Newsy muzyczne

Julia Maria Dobrowolska zaprasza do 'Posłuchania' jej debiutu

Jutro trafi do sprzedaży płyta „Posłuchaj” Julii Marii Dobrowolskiej – wokalistki, autorki tekstów, kompozytorki, aranżerki oraz studentki III roku warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Na płycie znajduje się 9 autorskich piosenek Julii. Utwory są bardzo nastrojowe, przejmujące lub delikatne. Ich treść niesie wiele przeżyć - miłosnych, wojennych, chwilami z nutą buntu i żalu. Delikatny wokal zgrywa się z pełnymi brzmienia i dźwięku aranżacjami smyczkowymi wzbogaconymi o fortepian i gitarę. Płyta przekazuje wiele emocji, które włożyła w nią kompozytorka, dzięki czemu słuchacz może przenieść się na chwilę w jej świat.

Julia Dobrowolska: „Jestem młodą osobą i bardzo lubię, gdy muzyka mnie porusza, gdy w jakiś sposób dotyka mojej duszy i opowiada o tym, co czuję. Dlatego piszę teksty i muzykę, które płyną z serca i niosą ze sobą moje przeżycia i przemyślenia. Tworzenie piosenek zaczynam właśnie od tekstu, melodia potem układa się sama, a instrumentacja odwzorowuje charakter napisanych słów. Gdy trzeba jest dramatyczna, kojąca, przejmująca, refleksyjna.

Nie mogę jednoznacznie określić swojego ulubionego stylu muzycznego. Na studiach zajmuję się muzyką poważną i chóralną, której lubię posłuchać, ale najbardziej przemawia do mnie muzyka filmowa. Szczególnie pociąga mnie twórczość Johna Powella (“Jak wytresować smoka”), Hansa Zimmera (“Piraci z Karaibów” i “Gladiator”) i oczywiście Howarda Shore’a (“Władca Pierścieni”). Dlatego w mojej twórczości słychać filmowy klimat, a wielu osobom kojarzy się ona właśnie z tym stylem.

To, czego słucham, zależy w dużej mierze od mojego nastroju. Gdy chcę odreagować szarą codzienność i wyładować stres, włączam ostrzejszą muzykę, m.in. Simple Plan, Skillet, Guns&Roses. Kiedy potrzebuję wzruszenia i zadumy, słucham spokojnych utworów z tekstami, które niosą ze sobą głębsze, kojące treści. Mogę tu wymienić Zbigniewa Wodeckiego, Annę Jantar, Eda Sheerana, Bartka Królika.

Jednego artystę szczególnie uwielbiam i gdybym mogła, chodziłabym na każdy jego koncert. Jest to pianista Peter Bence. Wykonuje głównie covery z muzyki filmowej i popu, co idealnie wpasowuje się w mój muzyczny gust. Robi to w tak efektowny sposób, że nie potrafię słuchać jego koncertów i obserwować techniki gry bez emocji.

Kiedy opracowywałam swoje piosenki, bardzo zależało mi na tym, żeby partia fortepianu (a sama gram na tym instrumencie) nie była nudna, ale miała myśli przewodnie. Nie chciałam, by była tylko tłem i wypełnieniem harmonicznym, co dobrze słychać m. in. w utworze “Instrumental”.

Wykonawcy:
śpiew - Julia Dobrowolska
dyrygent - Michał Śmigielski
fortepian - Wojciech Świętoński
gitara - Paweł Stankiewicz
orkiestra - Unplugged Orchestra

Conan Gray zawita do Warszawy

2021-10-25

Jeden z najważniejszych popowych głosów swojego pokolenia, Conan Gray po raz pierwszy zagra w Polsce. Autor multiplatynowych hitów „Heather” i „Maniac” wystąpi 11 maja 2022 w warszawskiej hali COS Torwar, a bilety na to wydarzenie trafią do otwartej sprzedaży już 29 października.

Czytaj więcej...

Polskie Znaki i Sanah przełamują śmiertelne tabu

2021-10-25

sanah dołącza do Michała Szpaka, Matyldy Damięckiej i Polskich Znaków. Razem przełamują tabu dotyczące śmierci.

Czytaj więcej...

Colin Stetson na trasie po Polsce

2021-10-25

Znakomity amerykański saksofonista mający na koncie współpracę z takimi gwiazdami jak: Bon Iver, Arcade Fire, czy TV On The Radio zagra w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu.

Czytaj więcej...

Shabazz Palaces zagra w Warszawie

2021-10-25

Shabazz Palaces wystąpi 13 kwietnia w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Dave Gahan & Soulsavers nagrali cover hitu Jamesa Carra

2021-10-24

„The Dark End Of The Street” to drugi singiel zapowiadający płytę „Imposter”, która pojawi się na rynku już 12 listopada 2021 roku

Czytaj więcej...

ABBA wydała niepublikowaną kompozycję sprzed 43 lat

2021-10-24

ABBA ponownie zaskoczyła fanów i cały świat. Legendarny szwedzki zaprezentował właśnie nowy singiel „Just A Notion”.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Duran Duran już w sklepach

2021-10-23

Od wczoraj można kupować nową płytę Duran Duran zatytułowaną "Future Past".

Czytaj więcej...

Olena zatopiona w 'Nocy'

2021-10-23

"Noc" to szósty już singel promujący nową płytę Oleny "ROSE".

Czytaj więcej...

Marcin Szczurski w taksówce

2021-10-23

Ukazał się kolejny klip wokalisty Marcina Szczurskiego anonsujący jego nową płytę, która ukaże się 29 października.

Czytaj więcej...

Band of Horses na pierwszym koncercie w Polsce

2021-10-22

Stacjonująca w Seattle grupa Band of Horses wystąpi 15 marca w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania