Newsy muzyczne

50 Lat albumu 'Pearl' Janis Joplin

Columbia Records / Legacy Recordings / Sony Music Entertainment i Janis Joplin Estate obchodzą 50. rocznicę wydania ostatniego studyjnego albumu Janis Joplin.

Album wydany 11 stycznia 1971 roku - trzy miesiące po śmierci artystki (4 października 1970) i osiem dni przed jej 28. urodzinami (19 stycznia) zawierał ostatnie ukończone studyjne nagrania Janis i był zapowiedzią tego co ta wpływowa amerykańska artystka nurtu country-soul-blues-rock była w stanie jeszcze osiągnąć.

Na stronie JanisJoplin.com ukaże się kolekcja będąca efektem artystycznej współpracy z Barrym Feinsteinem, uznanym fotografem - celebrytą, którego zdjęcie znalazło się na kultowej okładce albumu Pearl (szczegóły zostaną ogłoszone w najbliższym czasie). Rock & Roll Hall of Fame w Cleveland zapowiada specjalną wystawę poświęconą Janis i jej albumowi, której otwarcie zaplanowano na 21 maja 2021 roku.

Genesis Publications i Janis Joplin Estate zapowiadają publikację książki Janis Joplin: Days & Summers - Scrapbook 1966-1968. W trakcie swojej kariery Janis Joplin stworzyła osobisty zapis swojej drogi do sławy i rozkwitu kontrkultury lat sześćdziesiątych. Przez cały ten czas artystka zbierała plakaty, pamiątki, wycinki prasowe, zdjęcia i płyty oraz opatrywała je komentarzami. Książka ta będąca fascynującym opisem niezwykłego życia piosenkarki dostępna jest w przedsprzedaży na stronie www.janisjoplin.com.

Jedyny album, jaki Joplin nagrał ze swoim zespołem koncertowym Full Tilt Boogie Band zawiera kanon nagrań studyjnych, które artystka zaprezentowała publiczności podczas trasy koncertowej Festival Express (mityczna trasa koncertowa w kanadzie z 1970 roku).

Album osiągnął pierwsze miejsce na liście Billboard 200 i utrzymywał się na nim przez dziewięć tygodni. Na Pearl znalazły się niektóre z najbardziej znanych i lubianych utworów Janis, w tym cover piosenki „Me and Bobby McGee” Krisa Kristoffersona oraz utwór a cappella „Mercedes Benz” (ostatnia piosenka, jaką nagrała.) Wydania cyfrowe obu tych singli zostały niedawno certyfikowane przez RIAA złota i platynowa płytą.

Mercedes-Benz, producent samochodów, wykorzystał to nagranie w swojej świątecznej kampanii reklamowej 2020. Columbia / Legacy jeszcze w tym roku zaprezentuje nowy teledysk do piosenki „Me & Bobby McGee”.

Na całym świecie sprzedano ponad 31 milionów albumów Janis Joplin.

W kwietniu tego roku ukaże się kolekcjonerskie wydanie albumu "Pearl" na białym 180 gramowym winylu a w lipcu Mobile Fidelity Sound Lab, we współpracy z Columbia / Legacy, wyda limitowaną edycję albumu Pearl w formie zestawu UltraDisc One-Step 180g 45RPM 2LP Box Set. Ta edycja, opracowana na podstawie oryginalnych taśm matek jest dostępna w przedsprzedaży TUTAJ.

Janis Joplin Estate nawiązało współpracę z Z2 Comics, której efektem będzie wydanie powieści graficznej napisanej przez Leah Moore, której każdy rozdział inspirowany jest jedną z piosenek Joplin i ilustrowany jest przez artystki z całego świata.Źródło: Sony Music Polska

Rob Flynn z Machine Head gościem Decapitated

2022-05-27

Dziś ma swoją premierę ósmy album studyjny Decapitated, zatytułowany „Cancer Culture”. Z tej okazji zespół opublikował klip do nowego singla, „Iconoclast”. Utwór zarejestrowano z udziałem wyjątkowego gościa – legendarnego Robba Flynna, lidera Machine Head.

Czytaj więcej...

Krystyna Durys zaprasza do Ritza

2022-05-27

Ukazał się klip do kompozycji "Puttin' On The Ritz" z nowej płyty trójmiejskiej wokalistki jazzowej Krystyny Durys zatytułowanej "At The Movies".

Czytaj więcej...

Suede wyda nowy album

2022-05-27

Album zatytułowany „Autofiction” ukaże się 16 września i zapowiada go singiel „She Still Leads Me On”.

Czytaj więcej...

EABS wyda '2061'

2022-05-26

Płyta "2061" ukaże się nakładem Astigmatic Records w digitalu, CD i LP w wersji podstawowej oraz limitowanej na białym winylu wraz z plakatem w wielkości B2 - według projektu Patryka Hardzieja. Premiera krążka zaplanowana jest na jutro.

Czytaj więcej...

Andy Fletcher nie żyje

2022-05-26

W wieku 60 lat zmarł klawiszowiec i współzałożyciel grupy Depeche Mode - Andy Fletcher.

Czytaj więcej...

Michał Salamon i Sabina mówią 'Do Widzenia'

2022-05-26

„Do Widzenia" to najnowsza, niezwykle poruszająca kompozycja Michała Salamona. Inspiracją do jej powstania stały się słowa wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Do współpracy nad utworem Michał zaprosił wokalistkę i aktorkę SABINĘ (Sabina Karwala).

Czytaj więcej...

Anowa jest najbliżej siebie

2022-05-26

Ukazał się drugi singel krakowskiej wokalistki Agnieszki Nowakowskiej działającej pod szyldem Anowa.

Czytaj więcej...

Warszawskie Lato Na Pradze i krakowskie Lato Na Kamiennej zapraszają do zabawy

2022-05-25

Poznaliśmy rozkłady jazdy tegorocznych letnich koncertów w ramach cykli Lato Na Pradze (Warszawa) oraz Lato Na Kamiennej (Kraków).

Czytaj więcej...

Armia znowu opowie 'Legendę'

2022-05-25

W najbliższy piątek do sprzedaży trafi jubileuszowa edycja jednej z najważniejszych płyt polskiego rocka, z okazji 30-lecia wydania albumu.

Czytaj więcej...

Pezet wyda 'Muzykę Komercyjną'

2022-05-25

W sieci ukazał się nowy teledysk Pezeta „Jan Paweł”, który zapowiada nową płytę rapera. Wraz z premierą klipu ruszył preorder albumu „Muzyka komercyjna”.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania