"SBB" i orkiestra. Progresywne klasyki legendarnego tria zarejestrowane z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Porywający materiał, nagrany jesienią 2020 roku z gościnnym udziałem Stanisława Sojki, ukazuje się na płycie CD.
W 2014 roku "SBB" po dwudziestu latach przerwy stanęło na scenie w oryginalnym, najmocniejszym składzie. Specjalna okazja wymagała równie specjalnej oprawy, więc z triem zagrali także Sławomir Piwowar, Marcin Pospieszalski, a przede wszystkim muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Miłosza Wośko. Przygotowany wówczas program zaskoczył największych fanów zespołu – nie dość, że najbardziej klasyczne z utworów "SBB" (jak „Walkin’ Around the Stormy Bay” czy „Going Away”) zyskały nową oprawę, to do repertuaru powróciła i rozbudowana wersja „Mementa z banalnym tryptykiem” czy wykonywane ostatni raz w grudniu 1979 roku „Ze słowem biegnę do ciebie”.
Ta reaktywacja oryginalnego składu SBB odbyła się w ramach 50., jubileuszowej edycji festiwalu Jazz nad Odrą. W 2020 roku zespół sam rozpoczął świętowanie swojego półwiecza. Powrót do tego wyjątkowego, orkiestrowego projektu wydawał się więc czymś zupełnie naturalnym. Niecodzienne warunki pandemiczne sprawiły, że koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, tak mocno sprzyjającej łączeniu różnych form sztuki, musiał odbyć się bez udziału publiczności. Zabrakło także Jerzego Piotrowskiego, którego pandemia zatrzymała w Stanach Zjednoczonych – godnie zastąpił go Paweł Dobrowolski, wspierany przez Maxa Muchę na gitarze basowej. Pojawił się wreszcie Stanisław Sojka, który niezwykle ekspresyjnie i lirycznie zarazem zaśpiewał „Freedom With Us”.
Było inaczej, ale bez wątpienia tak samo magicznie. Poszerzony, poprawiony i zagrany z niezwykłą werwą program przynosi fascynujący spacer – nie tylko nad Zatoką Burz, ale prowadzący przez całą historię grupy: od psychodelicznego „Odlotu” po rozbudowane, progresywne suity, którym SBB zapisało się w historii światowego rocka. To doskonałe podsumowanie tych pięćdziesięciu lat tria, jak i ciekawe doświadczenie w bogatej, trwającej już ponad osiem dekad historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Świadectwo tego, że rock i klasyka nie zawsze są jak olej i woda – tutaj stapiają się w jedną, koherentną całość.
W przygotowaniu wersja winylowa.
Tracklista:
1. Memento z banalnym tryptykiem
2. Walkin’ Around the Stormy Bay
3. Odlot
4. Ze słowem biegnę do ciebie
5. Pieśń stojącego w bramie
6. Going Away – Toczy się koło historii
7. Z których krwi krew moja
8. Freedom With Us
9. Cięcie
Józef Skrzek – śpiew, fortepian, Minimoog, Roland RD-700
Apostolis Anthimos – gitara
Max Mucha – gitara basowa
Paweł Dobrowolski – perkusja
Stanisław Sojka – śpiew w „Freedom With Us”
Miłosz Wośko – aranżacje, dyrygent
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Mateusz Franczak powrócił z nowym albumem “Iskry”. Jest to poetycka opowieść o ulotnych emocjach i relacjach międzyludzkich.
Franio Mucha powraca z nowym singlem. "Tobie Ufam" jest pierwszą zapowiedzią drugiego albumu multiinstrumentalisty, producenta i autora tekstów Mikołaja Gawrona.
Dedykowany pamięci Aliny Skrzek koncert z czerwca 2023 roku, pełen gości i zaskakujących brzmień. W koncertowej historii Józefa Skrzeka były występy ważne i znaczące. „Odyseja miłości” jest najważniejsza.
„Non Omnis Moriar” to pierwsza w trzech zapowiedzianych na rok 2025 solowych płyt Józefa Skrzeka, lidera SBB, jednej z najwybitniejszych postaci rodzimego prog-rocka.
Otwoccy przedstawiciele nowoczesnego rocka psychodelicznego zupełnie niespodziewanie przypominają o sobie być może najbardziej radykalnym albumem w swoim dorobku.
„Odyseja Miłości” to swoiste ukoronowanie poszukiwań Józefa Skrzeka, któremu od dawna marzyła się muzyka uniwersalna. Jednocześnie ten dedykowany pamięci Aliny Skrzek koncert z czerwca 2023 roku, pełen gości i zaskakujących brzmień, stanowi jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze muzyczne dzieło lidera SBB. O pomyśle, realizacji, idei, a przede wszystkim niezwykłemu oddaniu uczuć muzyce sam autor opowiedział w poniższej rozmowie.
Rzeszowskie zimnofalowe 1984 wzięło "na warsztat" teksty legendarnego autora tekstów Bogdana Loebla. Owocem tego projektu jest album "Projekt Loebl", którego recenzję możecie przeczytać poniżej.
Na rozpoczęcie pierwszego dnia festiwalu Warsaw Summer Jazz Days wystąpili między innymi trójmiejscy artyści: Tomek Wendt Daily Things, grupa Ńoko oraz Immortal Onion & Michał Jan Ciesielski.
Otwocka grupa Tekla Goldman nagrała debiutancką ep-kę, którą wypełnia muzyka będąca 'hałaśliwą garażowo-punkową miksturą, podlaną psychodelicznym krautowym sosem'. Jakub Oślak zrecenzował dla nas to wydawnictwo.
Apostolis Anthimos jest obecny na scenie muzycznej od 50 lat. Grał za najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi muzykami. Właśnie nagrał nowa płytę z nowym składem, wzbogacony o brzmienie klawiszy Piotra Matusika i saksofonu Olafa Węgiera. Nam opowiedział o tym, dlaczego na „Parallel Worlds” jeszcze raz nagrał niektóre kompozycje, czemu ciągnie go do gry na bębnach oraz o dalszych planach jego projektu praz grupy SBB.
Jeden z najbardziej cenionych, polskich gitarzystów bluesowych Leszek Winder odpowiedział na kilka naszych pytań z okazji premiery nowego albumu Śląskiej Grupy Bluesowej "Kolory Bluesa".
Czy da się zamknąć free jazz? Usztywnić go w pewnych rytmicznych ramach? Być może odpowiedzią na to jest debiutancka płyta Marka Kądzieli i jego Jazz Ensemble.
Wrocławskie prog-metalowe ATME pokazało inne oblicze swoich kompozycji na nowym akustycznym albumie koncertowym.
Spacer po Warszawie w oparach awangardowego, ponadczasowego jazzu.
"Płyta robi wręcz piorunujące pierwsze wrażenie. Czy to naprawdę polska produkcja? Można ją bez wstydu pomylić chociażby z ostatnimi dokonaniami Archive" - między innymi tak o pierwszym od 13 lat wydawnictwie studyjnym warszawskiego Amarok napisał Jakub Oślak.
Drugi album grupy New Order wydany w 1983 roku ukaże się w formie dużego boxu.
19 sierpnia, w setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego, ukaże się kolejny solowy album Wojciecha Ciuraja, zatytułowany „Dwa Żywioły”.
Dziś w wieku 65 lat zmarł znakomity polski perkusista Michał "Gier" Giercuszkiewicz.
19 czerwca ukaże się dwupłytowy album Michała Giercuszkiewicza - perkusisty grupy Dżem.
Wrocławskie post-rockowe ATME pokazało nowe oblicze podczas ubiegłorocznego występu w studiu Radia Opole. Ukazał się zapis video tego wydarzenia.
4 października ukaże się reedycja płyty “Follow My Dream” zespołu SBB z 1977 roku.
"Wieczny Chłopiec" to tytuł nowego singla formacji Skołowani.
Formacja SBB rozgrzeje publiczność przed warszawskim koncertem brytyjskiej legendy prog-rocka Yes feat. ARW.