Newsy muzyczne

Atom String Quartet wydał 'Karłowicz Recomposed'

Ukazała się nowa płyta zespołu Atom String Quartet, nagrana wspólnie z Szczecin Philharmonic Wind Quartet – solistami Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej: flecistą Filippo Del Noce, oboistą Mateuszem Żurawskim, klarnecistą Piotrem Wybrańcem i fagocistką Edytą Moroz. Płyta jest dostępna w serwisach streamingowych.

W programie albumu znalazło się 11 pieśni Mieczysława Karłowicza w aranżacjach muzyków Atom String Quartet. Pomysłodawczynią tej płyty jest Pani Dorota Serwa – Dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

„Pieśni Mieczysława Karłowicza to bardzo nietypowy album w naszej dyskografii”– mówią muzycy ASQ – “Kiedy zastanawialiśmy się nad jego brzmieniem pomyśleliśmy, że warto postawić na kontrast. Uznaliśmy, że jazzowy kwartet smyczkowy ciekawie zabrzmi w połączeniu z klasycznym kwartetem stroikowym. Pomyśleliśmy, że z jednej strony osiągniemy barwę miejscami bardzo zbliżoną do symfonicznej, z drugiej - nie zrezygnujemy z kameralnego charakteru, gdzie każdy głos jest równoważny. Możliwości brzmieniowe, jakie zaoferował nam ten oktet, okazały się bardzo inspirujące.”

Pieśni Mieczysława Karłowicza to jeden z tych zbiorów, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów mają olbrzymie znaczenie nie tylko dla historii muzyki, ale także dla niezliczonych rzesz artystów i słuchaczy. Napisane na głos z towarzyszeniem fortepianu stanowią pomost między romantyzmem a Młodą Polską – jednym z najpiękniejszych okresów polskiej kultury w XX wieku. Sam Mieczysław Karłowicz jest dziś patronem Filharmonii w Szczecinie, instytucji która w sposób szczególny popularyzuje jego twórczość.

 „Muzyka wokalna i instrumentalna to nie dwa przeciwległe bieguny, ale dwie strony tego samego medalu, a nierzadko – doskonała jedność, nadająca uniwersalności utworom, które je zawierają” – uważają muzycy Szczecin Philharmonic Wind Quartet – „Karłowicz nawet w dziełach na głos i fortepian posługuje się muzycznymi środkami wyrazu charakterystycznymi dla instrumentalnych form kameralnych. Warto zatem pozwolić sobie na nazwanie go kompozytorem „równoległym” – w ten sam sposób myślącym o głosie ludzkim i grze instrumentu muzycznego. W aranżacjach stworzonych przez Atom String Quartet znajdujemy potwierdzenie tego faktu. Mimo przeniesienia Pieśni na grunt instrumentalny, nie tracimy eterycznego sensu tekstu, który oddany jest za pomocą muzycznych środków wyrazu”.

„Karłowicz Recomposed” to odważna interpretacja klasycznych pieśni legendarnego kompozytora, które dzięki jazzowym improwizacjom zyskały całkiem nowe oblicze.

Wydawcą płyty jest Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Spis utworów:

Mieczysław Karłowicz

1. Pamiętam ciche, jasne, złote dnie op. 1 nr 5 (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera)                 

ar. Krzysztof Lenczowski

2. Czasem, gdy długo na pół sennie marzę (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera)

ar. Mateusz Smoczyński

3. Na spokojnem, ciemnem morzu op. 3 nr 4 (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera)

ar. Krzysztof Lenczowski

4. Rdzawe liście strząsa z drzew (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera) ar. Dawid Lubowicz    

5. Po szerokiem, szerokiem morzu op. 3 nr 9 (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera) z

ar. Dawid Lubowicz

6. Zasmuconej op. 1 nr 1 (do słów Kazimierza Glińskiego) ar. Krzysztof Lenczowski

7. Zawód op. 1 nr 4 (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera) ar. Dawid Lubowicz

8. Mów do mnie jeszcze op. 3 nr 1 (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera) 

ar. Krzysztof Lenczowski

9. Przed nocą wieczną op. 3 nr 6  (do słów Zygmunta Krasińskiego) ar. Mateusz Smoczyński

10. W wieczorną ciszę op. 3 nr 8 (do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera) ar. Mateusz Smoczyński

11. Pod jaworem  (słowa ludowe) ar. Michał Zaborski  

Wykonawcy:

Atom String Quartet:

Dawid Lubowicz - skrzypce

Mateusz Smoczyński - skrzypce

Michał Zaborski - altówka

Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

Szczecin Philharmonic Wind Quartet:

Filippo Del Noce - flet

Mateusz Żurawski - obój

Piotr Wybraniec - klarnet

Edyta Moroz - fagot


Pokrewne wątki:

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Mars nie dla White Lies

2021-12-01

White Lies udostępnili dziś „I Don't Want To Go To Mars”, najnowszy utwór z nadchodzącego, szóstego albumu „As I Try Not To Fall Apart”, który ukaże się nakładem [PIAS] 18 lutego 2022 r.

Czytaj więcej...

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

2021-11-30

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

Czytaj więcej...

Agressiva69 deformuje

2021-11-30

W połowie grudnia ukaże się nowe wydawnictwo klasyków polskiego industrialu Agressiva 69. Będzie to zapowiedź nowej płyty

Czytaj więcej...

Anne-Marie ponownie w Warszawie

2021-11-29

Brytyjska wokalistka wystąpi 17 sierpnia na letniej scenie warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Impact Festival wróci do Krakowa

2021-11-29

Po 3 latach przerwy Impact Festival wróci 6 lipca 2022 do krakowskiej Tauron Areny. Wystąpią: Five Finger Death Punch, Black Label Society i Hollywood Undead.

Czytaj więcej...

Debiut nowego zespołu Andrzeja Stasiuka

2021-11-29

Ukazała się pierwsza płyta trio Opla Stasiuk Trzaska.

Czytaj więcej...

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania