Newsy muzyczne

Ólafur Arnalds wydaje nowy album

Islandzki artysta przygotował album some kind of peace”, który zawiera utwór „The Bottom Line” z udziałem Josin.

„some kind of peace”, zjawiskowy nowy album przełomowego kompozytora i producenta, Ólafura Arnaldsa, ukazuje się nakładem wytwórni Mercury KX. Płyta zawiera jego najnowszy utwór, „The Bottom Line” z udziałem Josin, a towarzyszy mu piękny teledysk z pracami artystycznymi japońskiego twórcy kwiatowego, Makoto Azumy. Na płycie znalazł się także utwór „Loom”, współtworzony przez Arnaldsa i Bonobo. Dzisiaj opublikowany zostaje również wyjątkowy film zza kulis powstawania nowego albumu, zatytułowany „finding some kind of peace”

Ólafur wystąpi w finale wirtualnego festiwalu Iceland Airwaves pod nazwą „Live from Reykjavík”, który odbędzie się 13 listopada, gdzie wykona głównie premierowy materiał po raz pierwszy w wersji na żywo. Muzyka Ólafura odegra również ważną rolę w nadchodzącym dokumencie Netflixa o Shawnie Mendesie, „In Wonder”, który będzie dostępny od 23 listopada. Ólafur przekroczył ostatnio magiczną liczbę miliona odsłuchań swoich utworów, co jest wielkim osiągnięciem dla tego islandzkiego multiinstrumentalisty.


Album „some kind of peace”, bardziej niż jakikolwiek inny, wypełnia historia życia Ólafura Arnaldsa – a jest co opowiadać. Przepełnia go idea, by objąć wszystko to, co życie rzuca ci pod nogi, a ponad wszystko jest to zachęta do takiego reagowania i kontemplowania tego, co się dzieje, które pozwoli osiągnąć wewnętrzny spokój. W muzyce tej płyty odnajdziemy zdeklarowanego perfekcjonistę zmagającego się z chaotycznymi realiami powszedniego życia: z tym, co może dać miłość; z ciągłym poszukiwaniem swojego miejsca w świecie i z nową codziennością w czasie globalnej pandemii (materiał na płytę został w połowie napisany przed wprowadzeniem lockdownu, a następnie ukończony w studiu Arnaldsa w centrum Reykjaviku). To, co wyłoniło się na „some kind of peace”, to zapis z uwalniania wszelkich blokad i uświadamiania sobie, co znaczy naprawdę żyć. Ólafur po mistrzowsku równoważy w kompozycjach ekspansywne, przestrzenne brzmienia z poczuciem intymności.

Szczególnym momentem na tej płycie jest utwór „The Bottom Line”, który Ólafur nagrał z niemiecko-koreańską wokalistką i producentką, Josin. Dla Ólafura jest to przede wszystkim piosenka „o rozwoju. Josin spędziła ze mną tydzień w moim studiu na Islandii, kiedy każde z nas było w przełomowym momencie swojego życia. Jest ona kimś, kogo podziwiałem od lat, i ogromnie się się cieszę, że nawiązaliśmy tak dobry kontakt i byliśmy w stanie podzielić się naszymi doświadczeniami w tym utworze”.

Tymczasem dla Josin „ta piosenka opowiada o odnajdywaniu wybawienia poprzez nic innego, jak twoje własne istnienie. Zanurzenie się w swoim najgłębszym wewnętrznym ja i zaakceptowanie wszystkich emocji, które były dotychczas skutecznie wypierane. Współpraca z Ólafurem była dla mnie prawdziwą frajdą. Pod względem procesu pisania i produkcji stanowiło to niezwykle intuicyjne i bardzo inspirujące doświadczenie. Główna idea została uchwycona na Islandii, ale dopełniliśmy ją dopiero po jakimś czasie i z pewnego dystansu. Jestem niezwykle wdzięczna, że doszło do powstania tego utworu”.

Ólafur Arnalds pod względem kompozycji i sound designu stał się światową marką. „some kind of peace” jest podróżą przez ścieżkę osobistego i twórczego rozwoju Ólafura Arnaldsa na tle chaotycznego świata. W poszczególnych utworach ukryte są ślady jego osobistych doświadczeń – momentami są tam nawet obecne elementy konkretnych, szczególnych zdarzeń, wplecione zgrabnie w cały album – który jest niezwykły w swojej otwartości i pięknie. „To tak osobiste wydawnictwo, że wciąż ciężko mi o nim mówić”, zdradza artysta. „Pragnąłem, by opowiadało moją historię w możliwie najszczerszy sposób.” Wszyscy poszukujemy swego rodzaju spokoju, a nowy, zachwycający album Ólafura jest idealnym miejscem, gdzie można te poszukiwania rozpocząć.

 


Źródło: Universal Music Polska

Pokrewne wątki:

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Zremiksowany Robert Cichy

2021-11-27

Wczoraj ukazała się płyta Roberta Cichego "3 & remixed".

Czytaj więcej...

Inga Mejer przedstawiła 'Afrodytę'

2021-11-27

"Afrodyta" to debiutancki singiel 22-letniej Ingi Mejer - kobiety, która zdecydowanie nie lubi się nudzić.

Czytaj więcej...

Zapal Ruskiefajki

2021-11-26

Po debiutanckim singlu „Szatan kazał tańczyć”, który na YouTube odtworzono aż 7 milionów razy, a także featach u Kartky’ego, Majora SPZ i innych reprezentantów sceny hip-hopowej, nadszedł jej czas. Ruskiefajki zapowiada swój pierwszy album.

Czytaj więcej...

MIN t wydała drugą płytę

2021-11-26

Pomiędzy życiowymi trudnościami, toksycznymi związkami i doświadczeniem pandemicznej izolacji, artystka odnalazła inspiracje do stworzenia materiału, który przenosi neo-soul na zupełnie nowy poziom. Singiel „Fight Freeze Flight” podobnie jak teledysk to niezbity dowód na gatunkową świeżość, muzyczną dojrzałość i otwartość na brzmieniowe eksperymenty.

Czytaj więcej...

ECM Warsaw Festival już za tydzień

2021-11-26

ECM Warsaw Festival 2021– muzyczne święto z legendarną monachijską wytwórnią ECM Records w tle ponownie w Warszawie w dniach 3-5 grudnia.

Czytaj więcej...

Krysztaliczna reedycja pierwszej płyty Maanamu

2021-11-25

40 lat temu na rynku ukazał się pierwszy długogrający album zespołu Maanam. Z okazji jubileuszu na rynku pojawiała się limitowana wersja albumu wytłoczona na krystalicznym winylu.

Czytaj więcej...

Portico Quartet przyjedzie do Warszawy

2021-11-25

Portico Quartet powracają na jedyny koncert do Polski. Londyńczycy odwiedzą Warszawę 26 kwietnia 2022 roku w ramach promocji najnowszego albumu “Monument”, który został nominowany do nagrody Mercury Prize.

Czytaj więcej...

Karo Glazer nagrała świąteczną piosenkę

2021-11-25

Po otrzymaniu prestiżowej nagrody w konkursie International Songwriting Competition i reedycji płyty “NORMAL”, Karo Glazer wydała świąteczny singel: „So This Is Xmas”.

Czytaj więcej...

Working Men's Club zagra w Warszawie

2021-11-25

5 marca w warszawskim klubie Hydrozagadka wystąpi brytyjska post-punkowa grupa Working Men's Club.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania