Newsy muzyczne

Pakistańskie Jaubi wydało album z polskim Latarnikiem

Ukazała się płyta "Nafs at Peace" pakistańskiego kwartetu Jaubi nagrana z między innymi Markiem "Latarnikiem" Pędziwiatrem.

Wiosną 2019 roku rozpoczęła się historia niecodziennej współpracy na linii Pakistan, Polska i Wielka Brytania. Marek “Latarnik” Pędziwiatr doskonale znany z zespołów EABS i Błoto oraz brytyjski saksofonista Tenderlonious, byli krótko przed wydaniem wspólnego albumu Slavic Spirits. Po wielu godzinach podróży z przesiadkami w Londynie, Rzymie i Dubaju w końcu przylecieli do omijanego przez turystów Lahore, by wraz z kwartetem Jaubi nagrać muzykę, która będzie łączyć tradycje dwóch różnych od siebie kultur - zachodu i wschodu. Nikt wtedy nie podejrzewał, że przyniesie to aż takie efekty.

Ta niecodzienna kooperacja zapoczątkowana z inicjatywy pakistańskiego kwartetu Jaubi przyniosła szereg wydawnictw, które w postaci klasycznych rag najpierw pojawiły się w londyńskiej oficynie 22a Music i szybko stały się gratką kolekcjonerów płyt na całym świecie. Był to zaledwie przedsmak tego, co zostało przygotowane później przez Astigmatic Records. Po świetnie przyjętym singlu Satanic Nafs oraz prezentowanym przez wielu DJów na świecie przebojowym remixie od The Gaslamp Killera (Brainfeeder), wydanym w marcu tego roku przyszedł czas na danie główne - czyli album Nafs at Peace, który krótko przed premierą został ogłoszony przez The Guardian albumem miesiąca, doceniony i szeroko opisany przez legendarny magazyn DownBeat, a Gilles Peterson w swoim legendarnym programie w BBC Radio wykrzykiwał na antenie: "What an incredible album!".

Większość kompozycji oraz ich nagrania powstały w ciągu 6 dni w Riot Studio w pakistańskim Lahore, dodatkową sesję zorganizowano  z udziałem norweskiego chóru The Vox Humana Chamber Choir w Oslo (Newtone Studio), który odpowiada za piękne otwarcie tego wyjątkowego albumu.

Celem Jaubi jest pokazanie duchowego wymiaru Koranu, którego wersety stały się inspiracją dla koncepcji albumu. Współpracując z muzykami z innych gatunków i kultur, powstała uniwersalna i ponadczasowa mieszkanka północno-indyjskiej muzyki klasycznej, hip-hopu i uduchowionego jazzu.

Nafs (نَفْس) to arabskie słowo oznaczające „jaźń” / „duszę”. Istnieją trzy poziomy Nafs opisane w Koranie; (I) Dusza skłonna do zła. (II) Dusza świadoma wykroczeń które popełniła, skłonna do skruchy i żalu za grzechy. Bierze udział w walce o oczyszczenie. (III) Dusza spokojna. Singiel Satanic Nafs dotykał pierwszego poziomu, któremu ulega ludzka natura. Album Nafs at Peace ma za zadanie muzycznie zmierzyć się z poziomem drugim i trzecim. Dlatego kompozycje nie były wcześniej skrzętnie zaplanowane. Głównym motorem napędowym było przelanie swoich traum związanych ze śmiercią, rozwodem, bezrobociem, problemami z narkotykami czy nawet więzieniem. Doświadczenia te muzycy przelali na sesje nagraniowe, które posłużyły jako duchowa ścieżka do transcendencji i duchowej czystości.

Debiutancka płyta Jaubi Nafs at Peace ukazał się 28 maja 2021 roku nakładem Astigmatic Records. Krążek będzie dostępny na płycie winylowej, CD oraz na wszystkich platformach streamingowych.


Źródło: Astigmatic Records

Pokrewne wątki:

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

2021-11-30

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

Czytaj więcej...

Agressiva69 deformuje

2021-11-30

W połowie grudnia ukaże się nowe wydawnictwo klasyków polskiego industrialu Agressiva 69. Będzie to zapowiedź nowej płyty

Czytaj więcej...

Anne-Marie ponownie w Warszawie

2021-11-29

Brytyjska wokalistka wystąpi 17 sierpnia na letniej scenie warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Impact Festival wróci do Krakowa

2021-11-29

Po 3 latach przerwy Impact Festival wróci 6 lipca 2022 do krakowskiej Tauron Areny. Wystąpią: Five Finger Death Punch, Black Label Society i Hollywood Undead.

Czytaj więcej...

Debiut nowego zespołu Andrzeja Stasiuka

2021-11-29

Ukazała się pierwsza płyta trio Opla Stasiuk Trzaska.

Czytaj więcej...

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Zremiksowany Robert Cichy

2021-11-27

Wczoraj ukazała się płyta Roberta Cichego "3 & remixed".

Czytaj więcej...

Inga Mejer przedstawiła 'Afrodytę'

2021-11-27

"Afrodyta" to debiutancki singiel 22-letniej Ingi Mejer - kobiety, która zdecydowanie nie lubi się nudzić.

Czytaj więcej...

Zapal Ruskiefajki

2021-11-26

Po debiutanckim singlu „Szatan kazał tańczyć”, który na YouTube odtworzono aż 7 milionów razy, a także featach u Kartky’ego, Majora SPZ i innych reprezentantów sceny hip-hopowej, nadszedł jej czas. Ruskiefajki zapowiada swój pierwszy album.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania