Newsy muzyczne

Jutro premiera 'Aenima Aeterna' Jakuba Józefa Orlińskiego

Trzeci album uwielbianego na świecie kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego jest kontynuacją koncepcji artystycznej zawartej na albumie "Anima Sacra". Tym razem artyście towarzyszy zespół Il Pomo d’Oro pod batutą Francesco Corti.

Orliński podkreśla, że w wybranym repertuarze po raz kolejny istotą jest nie tyle religijna strona utworów, ile  zawarte w nich emocje.

„Anima Aeterna” oznacza „wieczną duszę”, co dla mnie oznacza naturę… Coś tak żywotnego, dzikiego i niebezpiecznego, a jednocześnie tak spokojnego, hipnotyzującego i uzdrawiającego” - stwierdza Orliński.

Długo wyczekiwany album „Anima Aeterna” składający się z sakralnych arii i motetów z XVIII wieku, podąża duchem debiutanckiego albumu „Anima Sacra”, który w 2018 roku przedstawił Jakuba Józefa Orlińskiego nie tylko jako „głos z wielką przyszłością” (Gramophone), ale i odkrywcę nowych utworów. Artysta wybrał muzykę Zelenki, Haendla, Fuxa i mało znanego Gennaro Manny, Francisco António de Almeidy, Bartolomeo Nucciego i (w wersji LP) Davide Pereza. Na albumie znajduje się kilka światowych premier fonograficznych, co jestem rezultatem ponownego zaproszenia do współpracy wszechstronnego muzyka i muzykologa - Yannisa François. W błyskotliwym utworze „Laetatus sum” Zelenki (cz. III "Rogate. Andante) dołącza do Orlińskiego urzekający sopran - Fatma Said, która ostatnio debiutowała albumem „El Nour”.

„Anima Aeterna jest kontynuacją „Anima Sacra” – mówi Jakub Józef Orliński. "Zawsze chciałem, aby moje solowe płyty były wypowiedziami artystycznymi i przedstawiały idee, opowiadały krótsze i dłuższe historie, które można łączyć za pośrednictwem repertuaru". Na albumie znajdują się kompozycje z zupełnie różnymi obsadami – z trąbką solo, skrzypcami, fagotem, wiolonczelą, organami i violą di bordone. Jest też pełny motet Zelenki z chórem i sopranem.

"Odcienie i barwy, które słychać w muzyce sakralnej epoki baroku, do dziś dotykają ludzkich dusz". To idealny album na jesienne dni.Źródło: Warner Music Poland

Rob Flynn z Machine Head gościem Decapitated

2022-05-27

Dziś ma swoją premierę ósmy album studyjny Decapitated, zatytułowany „Cancer Culture”. Z tej okazji zespół opublikował klip do nowego singla, „Iconoclast”. Utwór zarejestrowano z udziałem wyjątkowego gościa – legendarnego Robba Flynna, lidera Machine Head.

Czytaj więcej...

Krystyna Durys zaprasza do Ritza

2022-05-27

Ukazał się klip do kompozycji "Puttin' On The Ritz" z nowej płyty trójmiejskiej wokalistki jazzowej Krystyny Durys zatytułowanej "At The Movies".

Czytaj więcej...

Suede wyda nowy album

2022-05-27

Album zatytułowany „Autofiction” ukaże się 16 września i zapowiada go singiel „She Still Leads Me On”.

Czytaj więcej...

EABS wyda '2061'

2022-05-26

Płyta "2061" ukaże się nakładem Astigmatic Records w digitalu, CD i LP w wersji podstawowej oraz limitowanej na białym winylu wraz z plakatem w wielkości B2 - według projektu Patryka Hardzieja. Premiera krążka zaplanowana jest na jutro.

Czytaj więcej...

Andy Fletcher nie żyje

2022-05-26

W wieku 60 lat zmarł klawiszowiec i współzałożyciel grupy Depeche Mode - Andy Fletcher.

Czytaj więcej...

Michał Salamon i Sabina mówią 'Do Widzenia'

2022-05-26

„Do Widzenia" to najnowsza, niezwykle poruszająca kompozycja Michała Salamona. Inspiracją do jej powstania stały się słowa wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Do współpracy nad utworem Michał zaprosił wokalistkę i aktorkę SABINĘ (Sabina Karwala).

Czytaj więcej...

Anowa jest najbliżej siebie

2022-05-26

Ukazał się drugi singel krakowskiej wokalistki Agnieszki Nowakowskiej działającej pod szyldem Anowa.

Czytaj więcej...

Warszawskie Lato Na Pradze i krakowskie Lato Na Kamiennej zapraszają do zabawy

2022-05-25

Poznaliśmy rozkłady jazdy tegorocznych letnich koncertów w ramach cykli Lato Na Pradze (Warszawa) oraz Lato Na Kamiennej (Kraków).

Czytaj więcej...

Armia znowu opowie 'Legendę'

2022-05-25

W najbliższy piątek do sprzedaży trafi jubileuszowa edycja jednej z najważniejszych płyt polskiego rocka, z okazji 30-lecia wydania albumu.

Czytaj więcej...

Pezet wyda 'Muzykę Komercyjną'

2022-05-25

W sieci ukazał się nowy teledysk Pezeta „Jan Paweł”, który zapowiada nową płytę rapera. Wraz z premierą klipu ruszył preorder albumu „Muzyka komercyjna”.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania