Newsy muzyczne

Solomun nagrał post-punkowy singel

Solomun prezentuje nowy singiel “Kreatur Der Nacht”, nagrany z grupą Isolation Berlin. Towarzyszy mu teledysk w reżyserii Fatiha Akina.

Jako dziecko lat 80. od dawna chciałem zrobić utwór w podobnym klimacie, taki który odwołuje się do Punka i Nowej Fali z tamtych czasów. Jestem więc bardzo szczęśliwy, że wraz z kultową grupą Isolation Berlin mogliśmy razem nagrać 'Kreatur der Nacht' –  mówi Solomun.

Zimny, metaliczny bas, dudniące werble i agresywny wokal Isolation Berlin świetnie wpisują „Kreatur Der Nacht” w estetykę cold-wave i post-punkowego brzmienia, które dominowały w Europie w latach 80. Mrok i poczucie alienacji oddaje także teledysk do piosenki, który wyreżyserował Fatih Akin, laureat Złotego Globu i wielu innych prestiżowych nagród na filmowych festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie. Twórca takich obrazów jak “Głową w mur” czy “Na krawędzi nieba” doskonale uchwycił energię utworu w formie video-clipu. W głównej roli wystąpiła Mercedes Müller, błąkająca się bez celu po pustych ulicach w poszukiwaniu nowego schronienia, a może też po prostu zapomnianych dźwięków z dawnych dni?

Fatih Akin, przyjaciel Solomuna z czasów młodości, tłumaczy:

„Mladen i ja dorastaliśmy w jednej dzielnicy w tym samym czasie. To musiała być niesamowicie kreatywna okolica… chociaż wszystko, co pamiętam, to gangi. W tym filmie wyrażamy nasze wspólne marzenia sprzed lat, ale także pragnienie zatracenia się tu i teraz oraz chęć przeniesienia się do nieodległej przyszłości. Mladen łączy swoje charakterystyczne, współczesne brzmienie z Nową Falą z początku lat 80-tych, która mnie też ukształtowała. W mojej twórczości także sięgam do tej spuścizny, dlatego było dla mnie ogromnym zaszczytem móc zilustrować ten epicki utwór wizualnie i narracyjnie. Solomun, którego kocham i szanuje, dał mi szansę na osobiste wyrażenie siebie.”

Legendarny DJ i producent do współpracy zaprosił też berlińską grupę Isolation Berlin, która uznanie zdobyła debiutanckim krążkiem „Und Aus Den Wolken Tropft Die Zeit”, okrzykniętym jednym najlepszych niemieckich albumów 2016 roku. „Kreatur der Nacht" to drugie wydawnictwo Solomuna dla jego nowej oficyny NINL, po „Home” z ubiegłego miesiąca. Oba utwory znajdą się na nadchodzącym albumie artysty - pierwszym od jedenastu lat - którego premiera planowana jest na maj 2021 roku.


Foto: Niels Freidel
Źródło: No Paper Records

Pokrewne wątki:

Sudan Archives po raz pierwszy w Polsce

2022-07-06

Sudan Archives po raz pierwszy w Polsce. Artystka zagra 10 listopada 2022 w warszawskich Hybrydach.

Czytaj więcej...

Ozzy Osbourne jako pacjent numer 9

2022-07-06

Ozzy Osbourne, po 2 latach od premiery krążka "Ordinary Man", powraca z kolejną dawką muzyki. Na trzynastym solowym albumie studyjnym Książe Ciemności przedstawia utwory nagrane z tuzami rockowego świata. Premiera już 2 września.

Czytaj więcej...

O.Y.S. wydała dwie wersje 'Znaków'

2022-07-05

O.Y.S prezentuje singiel "ZNAKI" w dwóch odsłonach - Znaki Radio edit (prod. Brainfreezer) i Znaki Remix (prod. Pink Control). Do obu wersji powstały teledyski.

Czytaj więcej...

'Wolne Serca' od Kwiatu Jabłoni i gości

2022-07-05

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej...

Dawid Okoński poszedł przed siebie

2022-07-05

Dawid Okoński swoje nowe muzyczne otwarcie rozpoczyna w bardzo dobrym stylu, wypuszczając teledysk „Przed siebie”.

Czytaj więcej...

DakhaBrakha na jesiennym tournee po Polsce

2022-07-04

Znany z wyjątkowych show kwartet odwiedzi w listopadzie tego roku Warszawę, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Kraków.

Czytaj więcej...

Patrycjusz Gruszecki Trio i jego twarze

2022-07-04

Uznane jazzowe Patrycjusz Gruszecki Trio wydało nowy album zatytułowany "Faces".

Czytaj więcej...

O’Sullivan w końcu zapowiada debiutancki album

2022-07-04

O’Sullivan dał się poznać polskim słuchaczom w 2020 trafiając z utworem „Little Bird” na jedną z playlist Dawida Podsiadło na Spotify.

Czytaj więcej...

Mitch & Mitch odda hołd twórczości Ennio Morricone

2022-07-01

4 lipca ukaże się singel „Metti una sera a cena” Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.

Czytaj więcej...

Kształt czaszki Małgoli, No

2022-07-01

Małgola, No zapowiada swój pierwszy polskojęzyczny album. 29 czerwca ukazał się drugi - po świetnie przyjętym "Graniu na Czas" - promujący go singiel zatytułowany "Kształt Czaszki".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania