Newsy muzyczne

Magda Ruta zamruga światłami

Singiel "Świateł mruganie" to kolejna odsłona twórczości Magdy Ruty, której album "Nie wiem, czy będę" został doceniony przez krytyków.

Doświadczenie lockdownu wyzwoliło w niej potrzebę przerobienia twórczo zdarzeń, które mocno na nią wpłynęły. Utwór powstał we współpracy z Tomkiem „Serkiem” Krawczykiem, znanym ze współpracy m.in. z Melą Koteluk, Kayah, Urszulą Dudziak czy Mirą Kubasińską. Świateł mruganie jest wypadkową dwóch wrażliwości, które choć różne, harmonijnie współgrają ze sobą.   

Okres pandemii, mimo wielu trudności, okazał się dla Magdy Ruty i Tomka „Serka” Krawczyka bardzo owocnym czasem – duet stworzył wiele utworów, które w części złożą się na ich drugą po albumie Nie wiem, czy będę płytę. Singiel Świateł mruganie jest jedną ze skomponowanych wówczas piosenek, która ma bardzo osobisty wydźwięk.

Świateł mruganie opowiada o relacji, która zamiast mnie wzmocnić i wyleczyć z samotności spowodowała jeszcze większą szkodę. To piosenka o momencie w moim życiu, kiedy czułam się słaba i bezbronna więc szukałam kogoś, kto byłby gotowy mnie wesprzeć. Ogromna potrzeba bliskości oraz pozory jakie stwarzała osoba, z którą się związałam zaślepiły mnie i wpakowałam się w jeszcze większe problemy emocjonalne. Z perspektywy czasu traktuję tę historię jako lekcję pokazującą mi jak ważne jest zadbanie o samą siebie i swoją kondycją psychiczną po to, by czuć się dobrze i dzięki temu brać oraz dawać to co najlepsze drugiemu człowiekowi. Mam też poczucie, że sytuacja i stan jakiego doświadczyłam jest przeżyciem uniwersalnym i niejedna osoba może się z tym tekstem utożsamić. – mówi Magda Ruta.

Muzycznie utwór pomyślany jest tak, aby nie przykryć słów, a dać im wsparcie. Magda Ruta pisząc tekst miała już w głowie melodię refrenu, a Tomek Krawczyk dołożył melodię zwrotki i akordy do całości.

Wyjątkowe przy powstawaniu „Świateł mruganie" jest nasze poczucie, jak bardzo udała nam się ta kolektywna praca. Rozwijanie i kontynuowanie wzajemne pomysłów gdzie melodia refrenu, którą zaproponowałam zainspirowała Tomka do wymyślenia melodii zwrotki, a motyw instrumentalny melodii na gitarze zainspirował z kolei mnie do wokalizy w końcówce utworu. Tomkowi udało się zrealizować założenie początkowe o zbudowaniu przejrzystej i lekkiej w odbiorze formy złożonej z prostych i charakterystycznych partii instrumentów. Sam proces wymyślania trwał bardzo krótko i dał nam poczucie jakby wszystko działo się samo, jakby w transie - muzyka przez nas przepływała, a my dawaliśmy jej tylko ujście. – dodaje Magda Ruta.Foto: Zija / Pióro

Pokrewne wątki:

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa zaprasza na 'Barbórkę'

2021-12-02

Nowy singel artysty okrzykniętego kandydatem do Polskiego Debiutu Roku oraz plan jego pierwszej trasy koncertowej.

Czytaj więcej...

Sorry Boys jadą na święta do domu

2021-12-01

Zespół Sorry Boys nagrał piosenkę o powrocie do domu na Święta, do której powstał klip zrealizowany na ulicach nocnej Warszawy.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu World Wide Warsaw 2022

2021-12-01

Przyszłoroczna edycja World Wide Warsaw odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie stolicy.

Czytaj więcej...

Mars nie dla White Lies

2021-12-01

White Lies udostępnili dziś „I Don't Want To Go To Mars”, najnowszy utwór z nadchodzącego, szóstego albumu „As I Try Not To Fall Apart”, który ukaże się nakładem [PIAS] 18 lutego 2022 r.

Czytaj więcej...

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania