Newsy muzyczne

Spoiwo zapowiada nową płytę

SPOIWO wraca ze swoim drugim albumem zatytułowanym "Martial Hearts". Płyta jest pamiętnikiem zmian, zmagań i nieustępliwości zespołu, jego starcia ze sobą jako materią i próbą konfrontacji z nowymi środkami wyrazu.

Martial Hearts to portret przebytej drogi i komentarz do współczesnej rzeczywistości. To historia oddania, trudu i walki o zmianę. Jest wreszcie świadectwem wewnętrznego konfliktu który antagonizuje na poziomie indywidualnym przenikając do społeczności i związując ją w zwarciu. To opowieść w stopklatce, zatrzymana pomiędzy trwaniem a upadkiem znanego porządku.

Zespół po raz pierwszy sięga po środki wcześniej niewykorzystywane, eksploatując elektronikę, wprowadzając słowa i wokal, tłumiąc dotychczasową eksplozywność kompozycji i przesuwając ciężar emocjonalny - z ekspresyjności na symboliczność.

Krzysztof Zaczyński o płycie: “Pracując nad tą płytą chcieliśmy podkreślić jej bardziej elektroniczny niż gitarowy charakter dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Maćkiem Wojcieszkiewiczem, na codzień będącym częścią elektronicznego duetu LASY i mającego doświadczenie w produkcji tego typu muzyki.”


Martial Hearts to 8 nowych kompozycji trwających blisko 40 minut. Płyta została nagrana w studiu Tall Pine Records i sali prób zespołu. Za miks odpowiadał laureat Nagrody Fryderyk Maciej Wojcieszkiewicz (Stendek/LASY) oraz Patryk Piątkowski (SPOIWO). Mastering został wykonany przez Haldora Grunberga (THAW). Okładkę zaprojektowali Aleksandra Godlewska i Piotr Gierzyński.

Album ukaże się 30 stycznia tego roku nakładem własnym. Tego dnia swoją premierę będzie miał również teledysk do utworu Wild Eyes zrealizowany przez Nicka Kirichenko.

Album można nabyć w pre-orderze na platformie Bandcamp. Płyta została wydana przy wsparciu finansowym Miasta Gdańsk i Województwa Pomorskiego. 

SPOIWO to kolektyw z Gdańska tworzący muzykę na pograniczu takich gatunków jak: post-rock, elektronika czy muzyka filmowa. Wydany w 2015 roku debiutancki album Salute Solitude spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno mediów jak i słuchaczy. Album sprawnie łączył w sobie gitarowe ściany dźwięku z elementami ambientu oraz muzyki filmowej pokazując, że zespół potrafi opowiadać dźwiękiem historie o różnych nastrojach i intensywnościach. Inspiracja kinem widoczna jest nie tylko w warstwie muzycznej, ale też wizualnej. Obraz do Skin wyreżyserował Kristof Brandl (współpracujący również ze Skrillexem i Jackiem White‘em), a autorem wizualizacji do Years of Silence jest David Lindberg.

Zespół ma na swoim koncie ponad 100 koncertów w 13 krajach Europy, na których dzielił sceny z uznanymi artystami krajowymi jak i z zagranicznymi: Explosions in the Sky (US), God is an Astronaut (IRL), Maybeshewill (GB), Sleepmakeswaves (AUS), SLEEP PARTY PEOPLE (DEN), a także dzieląc sceny festiwalowe między innymi z IDLES (GB), 65daysofstatic (GB) czy Furia (PL).

 

Supergrupa Eddiego Veddera

2021-12-07

Eddie Vedder szykuje się do wydania solowej płyty „Earthling”, którą promować będzie na żywo ze swoją grupą, a w zasadzie supergrupą.

Czytaj więcej...

My Chemical Romance zagra w Warszawie

2021-12-06

Największa gwiazda emo-pop-punka wystąpi 9 czerwca 2022 na Dużej Letniej Scenie warszawskiego klubu Progresja.

Czytaj więcej...

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania