zsumowaniu daje fascynującą całość, wymykającą się gatunkowym i kulturowym ramom.Foto: Ethno Port Poznań

Pokrewne wątki:

Supergrupa Eddiego Veddera

2021-12-07

Eddie Vedder szykuje się do wydania solowej płyty „Earthling”, którą promować będzie na żywo ze swoją grupą, a w zasadzie supergrupą.

Czytaj więcej...

My Chemical Romance zagra w Warszawie

2021-12-06

Największa gwiazda emo-pop-punka wystąpi 9 czerwca 2022 na Dużej Letniej Scenie warszawskiego klubu Progresja.

Czytaj więcej...

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania