Newsy muzyczne

1965 zapowiada drugą płytę

Ukazała się nowa piosenka zespołu 1965, zatytułowana "Stars & Gutter". Utwór jest pierwszym singlem promującym drugą płytę zespołu, która nosić będzie tytuł "Panther". Data premiery albumu zostanie podana wkrótce.

Na albumie wystąpiło gościnnie trzech gitarzystów: Michał Kalinowski (znany z takich zespołów, jak Ugly 10 czy Muerte), Jan Jasiński (lider zespołu Touch The Soul) czy wreszcie Mikołaj Piechocki (którego solówkę można usłyszeć właśnie w utworze "Stars & Gutter").

Płyta została nagrana w czerwcu 2021 roku w Mustache Ministry Studio w Warszawie pod okiem Marcina Klimczaka, muzyka takich zespołów, jak Oregano Chino czy The Black Tapes, odpowiedzialnego za realizację nagrań takich grup, jak The Stubs, The Heavy Clouds czy Fertile Hump. Album został zmiksowany i zmasterowany przez Haldora Grunberga, znanego z produkcji takich zespołów, jak Behemoth, Weedpecker, Taraban, Major Kong czy Dopelord.

O samym 1965 można powiedzieć wiele, ale nie to, że jest to zespół jednowymiarowy. Choć swe korzenie wywodzi z klasycznego rocka, inspirowanego takimi zespołami, jak Led Zeppelin czy Pearl Jam, muzyce 1965 trudno przyczepić konkretną etykietkę. Ambicją członków grupy jest, aby każdy ich kolejny album był inny, niż poprzedni.

Już debiutancka płyta zespołu - wydana w 2015 roku „High Time” - zawierała bardzo różnorodny materiał, łączący riffowo-solówkowe granie rodem z lat 70 z brzmieniem lat 90. W końcu nazwa 1965 to hołd dla płyty The Afghan Whigs - ikony alternatywnego rocka.

Po wydaniu własnym sumptem debiutanckiej płyty, 1965 musiało stawić czoła wyzwaniom, z którymi mierzy się większość młodych zespołów: próbami dotarcia do jak najszerszej publiczności, zmianami w składzie i innymi problemami, które często kończą się rozpadem zespołu. Jednak warszawska grupa przetrwała i - choć zajęło jej to ponad pół dekady - powraca z kolejnym wydawnictwem.

Druga płyta grupy - zgodnie z filozofią zespołu - jest zdecydowanie inna, niż jej poprzednik. Nowe wydawnictwo - zatytułowane „Panther” - to hard rockowy soundtrack do nigdy nienakręconego filmu science fiction z lat 80s. Wybuchowa mieszanka glam metalu i space rocka, gdzie spotykają się takie inspiracje, jak Mötley Crüe, Monster Magnet, Velvet Revolver czy Alice in Chains, zapewne przyprawi wielu krytyków muzycznych o zawrót głowy.

Obecny skład zespołu to:

Michał Rogalski - wokal, gitara

Marco Caponi - bas

Tomasz Rudnicki - perkusja

 


Foto: Adam Staszak

Lanberry na niedzielę

2022-05-21

Lanberry konsekwentnie prezentuje nowe single, które pokazują kolejne odsłony jej nowej, artystycznej drogi. Gdzie zmierza Lanberry i jaki cel sobie obrała? Odpowiedź znajdziecie w singlu Niedziela, choć nie tylko jedna odpowiedź będzie poprawna.

Czytaj więcej...

Midge Ure wróci do Warszawy

2022-05-20

Były wokalista grupy Ultravox wystąpi w warszawskiej Progresji 29 października.

Czytaj więcej...

Lubelskie Na Tak wypuściło 'Ptaki'

2022-05-20

Ukazał się kolejny singel z nowej czwartej już płyty grupy Na Tak zatytułowanej "Trzymaj się".

Czytaj więcej...

Vangelis nie żyje

2022-05-19

W wieku 79 lat zmarł słynny kompozytor muzyki filmowej Vangelis.

Czytaj więcej...

'Zjednoczone stany' Damiana Ukeje

2022-05-19

Damian Ukeje wydał nowy singel zatytułowany "Zjednoczone Stany".

Czytaj więcej...

ROME (Jerome Reuter) na trzech koncertach w Polsce

2022-05-19

Po długiej, pandemicznej przerwie Jerome ROME Reuter znów rusza w trasę promując swój nowy materiał: zapowiadana kolejna płyta luksemburskiego barda, która ukaże się w tym roku będzie jego szesnastym albumem, po wydanych niedawno „Parlez-Vous Hate?” (2021) i „The Lone Furrow”.

Czytaj więcej...

Danger Mouse i Black Thought wydadzą wspólną płytę

2022-05-18

Danger Mouse i Black Thought oficjalnie zapowiedzieli swój wspólny album „Cheat Codes”, który ukaże się 12 sierpnia nakładem wytwórni BMG. Wraz z ogłoszeniem daty premiery krążka do sieci trafił pierwszy singiel i teledysk zapowiadający album - "No Gold Teeth" .

Czytaj więcej...

Editors wystąpią w Krakowie

2022-05-18

Editors zagrają 12 października 2022 w krakowskim klubie Studio i będzie to jedyny koncert w Polsce na nadchodzącej trasie zespołu.

Czytaj więcej...

Elizabeth Fraser zaprezentowała drugi singel Sun's Signature

2022-05-18

Była wokalistka grupy Cocteau Twins Elizabeth Fraser i perkusista Damon Reece udostępnili nowy singiel z ich nadchodzącego projektu, Sun's Signature. "Underwater" to niezwykle soczysty, rozbudowany utwór otwierający tytułową EP-kę duetu, która ukaże się 18 czerwca nakładem Partisan Records z okazji Record Store Day, a w lipcu ukaże się w wersji cyfrowej (data zostanie określona niebawem).

Czytaj więcej...

Festiwal Muzyka Świata 2022 po raz trzeci w Warszawie

2022-05-17

Od 9 do 12 czerwca 2022 roku w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Muzyka Świata.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania