Newsy muzyczne

Tęskno oddaje hołd Zuzannie Ginczance

Joanna Longić zapowiada kolejną płytę jako Tęskno. Tym razem artystka wzięła na warsztat twórczość poetki Zuzanny Ginczanki, wzbogacając liryczne teksty kameralnym, nastrojowym instrumentarium. “Ucieczka” to pierwszy singiel zwiastujący album.

 – Tylko życie mi w życiu zostaje – śpiewa artystka w premierowym singlu „Ucieczka”, manifestując, jak ważne dla Zuzanny Ginczanki i niej samej jest piękno świata i zagłuszanie zła. – W mojej interpretacji tego wierssza nadzieja ściera się z melancholią. Drugie z tych uczuć zdaje mi się towarzyszyć od zawsze, ale z czasem nauczyłam się nad nim panować. Słowom poetki towarzyszy muzyka kwintetu smyczkowego zestawionego z fortepianem, która prowadzi słuchacza ku wyśnionym ogrodom, z dala od codziennych trosk.

„Ucieczka” zapowiada kolejną płytę Tęskno – projektu dowodzonego przez Joannę Longić. – Wpadłam na pomysł stworzenia albumu z wierszami, prowadząc audycję w radiowej Czwórce, gdzie gram poezję w wykonaniu polskich artystów. Określenie „poezja” jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – opowiada wokalistka. Wybór Zuzanny Ginczanki – wybitnej poetki doby dwudziestolecia międzywojennego – nie był dla niej przypadkowy. – Jej słowa naturalnie układały się w mojej głowie w melodie. Znalazłam w jej wierszach nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i ogromne pokłady tęsknoty – przyznaje Longić.

Starannie dobrana warstwa liryczna na albumie została zestawiona z równie skrupulatnie skomponowaną muzyką. Longić mogła w pełni skupić się na wyeksponowaniu swojego charakterystycznego stylu, który zaprezentowała już na płytach „Mi” i „Tęskno”. W jej autorskich aranżacjach kwintet smyczkowy ponownie spotka fortepian, harfę, flet poprzeczny i piccolo, a także syntezatory analogowe. Kameralny anturaż piosenek uzupełnią również nieoczywiste instrumenty perkusyjne używane w muzyce symfonicznej: werble, bęben basowy czy kotły.

Za debiutancki album „Mi” Tęskno otrzymało nominację do Fryderyka w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”, „Mateusza” (Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego) oraz Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Ostatni krążek projektu zatytułowany po prostu „Tęskno” ukazał się w kwietniu ubiegłego roku nakładem wytwórni [PIAS] Poland & Eastern Europe. – To porywający popis wokalny, tekściarski, kompozytorski i wykonawczy młodej artystki – chwalił materiał Artur Szklarczyk, dziennikarz portalu „CGM”. Album umocnił piosenkarkę w panteonie najciekawszych postaci rodzimego, artystycznego popu.Foto: Bartek Wieczorek
Źródło: TBA Music

Pokrewne wątki:

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Zremiksowany Robert Cichy

2021-11-27

Wczoraj ukazała się płyta Roberta Cichego "3 & remixed".

Czytaj więcej...

Inga Mejer przedstawiła 'Afrodytę'

2021-11-27

"Afrodyta" to debiutancki singiel 22-letniej Ingi Mejer - kobiety, która zdecydowanie nie lubi się nudzić.

Czytaj więcej...

Zapal Ruskiefajki

2021-11-26

Po debiutanckim singlu „Szatan kazał tańczyć”, który na YouTube odtworzono aż 7 milionów razy, a także featach u Kartky’ego, Majora SPZ i innych reprezentantów sceny hip-hopowej, nadszedł jej czas. Ruskiefajki zapowiada swój pierwszy album.

Czytaj więcej...

MIN t wydała drugą płytę

2021-11-26

Pomiędzy życiowymi trudnościami, toksycznymi związkami i doświadczeniem pandemicznej izolacji, artystka odnalazła inspiracje do stworzenia materiału, który przenosi neo-soul na zupełnie nowy poziom. Singiel „Fight Freeze Flight” podobnie jak teledysk to niezbity dowód na gatunkową świeżość, muzyczną dojrzałość i otwartość na brzmieniowe eksperymenty.

Czytaj więcej...

ECM Warsaw Festival już za tydzień

2021-11-26

ECM Warsaw Festival 2021– muzyczne święto z legendarną monachijską wytwórnią ECM Records w tle ponownie w Warszawie w dniach 3-5 grudnia.

Czytaj więcej...

Krysztaliczna reedycja pierwszej płyty Maanamu

2021-11-25

40 lat temu na rynku ukazał się pierwszy długogrający album zespołu Maanam. Z okazji jubileuszu na rynku pojawiała się limitowana wersja albumu wytłoczona na krystalicznym winylu.

Czytaj więcej...

Portico Quartet przyjedzie do Warszawy

2021-11-25

Portico Quartet powracają na jedyny koncert do Polski. Londyńczycy odwiedzą Warszawę 26 kwietnia 2022 roku w ramach promocji najnowszego albumu “Monument”, który został nominowany do nagrody Mercury Prize.

Czytaj więcej...

Karo Glazer nagrała świąteczną piosenkę

2021-11-25

Po otrzymaniu prestiżowej nagrody w konkursie International Songwriting Competition i reedycji płyty “NORMAL”, Karo Glazer wydała świąteczny singel: „So This Is Xmas”.

Czytaj więcej...

Working Men's Club zagra w Warszawie

2021-11-25

5 marca w warszawskim klubie Hydrozagadka wystąpi brytyjska post-punkowa grupa Working Men's Club.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania