Zespół o utworze "Kosmiczny aerobik": "Dawno, dawno temu za murami Jasnej Góry rozbiło się UFO. Kosmitom wszczepiono gen polskości, poddano przymusowej asymilacji, a akta spraw utajniono. Do dziś mieszkają wśród nas. Nasze narodowe UFO".
Chłopcy kontra Basia mają na swoim koncie prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszą muzykę do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, nagrodę Wirtualne Gęśle dla Najlepszej Płyty Folkowej czy zwycięstwo w międzynarodowym plebiscycie na najlepszy utwór w nurcie world music „Battle of Bands”, World Music Network. Napisali również muzykę i występowali w przedstawieniu prezentowanym na deskach Teatru Wybrzeże - „Portret Damy”,a teledysk do utworu „Wieczerza” otrzymał statuetkę YACHA!na Festiwalu YACH! Films.
Chłopcy kontra Basia byli również zapraszani do udziału w licznych festiwalach czy koncertach dedykowanych – m.in. „Grzegorz Ciechowski - spotkanie z legendą" gdzie zinterpretowali utwór "A gdzież moje kare konie" z płyty ojDADAna.
Barbara Derlak została zaproszona przez VOO VOO do specjalnego koncertu „Placówka 44” dedykowanego powstańcom i zaprezentowanego na antenie TVN. Nagrała również wraz z Wojciechem Waglewskim i Mateuszem Pospieszalskim utwory oparte o teksty uczestników Powstania Warszawskiego oraz wzięła udział w projekcie „Sto słów na Sto lat wolności” gdzie wystąpiła m.in. z Kasią Piszek, Julią Marcell, Sosnowskim i Gabą Kulką w programie zaprezentowanym na antenie Radia Łódź.
Po czteroletniej przerwie grupa wraca z nową płytą, której motywem przewodnim są miejskie legendy.
Chłopcy Kontra Basia (Basia Derlak) wydali drugą w swojej karierze płytę.
Dziś ukazał się singel "Zoja" zapowiadający nową płytę grupy Chłopcy Kontra Basia.