Newsy muzyczne

John Grant zapowiada chłopca z Michigan

John Grant ogłosił szczegóły piątego solowego albumu „Boy From Michigan”, który ukaże się 25 czerwca pod szyldem wytwórni Bella Union. Z tej okazji Grant udostępnił zaskakujący teledysk do tytułowego utworu, wyreżyserowany przez Casey i Ewan.

"Odkryłem progresję akordów w refrenie „Boy from Michigan” na moim analogowym syntezatorze OB6, kiedy pracowałem nad „Love is Magic”. I chociaż wiedziałem, że powstanie z tego piosenka, to do końca nie byłem zdecydowany, co z tym zrobić. Czasami po prostu wiesz, że  nie ma co się spieszyć z pewnymi pomysłami. Utwór jest inspirowany doświadczeniami, które wydarzyły się, kiedy miałem około 11 lat i planowaliśmy przeprowadzkę z Michigan do Kolorado. Mój najlepszy kumpel wziął mnie na bok i ostrzegł przed „tamtym światem" - tak więc piosenka jest o przejściu z okresu adolescencji w dorosłość, o prostocie i niewinności dzieciństwa i o często niemiłym przebudzeniu, które następuje, kiedy przekracza się próg dorosłości. Jest to również utwór o romantyzowaniu przeszłości, co może być niebezpieczne. Nie wierzę, że można lub powinno się żyć przeszłością, ale jeśli się ją ignoruje, no cóż, wiadomo” - tak o utworze mówi John Grant. 

W ostatniej dekadzie John Grant ugruntował swoją pozycję jako jednego z wielkich muzycznych kronikarzy Amerykańskiego Snu, ukazanego z odwrotnej strony.  Co by było, gdyby wszystko, co ci obiecano, na co ciężko pracowałeś, co kochałeś, o co się modliłeś, obróciło się w popiół? Grant w swoim najbardziej autobiograficznym dziele poddaje to wszystko dokładnej analizie. W ciągu dekady samodzielnego nagrywania płyt, artysta eksperymentował z nastrojem, fakturą i dźwiękiem. Na jednym krańcu muzycznej tęczy jest zaprawionym w bojach pianistą, na drugim - solidnym elektronicznym autorem. „Boy from Michigan” płynnie łączy obie te cechy. Grant zna Amerykę na tyle dobrze, by udokumentować ją w mikroskopijnych, malarskich szczegółach. Krucha intensywność wczesnych doświadczeń życiowych mężczyzny w średnim wieku, przekształca się ukradkiem w szeroką metaforę stanu narodu. "Myślę o tym, skąd przyszedłem", zauważa, "i o tym, w co wszedłem”.

Nowy krążek został wyprodukowany przez długoletnią przyjaciółką artysty Cate Le Bon. Grant stworzył na nowej płycie oszczędny, dziwnie zaaranżowany nowy świat, w którym przyszło mu żyć.

"Cate i ja jesteśmy ludźmi o bardzo silnej woli. Tworzenie płyty jest trudne nawet w dobry dzień. Narastający stres związany z wyborami w USA i pandemią zaczął nas naprawdę dopadać na przełomie lipca i sierpnia zeszłego roku, ale był to również okres pełen niesamowitych i radosnych momentów” - dodaje John Grant. Foto: Grzegorz Szklarek
Źródło: PIAS Poland

Pokrewne wątki:

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Mars nie dla White Lies

2021-12-01

White Lies udostępnili dziś „I Don't Want To Go To Mars”, najnowszy utwór z nadchodzącego, szóstego albumu „As I Try Not To Fall Apart”, który ukaże się nakładem [PIAS] 18 lutego 2022 r.

Czytaj więcej...

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

2021-11-30

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

Czytaj więcej...

Agressiva69 deformuje

2021-11-30

W połowie grudnia ukaże się nowe wydawnictwo klasyków polskiego industrialu Agressiva 69. Będzie to zapowiedź nowej płyty

Czytaj więcej...

Anne-Marie ponownie w Warszawie

2021-11-29

Brytyjska wokalistka wystąpi 17 sierpnia na letniej scenie warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Impact Festival wróci do Krakowa

2021-11-29

Po 3 latach przerwy Impact Festival wróci 6 lipca 2022 do krakowskiej Tauron Areny. Wystąpią: Five Finger Death Punch, Black Label Society i Hollywood Undead.

Czytaj więcej...

Debiut nowego zespołu Andrzeja Stasiuka

2021-11-29

Ukazała się pierwsza płyta trio Opla Stasiuk Trzaska.

Czytaj więcej...

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania