Newsy muzyczne

VTSS zapowiada ep-kę 'Projections'

VTSS, polska artystka mieszkająca w Londynie, zapowiada nową EP-kę "Projections”, która ukaże się 28 stycznia nakładem imprintu Ninja Tune - Technicolour. Już teraz posłuchać możemy singla „Trust Me”.

„Buntownicza i bezkompromisowa królowa rave'u" -pisze o niej „Mixmag", najważniejsze pismo poświęcone muzyce klubowej. 

VTSS to jedna z najjaśniejszych nowych gwiazd techno ostatnich lat. Ambicje artystki, która naprawdę nazywa się Martyna Maja, sięgają jednak dalej. To prawda, że jej sety DJ-skie, które prezentowała na całym świecie, od legendarnego berlińskiego klubu Berghain po szanowane festiwale: Awakenings, Atonal czy Unsound, słyną z niesłychanej energii, a autorskie, klubowe utwory z wczesnych EP-ek, takich jak "Self-Will" (wydana przez Intrepid Skin) i "Identity Process" (Repitch), to hedonistyczne parkietowe bomby.  

"Projections" to jednak, jak sama mówi, "nowy rozdział”: spojrzenie w przyszłość i zarazem powrót do eksperymentalnych korzeni. Przefiltrowane dźwięki w utworze "Trust me", pełzającym w tempie poniżej 110 BPM zdradzają ucho wyczulone na drobiazgowe szczegóły.

„Przeprowadzka do nowego miasta dała mi odwagę, by eksplorować terytoria, na które wcześniej ze swoją muzyką nie docierałam” - komentuje Maja.

Po przenosinach z Berlina do Londynu we wrześniu zeszłego roku, polska artystka doznała pozytywnego szoku kulturowego i zwietrzyła szansę by odkryć siebie na nowo. Nagle odnalazła wolność w poszukiwaniu świeżych pomysłów muzycznych z dala od mrocznych dźwięków światowej stolicy techno.

„Gdy kluby były zamknięte i nie było wiadomo, kiedy to się zmieni" - mówi - "po raz pierwszy poczułam się wolna i mogłam robić to, co chcę. W Londynie znalazłam się w gronie przyjaciół, spoza 'bańki techno' - ludzie tu są bardziej otwarci na różne gatunki. To było naprawdę inspirujące."

Sześć utworów z „Projections” oryginalnie rozwija tradycje muzyki klubowej i elektronicznej. W „The need to avoid' i „Propaganda of success” wybrzmiewają echa wczesnego  IDM, eksperymentów spod znaku Aphex Twina, gabba i całego dziedzictwa vintage'owego drill & bass. Muzyka zachowuje też wrodzone poczucie humoru tego stylu, równocześnie odzwierciedlając nieposkromioną osobowość VTSS.  W równej mierze nastrojowe, co pokręcone motywy, off-stepowe tempa i perkusyjne wzory z nowego wydawnictwa rozwijają pomysły, które VTSS wprowadziła do swojej muzyki na "Woah", z ostatniej EP-ki "Borderline Tenderness"  (dla z VEYL), na której znalazł się też klubowy hymn "Goin Nuts", nagrany z LSDXOXO.  

Z kolei 'For your safety' przynosi perkusyjną burzę w klimacie d&b z chłodnymi odcieniami  syntezatorów, które przywodzą na myśl „Solaris” Photek’a,  zaś „Live laugh leave” to rozkręcający się hydrodub. W każdej z kompozycji wyraźnie prześwituje jednak coraz bardziej ekspansywna muzyczna persona VTSS. 

Martyna Maja szlifowała swoje umiejętności na warszawskiej scenie DIY techno, szkoliła się na inżyniera dźwięku, a po przenosinach do Berlina szybko stała się gwiazdą tamtejszych klubów. Była kuratorką miksów dla BBC Radio 1's Essential Mix & Dance Presents Junction 2, Resident Advisor, Boiler Room, Discowoman. Od ubiegłego roku mieszka w Londynie.

VTSS współpracowała też z takimi artystami jak Varg, Randomer i Emma DJ. 

W listopadzie tego roku trafiła na okładkę „Mixmaga” zaś Danny L Harle,  wybrał ją do zremiksowania utworu ze swojego projektu "Harlecore”, przedstawiając Polkę jako "przyszłość muzyki tanecznej". Na Instagramie śledzi ją ponad 150 tysięcy fanów. VTSS wystąpiła też w filmie ekskluzywnej modowej marki A Better Mistake, którego akcja rozgrywa się w undergroundowej scenie klubowej.

 


Źródło: No Paper Records

Lanberry na niedzielę

2022-05-21

Lanberry konsekwentnie prezentuje nowe single, które pokazują kolejne odsłony jej nowej, artystycznej drogi. Gdzie zmierza Lanberry i jaki cel sobie obrała? Odpowiedź znajdziecie w singlu Niedziela, choć nie tylko jedna odpowiedź będzie poprawna.

Czytaj więcej...

Midge Ure wróci do Warszawy

2022-05-20

Były wokalista grupy Ultravox wystąpi w warszawskiej Progresji 29 października.

Czytaj więcej...

Lubelskie Na Tak wypuściło 'Ptaki'

2022-05-20

Ukazał się kolejny singel z nowej czwartej już płyty grupy Na Tak zatytułowanej "Trzymaj się".

Czytaj więcej...

Vangelis nie żyje

2022-05-19

W wieku 79 lat zmarł słynny kompozytor muzyki filmowej Vangelis.

Czytaj więcej...

'Zjednoczone stany' Damiana Ukeje

2022-05-19

Damian Ukeje wydał nowy singel zatytułowany "Zjednoczone Stany".

Czytaj więcej...

ROME (Jerome Reuter) na trzech koncertach w Polsce

2022-05-19

Po długiej, pandemicznej przerwie Jerome ROME Reuter znów rusza w trasę promując swój nowy materiał: zapowiadana kolejna płyta luksemburskiego barda, która ukaże się w tym roku będzie jego szesnastym albumem, po wydanych niedawno „Parlez-Vous Hate?” (2021) i „The Lone Furrow”.

Czytaj więcej...

Danger Mouse i Black Thought wydadzą wspólną płytę

2022-05-18

Danger Mouse i Black Thought oficjalnie zapowiedzieli swój wspólny album „Cheat Codes”, który ukaże się 12 sierpnia nakładem wytwórni BMG. Wraz z ogłoszeniem daty premiery krążka do sieci trafił pierwszy singiel i teledysk zapowiadający album - "No Gold Teeth" .

Czytaj więcej...

Editors wystąpią w Krakowie

2022-05-18

Editors zagrają 12 października 2022 w krakowskim klubie Studio i będzie to jedyny koncert w Polsce na nadchodzącej trasie zespołu.

Czytaj więcej...

Elizabeth Fraser zaprezentowała drugi singel Sun's Signature

2022-05-18

Była wokalistka grupy Cocteau Twins Elizabeth Fraser i perkusista Damon Reece udostępnili nowy singiel z ich nadchodzącego projektu, Sun's Signature. "Underwater" to niezwykle soczysty, rozbudowany utwór otwierający tytułową EP-kę duetu, która ukaże się 18 czerwca nakładem Partisan Records z okazji Record Store Day, a w lipcu ukaże się w wersji cyfrowej (data zostanie określona niebawem).

Czytaj więcej...

Festiwal Muzyka Świata 2022 po raz trzeci w Warszawie

2022-05-17

Od 9 do 12 czerwca 2022 roku w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Muzyka Świata.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania