Newsy muzyczne

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

„Interior Drawings” to trzecia i ostatnia już część pandemicznej trylogii, którą Mariusz Duda zapoczątkował wydanym w czerwcu 2020 albumem „Lockdown Spaces” i kontynuował wydanym w kwietniu 2021 „Claustrophobic Universe”. Na albumowy cykl „Lockdown Trilogy” składa się minimalistyczna instrumentalna elektronika, wzbogacana jedynie przez sample i fragmentaryczne użycie głosu.

„W pandemicznych latach 2020-2021 postanowiłem, że rozpocznę nowy projekt muzyczny, inny niż Riverside, inny niż Lunatic Soul - mówi Duda. Chciałem, żeby muzycznie nawiązywał do moich początków, do pierwszych autorskich dźwięków, które powstawały głównie na klawiszach i były zainspirowane dziełami twórców instrumentalnej muzyki elektronicznej, na której się wychowałem. Ponieważ oprócz zespołu Riverside, mam już jeden świat artystyczny w postaci Lunatic Soul, tym razem zdecydowałem, że nie będę tworzył pod pseudonimem, tylko podpiszę się imieniem i nazwiskiem. „Interior Drawings” to płyta zainspirowana… pracą, pasją, procesem twórczym, „lockdownem” na własne życzenie".

"Zostawiamy już temat zamknięcia spowodowany czynnikami zewnętrznymi, jaki miał miejsce na „Lockdown Spaces” oraz chęci ucieczki przed chaosem rzeczywistości, jaki miał miejsce na „Claustrophobic Universe”. „Interior Drawings”, to przede wszystkim album o… tworzeniu albumu. To opowieść o tym jak wygląda proces przepływu myśli i co dzieje się w głowie osoby, która postanawia stworzyć jakiś projekt. Symboliczne sample „rysowania”, które pojawiają się w trakcie słuchania albumu, mogą być wszystkim: pisaniem powieści, malowaniem obrazu, reżyserią filmu, tworzeniem projektu architektonicznego, wymyślaniem albumu z muzyką, czy jakimkolwiek innym procesem twórczym zaczynającym się od przysłowiowej „czystej kartki”. Żeby była jasność, nie mam na myśli tylko artystów" - podkreśla autor. "Osoba, która realizuje np. swój biznes plan, też tworzy, też kreuje. Ponieważ sam mam jednak taki, a nie inny zawód, pozwoliłem sobie opowiedzieć historię z własnej perspektywy, gloryfikując chociażby rytuał pisania pomysłów w najróżniejszych analogowych zeszytach i notatnikach. Interior Drawings to historia o alienacji na własne życzenie. O sytuacjach, kiedy w trakcie najbardziej intensywnej pracy „izolujemy się” przed wszystkimi, bez względu na to, jakie wydarzenia dzieją się za oknem. To również kolejne subtelne nawiązanie do czasów dzieciństwa. Na poprzednich płytach mieliśmy odniesienia do gier komputerowych oraz kolekcjonowania muzyki na kasetach magnetofonowych. Najnowszy album to aluzja do tworzenia alternatywnych światów na kartach… autorskich komiksów". 

"Zwykle zaczyna się od iskry, będącej pojedynczym pomysłem słownym, graficznym lub muzycznym - mówi o swoim procesie tworzenia Mariusz Duda - która powoduje coraz bardziej intensywny przepływ myśli (Racing Thoughts). Te następnie trafiają na poszczególne kartki, w postaci zapisanych pomysłów i rzeczy „do zrobienia” (Interior Drawings). Kiedy zaczyna się robić ich coraz więcej i mieszkanie tonie w porozrzucanych po parapetach świstkach papieru, pojawiają się zeszyty. Zeszyty mają już swoje tytuły i historie stają się bardziej uporządkowane. Zapisywane są często w postaci geometrii bliżej nieokreślonej oraz określonej - kół, kwadratów i trójkątów - wypełnionej słowami i planami coraz bardziej już konkretnymi (Shapes in Notebooks). Potem zaczyna się proces przy użyciu narzędzi elektronicznych (dyktafon, komputer) i zamienianie teorii w praktykę. Kolejne nagrania, i zamknięcie się w swoim świecie, do momentu stworzenia przynajmniej 75% (Prisoner by Request). A potem przychodzi kryzys, marzenie o chwili spokoju (Dream of Calm) i zwyczajna chęć poddania się. Walka z własnymi demonami i powrót na właściwe tory z reguły wciąż jeszcze działają (How to Overcome Crisis) i dochodzimy do finału, ostatecznej rozgrywki (Almost Done). A kiedy kończymy nasze dzieło, mijamy metę, gdy dostarczamy skończoną pracę w odpowiednim terminie (lub jak to najczęściej bywa trochę póżniej niż się zakładało) pojawia się to przedziwne i jakże pożądane uczucie chwilowego spełnienia, radości oraz wewnętrznej równowagi (Temporary Happiness). Oczywiście wszystko trwa do momentu kolejnego zachwiania. A wtedy nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejną iskrę i kolejny przepływ myśli.

„Interior Drawings” dostępny będzie od 10 grudnia na Bandcampie artysty, a od 17 grudnia na wszystkich platformach cyfrowych, w serwisach streamingowych oraz tradycyjnie na… kasetach magnetofonowych. Premiera nośnika winylowego i CD w wydaniu zbiorczym jako „Lockdown Trilogy” przewidziana jest na połowę roku 2022. 

Pokrewne wątki:

Lanberry na niedzielę

2022-05-21

Lanberry konsekwentnie prezentuje nowe single, które pokazują kolejne odsłony jej nowej, artystycznej drogi. Gdzie zmierza Lanberry i jaki cel sobie obrała? Odpowiedź znajdziecie w singlu Niedziela, choć nie tylko jedna odpowiedź będzie poprawna.

Czytaj więcej...

Midge Ure wróci do Warszawy

2022-05-20

Były wokalista grupy Ultravox wystąpi w warszawskiej Progresji 29 października.

Czytaj więcej...

Lubelskie Na Tak wypuściło 'Ptaki'

2022-05-20

Ukazał się kolejny singel z nowej czwartej już płyty grupy Na Tak zatytułowanej "Trzymaj się".

Czytaj więcej...

Vangelis nie żyje

2022-05-19

W wieku 79 lat zmarł słynny kompozytor muzyki filmowej Vangelis.

Czytaj więcej...

'Zjednoczone stany' Damiana Ukeje

2022-05-19

Damian Ukeje wydał nowy singel zatytułowany "Zjednoczone Stany".

Czytaj więcej...

ROME (Jerome Reuter) na trzech koncertach w Polsce

2022-05-19

Po długiej, pandemicznej przerwie Jerome ROME Reuter znów rusza w trasę promując swój nowy materiał: zapowiadana kolejna płyta luksemburskiego barda, która ukaże się w tym roku będzie jego szesnastym albumem, po wydanych niedawno „Parlez-Vous Hate?” (2021) i „The Lone Furrow”.

Czytaj więcej...

Danger Mouse i Black Thought wydadzą wspólną płytę

2022-05-18

Danger Mouse i Black Thought oficjalnie zapowiedzieli swój wspólny album „Cheat Codes”, który ukaże się 12 sierpnia nakładem wytwórni BMG. Wraz z ogłoszeniem daty premiery krążka do sieci trafił pierwszy singiel i teledysk zapowiadający album - "No Gold Teeth" .

Czytaj więcej...

Editors wystąpią w Krakowie

2022-05-18

Editors zagrają 12 października 2022 w krakowskim klubie Studio i będzie to jedyny koncert w Polsce na nadchodzącej trasie zespołu.

Czytaj więcej...

Elizabeth Fraser zaprezentowała drugi singel Sun's Signature

2022-05-18

Była wokalistka grupy Cocteau Twins Elizabeth Fraser i perkusista Damon Reece udostępnili nowy singiel z ich nadchodzącego projektu, Sun's Signature. "Underwater" to niezwykle soczysty, rozbudowany utwór otwierający tytułową EP-kę duetu, która ukaże się 18 czerwca nakładem Partisan Records z okazji Record Store Day, a w lipcu ukaże się w wersji cyfrowej (data zostanie określona niebawem).

Czytaj więcej...

Festiwal Muzyka Świata 2022 po raz trzeci w Warszawie

2022-05-17

Od 9 do 12 czerwca 2022 roku w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Muzyka Świata.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania