Newsy muzyczne

Warszawskie Rainy Day zapowiada 'Dekadencję'

Warszawska grupa Rainy Day wyda na początku kwietnia nowy drugi już album zatytułowany "Dekdencja". Pierwszą zapowiedzią tej płyty jest piosenka "Credo", która wczoraj miała swoją premierę na portalach streamingowych.

O tym jak powstał utrór Credo i cała płyta Dekadencja mówi Wojciech Kubicki, lider zespołu, autor muzyki i tekstów:

"Credo, to nasz pierwszy singiel promujący nową płytę Rainy Day - Dekadencja. Jest to pierwszy utwór anglojęzyczny zespołu. W Credo wystąpił z nami gościnnie Mike Protich, amerykański muzyk rockowy, lider zespołu Red Sun Rising oraz The Violent, kompozytor, wokalista i gitarzysta, który śpiewa razem ze mną na zasadzie uzupełniającego się duetu. Udział Mike, jako wokalisty w Credo jest dla nas niesamowitą historią, bowiem osobiście jestem fanem Red Sun Rising, ale w szczególności jestem fanem Mike Proticha. Jest on wybitnie zdolnym kompozytorem i wokalistą, mówię to jako wielki pasjonat muzyki rockowej. Pierwszy raz usłyszałem muzykę Red Sun Rising w 2016 roku i od razu w pełni podbiła moje serce. Byłem na ich pierwszym koncercie w Polsce pod koniec 2016 roku, niesamowite przeżycie. Ich ostatnie dwie płyty to według mnie najlepsze płyty nowoczesnej  rockowej muzyki amerykańskiej ostatnich lat!

Wracając do Credo, zaczęło się od tego, że razem z Michałem (gitarzystą Rainy Day) wspólnie i spontanicznie podczas prób stworzyliśmy muzykę, do której ja napisałem tekst, też w spontaniczny sposób i był to bardzo szybki proces. Wyjątkowo jest to tekst po angielsku, jako że zawsze dotychczas pisałem teksty po polsku. Na etapie aranżowania ostatecznego kształtu utworu miałem wiele pomysłów, zarówno partii gitar, jak i aranżacji, ale jeden z nich dominował, aby zarówno ten utwór, jak i całą płytę nagrać wyłącznie z użyciem instrumentów żywych, to znaczy bez elektroniki generowanej przez syntezatory, sampli itp. Tą wizję później konsekwentnie zrealizowaliśmy na całej płycie. Wszystkie utwory  są nagrane wyłącznie na instrumentach używanych przez zespół na próbach i koncertach, czyli na gitarach elektrycznych, gitarach akutstycznych, gitarze basowej, perkusji i wokalu. W dosłownie 3 utowrach dodatkowo pojawiają się też inne, ale w pełni żywe instrumenty zagrane przez gości. W przypadku Credo do współpracy zaprosiliśmy Kamilę Wyrzykowską, która zagrała partie wiolonczeli, co w naturalny sposób wzbogaciło i wypełniło brzmienie tego utworu, który ma zdecydowanie melodyjny, ale w 100% rockowy charakter.


Jak już mieliśmy zrobiony profesjonalny mix i master Credo byliśmy naprawdę bardzo zadowoleni z efektu. Wtedy spontanicznie wpadł mi do głowy pomysł, aby skontaktować się z Mike Protichem, jako że moim największym marzeniem muzycznym było nagranie z nim  wspólnie utworu. Nie znałem osobiście Mike i miałem duże opory, które ostatecznie zostały przełamane przy wsparciu mojej najbliższej rodziny. Tak więc wysłałem do Mike‘a master Credo i czekałem, bez większej nadziei na jakąkolwiek odpowiedź z jego strony, Mike jest gwiazdą nowoczesnego rocka z USA, a Rainy Day jest praktycznie nieznanym zespołem z Polski. Jakże zaskoczony byłem, gdy po około 2 tygodniach Mike napisał, że Credo bardzo mu się podoba i chce ze mną wziąć udział w tym projekcie! Ostatecznie Mike zaśpiewał ze mną jako uzupełniający się duet i efekt, jaki wspólnie osiągnęliśmy, stanowi spełnienie mojego marzenia muzycznego, które wydawało mi się całkowicie nierealne do osiągnięcia.

Do Credo zrobiliśmy również teledysk. Z powodu pandemii Mike Protich nie mógł niestety przyjechać do Polski, tak więc postanowiliśmy zrobić film animowany, co ma szereg zalet, bowiem nie ma żadnych ograniczeń kreatywności, możemy na przykład fruwać.. Teledysk opowiada historię o podróży przełamującej bariery codziennych ograniczeń, na tle kultowych miejsc w Polsce i USA. Istotnymi aktorami teledysku są dwa orły, polski orzeł bielik i amerykański orzeł.  Scenariusz do teledysku napisała wraz ze mną managerka Rainy Day – Agnieszka Janicka.

Na marginesie chciałem dodać, iż kooperacja z Mikiem Protichem będzie miała ciąg dalszy, jako że nagrywamy z Mikiem jeszcze jeden utwór!

Co do samej płyty, nie chciałbym w tej chwili zdradzać wszystkich informacji, ale usłyszycie melodie zawierające szereg niebanalnych rozwiązań harmonicznych, jest to zdecydowanie rockowa muzyka, zagrana w naszym oryginalnym i niepowtarzalnym stylu deszczowego rocka. Będzie padał deszcz, ale nieco słońca też się pojawi. Nagraliśmy też jeden cover niespodziankę. Więcej szczegółów opowiem przy okazji wydania płyty.

Na koniec chciałem jeszcze dodać, iż z okazji premiery Credo wyprodukowaliśmy limitowaną serię okolicznościowego cd w jednorazowym nakładzie 200 sztuk. Płyty te będą przeznaczone wyłącznie dla przyjaciół zespołu i przedstawicieli mediów, którzy wcześniej zaprezentują w swoim radiu lub tv Credo i zrobią z nami wywiad na żywo lub on line". 

Pierwsza płyta Rainy Day "Wykute W Deszczu" ukazała się w 2018 roku. 

Pokrewne wątki:

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa zaprasza na 'Barbórkę'

2021-12-02

Nowy singel artysty okrzykniętego kandydatem do Polskiego Debiutu Roku oraz plan jego pierwszej trasy koncertowej.

Czytaj więcej...

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania