Newsy muzyczne

Tęskno kręci 'Yoyo'

Kolejna odsłona solowego projektu Joanny Longić to próba nowego spojrzenia na poezję Zuzanny Ginczanki. “Yoyo” to odsłona, w której jeszcze Tęskno nie słyszeliście.

Po utworach Woda i Ucieczka Tęskno zaostrza apetyt na premierowy krążek piosenką Yoyo. Choć nadal słychać w niej styl obrany na ścieżce, którą Longić kroczy od kilku lat, nowe nagranie stanowi zdecydowane wyjście z jej strefy komfortu. Poetyckie zwrotki zderzają się tym razem z kameralną, nieco baśniową aranżacją, a świeże podejście do doboru dźwięków sprawia, że utwór mocniej skręca w stronę artystycznego popu. Łagodne, miękkie partie harfy i fletu poprzecznego wprowadzają w wyjątkowy, kameralny klimat kompozycji.

– Wpadłam na pomysł stworzenia albumu z wierszami, prowadząc audycję w radiowej Czwórce, gdzie gram poezję w wykonaniu polskich artystów. Określenie „poezja” jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – opowiada o swoim premierowym materiale artystka.

Punktem wyjścia dla jej inspiracji tym razem okazała się twórczość wybitnej autorki doby dwudziestolecia międzywojennego, Zuzanny Ginczanki. Wokalistka dostrzega w jej spuściźnie wątki, które wcześniej podejmowała już w swojej twórczości, a teraz odmienia przez kolejne przypadki. To nadzieja, wiara, walka o codzienne przyjemności czy afirmacja świata. – Yoyo jest wierszem dla ludzi o wybujałej wyobraźni i niewyobrażalnie wielkiej odwadze. Kiedy pisałam do niego muzykę, starałam się odnaleźć w sobie prostotę i niepohamowaną radość, krótko mówiąc – chciałam znowu stać się dzieckiem – opowiada Longić.

Słyszalne w utworze glissando, które powstało na skutek przesuwania rąk po strunach harfy w górę i w dół, imituje wnoszenie i opadanie tytułowego yoyo. Ruch ten znalazł swoje odzwierciedlenie w teledysku towarzyszącym piosence, który wyreżyserowała sama artystka. Zobaczymy w nim akrobatkę Klaudię Bawer. – Klip to historia o poszukiwaniu niewinności w rzeczywistości pełnej złudzeń i pozorów – tłumaczy autorka.

Tęskno zostało dotychczas wyróżnione nominacją do Fryderyka w kategorii Fonograficzny debiut roku, Mateuszem– nagrodą przyznawaną przez Program Trzeci Polskiego Radia, a także Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego. Dyskografię projektu zamyka self-titled album wydany w ubiegłym roku nakładem wytwórni [PIAS] Poland & Eastern Europe, który został entuzjastycznie przyjęty przez dziennikarzy i publiczność. – To manifest siły, spokoju po burzy, wiary w siebie i w innych, który jest wspaniałą ścieżką dźwiękową tych dni – chwaliła płytę Anna Gacek.

Premierę tęskno gra poezję zaplanowano na 19 listopada – materiał trafi wtedy do serwisów streamingowych. Dzień wcześniej Tęskno zagra koncert przedpremierowy w legendarnym warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. To jedyne takie wydarzenie, na którym zespół wystąpi w pełnym, dziewięcioosobowym składzie.Źródło: TBA Music

Pokrewne wątki:

Igo zaprasza na pierwsze tournee

2022-01-21

Wokalista znany z elektronicznego duetu Bass Astral x Igo, czy rockowego Clock Machine wyrusza w pierwszą solową trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Kasia Moś złapała stopa

2022-01-21

Ukazał się nowy singel Kasi Moś "Autostop". Jest to zapowiedź jej nowej płyty, która ukaże się wiosną tego roku.

Czytaj więcej...

Lanberry w 'Nocnym Expressie'

2022-01-21

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek i songwriterek otwiera nowy rozdział swojej kariery. Lanberry zmienia wytwórnię i wydaje nowego singla. Pierwszym utworem wydanym nakładem Agora Music jest "Nocny Express".

Czytaj więcej...

T.Love zapalił 'Pochodnię'

2022-01-21

Grupa T.Love wydała nowy singel "Pochodnia" z gościnnym udziałem Kasi Sienkiewicz z Kwiatu Jabłoni.

Czytaj więcej...

Nowy singel Hammerfall z Kingem Diamondem

2022-01-21

“Venerate Me” to nowy singiel Hammerfall z gościnnym udziałem Kinga Diamonda. Jest to zapowiedź nowego albumu Hammerfall "Hammer of Dawn", który ukaże się 25 lutego.

Czytaj więcej...

Meat Loaf nie żyje

2022-01-21

W wieku 74 lat zmarł wokalista i aktor Michael Lee Aday, znany jako Meat Loaf. Przyczyna śmierci nie została ujawniona.

Czytaj więcej...

Kasai nagrała klasyk Noviki

2022-01-20

Ukazał się kolejny singel z płyty "Novika 2.0". Tym razem jest to nowa wersja utworu "She's Dancing" w wykonaniu Kasai.

Czytaj więcej...

BOKKA podała szczegóły nowej płyty i tournee

2022-01-20

Najbardziej tajemniczy zespół w Polsce powraca z czwartym, długo oczekiwanym albumem “Blood Moon”. Płyta ukaże się 25 lutego nakładem wytwórni [PIAS].

Czytaj więcej...

Band of Horses zapalił 'Światła'

2022-01-20

Ukazał się singel "Lights" zapowiadający nową płytę formacji Band of Horses "Things Are Great" (premiera 4 marca), która 15 marca wystąpi w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

VooVoo na 'Łajbie'

2022-01-19

"Łajba" to pierwszy od 3 lat premierowy utwór formacji VooVoo. W utworze gościnnie wystąpiła Masha Natanson.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania