Newsy muzyczne

Skankan uczcił pamięć Dariusza Jagiełki

Sosnowiecki Skankan wydał nowy klip-hołd dla zmarłego w 2008 roku przyjaciela zespołu.

27 grudnia 2020 r. minęła 12. rocznica śmierci Dariusza Jagiełki. Ten urodzony w 1965 r. muzyk był współtwórcą zagłębiowskiej sceny ska/reggae. W historii zespołu Skankan to ogromnie ważna postać. Choć pierwotnie nie należał do pierwszego składu, to aktywnie uczestniczył w próbach Skankana, był swego rodzaju mentorem, m.in. uczył chłopaków grać na gitarze jamajskie rytmy. Do składu wszedł w 1995 r. jako basista zastępując Tomka Kapustę. Mimo to zawsze powtarzał, że jest gitarzystą, a nie basistą. Ze Skankanem współtworzył albumy "Live '95", "Skankan ożywia trupy" i "Try to feel it". Dareczka można zobaczyć jako bohatera teledysku do utworu "Człowieniu, człowieniu".

W 2005 r. odszedł ze Skankana, zasilając czeladzki zespół Konopians. Grał z nimi do 2007 r. udzielając się na ich debiutanckiej płycie "One Way". Grywał również z sosnowiecką grupą Ziggie Piggie.

W 2008 r. na skutek ran odniesionych w wypadku samochodowych zmarł w Holandii.

Zagłębiowska scena była wówczas mocno poruszona i już w styczniu 2009 r. muzyczni przyjaciele zorganizowali koncert charytywny wspierający rodzinę tragicznie zmarłego kolegi. W koncercie, który odbył się w czeladzkim klubie Traffic udział wzięli: Skankan, Konopians, Ziggie Piggie i Natural Mystic.

Według wspomnień Szczepana, lidera Skankana: "Dareczek to była ostatnia rock'and'rollowa dusza na Zagłębiu. To był taki prawdziwy rock'and'rollowiec z krwi i kości, który był buntownikiem, który miał iskrę w oku, który zawsze potrafił się ubrać. Miał taki styl, że ubierał się na dany koncert w jednym kolorze od stóp do głowy".

Po latach grupa Skankan postanowiła uczcić pamięć swojego przyjaciela. Dokładnie w 12 rocznicę jego śmierci w sieci ukazał się klip "Kołysanka dla Dareczka"

Jak powstał ten utwór? "Kołysanka" powstała z numeru, który zaistniał już bardzo dawno temu. Jego pomysłodawcą był Remigian "Remik" Golec. Kawałek nie miał tekstu i był dotychczas wykonywany "po belgijsku". Grany zazwyczaj jako numer na zakończenie koncertów, do przytulania. Po reaktywacji Skankana, zespół postanowił wskrzesić tę kompozycję Tekst do "Kołysanki" napisał przyjaciel Dareczka, Arkadiusz "Prosiak" Siekaniec. Były to 2 zwrotki, trzecią dopisał Szczepan.

Utwór wzbogacił udział smyczków w wykonaniu DellArte Quartet oraz głos Gabrieli Budzianowskiej w chórkach.


Pokrewne wątki:

Rob Flynn z Machine Head gościem Decapitated

2022-05-27

Dziś ma swoją premierę ósmy album studyjny Decapitated, zatytułowany „Cancer Culture”. Z tej okazji zespół opublikował klip do nowego singla, „Iconoclast”. Utwór zarejestrowano z udziałem wyjątkowego gościa – legendarnego Robba Flynna, lidera Machine Head.

Czytaj więcej...

Krystyna Durys zaprasza do Ritza

2022-05-27

Ukazał się klip do kompozycji "Puttin' On The Ritz" z nowej płyty trójmiejskiej wokalistki jazzowej Krystyny Durys zatytułowanej "At The Movies".

Czytaj więcej...

Suede wyda nowy album

2022-05-27

Album zatytułowany „Autofiction” ukaże się 16 września i zapowiada go singiel „She Still Leads Me On”.

Czytaj więcej...

EABS wyda '2061'

2022-05-26

Płyta "2061" ukaże się nakładem Astigmatic Records w digitalu, CD i LP w wersji podstawowej oraz limitowanej na białym winylu wraz z plakatem w wielkości B2 - według projektu Patryka Hardzieja. Premiera krążka zaplanowana jest na jutro.

Czytaj więcej...

Andy Fletcher nie żyje

2022-05-26

W wieku 60 lat zmarł klawiszowiec i współzałożyciel grupy Depeche Mode - Andy Fletcher.

Czytaj więcej...

Michał Salamon i Sabina mówią 'Do Widzenia'

2022-05-26

„Do Widzenia" to najnowsza, niezwykle poruszająca kompozycja Michała Salamona. Inspiracją do jej powstania stały się słowa wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Do współpracy nad utworem Michał zaprosił wokalistkę i aktorkę SABINĘ (Sabina Karwala).

Czytaj więcej...

Anowa jest najbliżej siebie

2022-05-26

Ukazał się drugi singel krakowskiej wokalistki Agnieszki Nowakowskiej działającej pod szyldem Anowa.

Czytaj więcej...

Warszawskie Lato Na Pradze i krakowskie Lato Na Kamiennej zapraszają do zabawy

2022-05-25

Poznaliśmy rozkłady jazdy tegorocznych letnich koncertów w ramach cykli Lato Na Pradze (Warszawa) oraz Lato Na Kamiennej (Kraków).

Czytaj więcej...

Armia znowu opowie 'Legendę'

2022-05-25

W najbliższy piątek do sprzedaży trafi jubileuszowa edycja jednej z najważniejszych płyt polskiego rocka, z okazji 30-lecia wydania albumu.

Czytaj więcej...

Pezet wyda 'Muzykę Komercyjną'

2022-05-25

W sieci ukazał się nowy teledysk Pezeta „Jan Paweł”, który zapowiada nową płytę rapera. Wraz z premierą klipu ruszył preorder albumu „Muzyka komercyjna”.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania