Newsy muzyczne

Bernard Maseli wydał autorski album

"Drifter" to tytuł nowego autorskiego albumu znanego polskiego wibrafonisty Bernarda Maseliego.

Autorski album Bernarda Maseli „Drifter” właśnie ukazał się w serwisach cyfrowych. Płyta nie bez kozery nosi tytuł „Włóczęga”. Przez 35 lat swojej działalności scenicznej ten wirtuoz wibrafonu udzielał się w przeróżnych stylistycznie zespołach i projektach (Walk Away, Young Power, Music Painters, Urszula Dudziak, Laboratorium, The Globetrotters, MaBaSo). Wszystkie one mieszczą się o obrębie szeroko pojętego jazzu fusion.

„Co tu dużo pisać - jestem muzycznym włóczęgą! Poszczególne zespoły i projekty, w których dane mi było uczestniczyć, trudno jednoznacznie zaszufladkować stylistycznie. Eklektyzm tej płyty oraz moja duchowa w niej obecność zawarte są w tytule – Drifter”.

Pomysłem na jej powstanie była chęć zrealizowania swoistego „idée fixe”, czyli umieszczenia wciąż unikalnych instrumentów (tj. wibrafon, marimba, kalimba, balafon) i kojarzonych z muzyką klasyczną oraz akustycznym jazzem tam, gdzie ich obecność jest w muzyce znikoma. 

"Dzisiaj tworzy się playlisty ze swoich ulubionych utworów. Postanowiłem wykorzystać to zjawisko, by pokazać możliwości oraz wszechstronność moich instrumentów. Każdy utwór pochodzi z innego obszaru stylistycznego, zadając tym samym kłam stwierdzeniu, jakoby instrumenty sztabkowe należały wyłącznie do świata jazzu i muzyki poważnej. Mamy, więc klasyczne fusion (Drifter), r&b (Windfalls), bluesa (Five O’clock), balladę rockową (Sopot) czy wreszcie world music w postaci utworów Edzengi czy Desert is crying on us."


Każdy utwór nie tylko utrzymany jest w kompletnie innym charakterze, ale przede wszystkim realizowany przez inne składy osobowe. „Włóczyć się muzycznie najlepiej jest w doborowym towarzystwie. Bez wątpienia należą do niego moi goście – wspaniali, wszechstronni artyści, a co najważniejsze – Przyjaciele. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że to właśnie oni współtworzą tę płytę”.

„Tomorrow shine” to efekt współpracy Bernarda Maseli z DJ Epromem. Artyści poznali się podczas rzeszowskiego festiwalu „Art Celebration: Jazz & Hip Hop” w 2013 roku. Mamy też mocno „rockujący” utwór tytułowy ze wspaniałymi partiami gitarzysty Marka Radulego. Do współpracy udało się również namówić gitarzystę Grzegorza Skawińskiego, czego efektem jest rockowa ballada „Sopot”, której tło tworzą instrumenty sztabkowe. Pojawia się też kompozycja r&b „Windfalls” ze znakomitą partią wokalną Kuby Badacha. Na albumie znalazł się też mocno funkujący utwór „The Kid said - Save Trees Make Peace” w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem saksofonisty Erica Marienthala, gitarzysty Deana Browna i basisty Linleya Marthe. Ten ostatni gra również główną rolę w mocno etnicznym elemencie płyty, jakim jest utwór „Edzengi”. Inną kompozycją o charakterze world-music jest utwór „Desert is crying on, us” gdzie partie wokalne brawurowo wykonuje Jemenka Rasm Almashan a przeróżne instrumenty dęte obsługuje Izraelczyk Amir Gwirtzman. Płytę zamyka kompozycja będąca wspomnieniem tragicznie zmarłego perkusisty Grzegorza Grzyba pod tytułem „Goodbye” wykonana przez zespół The Globetrotters z towarzyszeniem rapera Eskaubei i lidera zespołu Laboratorium, klawiszowca Janusza Grzywacza. 


Foto: Grzegorz Szklarek
Źródło: Polskie Nagrania

Pokrewne wątki:

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

2021-11-30

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

Czytaj więcej...

Agressiva69 deformuje

2021-11-30

W połowie grudnia ukaże się nowe wydawnictwo klasyków polskiego industrialu Agressiva 69. Będzie to zapowiedź nowej płyty

Czytaj więcej...

Anne-Marie ponownie w Warszawie

2021-11-29

Brytyjska wokalistka wystąpi 17 sierpnia na letniej scenie warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Impact Festival wróci do Krakowa

2021-11-29

Po 3 latach przerwy Impact Festival wróci 6 lipca 2022 do krakowskiej Tauron Areny. Wystąpią: Five Finger Death Punch, Black Label Society i Hollywood Undead.

Czytaj więcej...

Debiut nowego zespołu Andrzeja Stasiuka

2021-11-29

Ukazała się pierwsza płyta trio Opla Stasiuk Trzaska.

Czytaj więcej...

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Zremiksowany Robert Cichy

2021-11-27

Wczoraj ukazała się płyta Roberta Cichego "3 & remixed".

Czytaj więcej...

Inga Mejer przedstawiła 'Afrodytę'

2021-11-27

"Afrodyta" to debiutancki singiel 22-letniej Ingi Mejer - kobiety, która zdecydowanie nie lubi się nudzić.

Czytaj więcej...

Zapal Ruskiefajki

2021-11-26

Po debiutanckim singlu „Szatan kazał tańczyć”, który na YouTube odtworzono aż 7 milionów razy, a także featach u Kartky’ego, Majora SPZ i innych reprezentantów sceny hip-hopowej, nadszedł jej czas. Ruskiefajki zapowiada swój pierwszy album.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania