Newsy muzyczne

Organek prezentuje klip do utworu 'Fotograf Brok'

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. W piątek miał premierę album, który jest efektem tej współpracy - „Ocali nas miłość”. Singlem promującym album jest „Fotograf Brok”, do którego powstał teledysk w reżyserii Michała Palikota.

Michał Palikot tak mówi o współpracy z Organkiem:

Realizacja teledysku do nowej piosenki Organka, „Fotograf Brok”, była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Tworząc klip chciałem stworzyć pewnego rodzaju ,,most” dla widza, aby mógł on przenieść się z 2021 do 1944 roku. W ciągu ponad 4 minut zabieram odbiorcę w podróż, którą rozpoczyna fotograf Eugeniusz Lokajski z czasów Powstania, a kończy sam wykonawca piosenki - Organek. Dzięki ogromnej pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego, udało zgromadzić się niepowtarzalne rekwizyty, nieraz również i oryginały z tamtego okresu, które możemy zobaczyć w ruchomym obrazie, który udało nam się stworzyć. Fotografie użyte w klipie, nie są przypadkowe, symbolizują momenty, osoby oraz wydarzenia ważne dla całokształtu powstającej kampanii na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego. Sam teledysk jest jedynie tłem dla słów, które padają w piosence. Moim zamiarem było to, aby słowa mocniej wybrzmiewały niż filmowy obraz. Film ma je podkreślać, ale nie zagłuszać. Zależało mi, aby odbiorca mógł skoncentrować się, wsłuchać w to, o czym śpiewa artysta, oraz w jaki sposób to robi. Gdy już zagłębimy się w tekst, znajdziemy wiele wątków, a nawet marzeń, które mogły przewijać się w głowach ludzi w 1944 roku. Moim zdaniem piosenka wraz z obrazem wzmacnia pamięć o nich, o ludziach walczących, ale mających swoje plany, marzenia, przemyślenia. Z myślą o upływie czasu, wprowadziłem do teledysku klamrę - początku i końca - dzięki której można dostrzec jak zmieniła się Warszawa przez 77 lat. Dzięki tak stworzonej narracji, zarówno w piosence, jak i w filmowym obrazie widz na czas czterech minut może przenieść się do przeszłości i wysnuć o niej swoje przemyślenia, zapisując przy tym w swojej pamięci przewijające się w teledysku fotografie”.

Punktem wyjścia dla autorów płyty były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów – Eugeniusza Lokajskiego „Broka”.

„Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie, aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same” – mówi Tomasz Organek. 

Kolekcja prawie tysiąca fotografii Lokajskiego w poruszający sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia i września 1944 roku, jak i ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy.  

Na płycie wystąpili znakomici goście: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska.  

24 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się specjalny koncert zespołu Organek z udziałem gości. Koncert był inauguracją obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Album można nabyć tutaj: https://mystic.pl/product-pol-58390-Organek-Ocali-nas-milosc.html?query_id=1Źródło: Mystic Production

Pokrewne wątki:

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Zremiksowany Robert Cichy

2021-11-27

Wczoraj ukazała się płyta Roberta Cichego "3 & remixed".

Czytaj więcej...

Inga Mejer przedstawiła 'Afrodytę'

2021-11-27

"Afrodyta" to debiutancki singiel 22-letniej Ingi Mejer - kobiety, która zdecydowanie nie lubi się nudzić.

Czytaj więcej...

Zapal Ruskiefajki

2021-11-26

Po debiutanckim singlu „Szatan kazał tańczyć”, który na YouTube odtworzono aż 7 milionów razy, a także featach u Kartky’ego, Majora SPZ i innych reprezentantów sceny hip-hopowej, nadszedł jej czas. Ruskiefajki zapowiada swój pierwszy album.

Czytaj więcej...

MIN t wydała drugą płytę

2021-11-26

Pomiędzy życiowymi trudnościami, toksycznymi związkami i doświadczeniem pandemicznej izolacji, artystka odnalazła inspiracje do stworzenia materiału, który przenosi neo-soul na zupełnie nowy poziom. Singiel „Fight Freeze Flight” podobnie jak teledysk to niezbity dowód na gatunkową świeżość, muzyczną dojrzałość i otwartość na brzmieniowe eksperymenty.

Czytaj więcej...

ECM Warsaw Festival już za tydzień

2021-11-26

ECM Warsaw Festival 2021– muzyczne święto z legendarną monachijską wytwórnią ECM Records w tle ponownie w Warszawie w dniach 3-5 grudnia.

Czytaj więcej...

Krysztaliczna reedycja pierwszej płyty Maanamu

2021-11-25

40 lat temu na rynku ukazał się pierwszy długogrający album zespołu Maanam. Z okazji jubileuszu na rynku pojawiała się limitowana wersja albumu wytłoczona na krystalicznym winylu.

Czytaj więcej...

Portico Quartet przyjedzie do Warszawy

2021-11-25

Portico Quartet powracają na jedyny koncert do Polski. Londyńczycy odwiedzą Warszawę 26 kwietnia 2022 roku w ramach promocji najnowszego albumu “Monument”, który został nominowany do nagrody Mercury Prize.

Czytaj więcej...

Karo Glazer nagrała świąteczną piosenkę

2021-11-25

Po otrzymaniu prestiżowej nagrody w konkursie International Songwriting Competition i reedycji płyty “NORMAL”, Karo Glazer wydała świąteczny singel: „So This Is Xmas”.

Czytaj więcej...

Working Men's Club zagra w Warszawie

2021-11-25

5 marca w warszawskim klubie Hydrozagadka wystąpi brytyjska post-punkowa grupa Working Men's Club.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania