Newsy muzyczne

Kraftwerk W 3D Dziś W Poznaniu

Dziś w Starej Gazowni w Poznaniu wystąpi grupa Kraftwerk.

Koncert będzie jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu Malta. 

Kraftwerk to nie tylko muzyka, lecz także silny wizualny idiom – charakterystyczne, futurystyczne kostiumy, proste struktury graficzne, projekcje wideo. Poczynając od 2005 roku, kiedy wystąpili na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizują swoje projekty również w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych Kraftwerk. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu. Obecny skład grupy tworzą: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz i Falk Grieffenhagen. 

Kraftwerk to zespół-legenda, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko muzykę popularną ostatnich dekad, ale kulturę współczesną w ogóle. Grupa powstała w 1970 roku w Düsseldorfie i od tej pory stanowi punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców i odbiorców. Ich muzykę charakteryzuje minimalistyczne, elektroniczne brzmienie i wokal przetworzony przez syntetyzatory mowy. W 1974 ukazała się płyta "Autobahn", która okazała się przełomem i uczyniła z Kraftwerk jedną z najważniejszych grup naszych czasów. W 1978 roku, w czasach, gdy muzycy nie mieli jeszcze wokół siebie komputerów, wydali płytę "Die Mensch Maschine", a w 1981 – "Computer World", opisującą przyszłość świata, w którym maszyna stanie się ważniejsza od człowieka. Ich twórczość jest swoistą ścieżką dźwiękową społeczeństwa informacyjnego, składającego się z wyalienowanych jednostek.

Nazwa zespołu oznacza w języku niemieckim "elektrownię", ale Ralf Hütter, założyciel grupy podaje alternatywne znaczenie: "kraft to energia, dynamika, a werk to praca, dzieło artysty".

Bilety na koncert, który odbędzie się na terenie Starej Gazowni, kosztują 220 zł.

Program koncertu:

godz. 18 - otwarcie bram
godz. 20.30 - Niwea
godz. 22 - Kraftwerk

 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Łąki Łan w radiowym słuchowisku

2021-09-24

Łąki Łan ze ścieżką dźwiękową do nowego słuchowiska Storytel “Robin Hood i Szmaragdowy Król”.

Czytaj więcej...

Zaskakująca premiera Natalii Kukulskiej

2021-09-24

Dziś ukazała się limitowana ep-ka Natalii Kukulskiej "Jednogłośna".

Czytaj więcej...

Drugi 'nowy' singel Guns n'Roses

2021-09-24

Grupa Guns n'Roses wydała drugi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nowy singel. Tym razem jest to piosenka zatytułowana "Hard Skool".

Czytaj więcej...

Lydia Lunch i Skalpel wystąpią na łódzkim Soundedit Festival

2021-09-24

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit duet Skapel zaprezentuje projekt dedykowany Lemowi pt.: „Planetarium Lema”. To wycieczka po rozrywkowo-edukacyjnym parku tematycznym, inspirowanym twórczością wielkiego pisarza. Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury. Muzycy duetu zostaną również uhonorowani statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”. Tego samego dnia (24 października) w klubie Wytwórnia pojawi się jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave – Lydia Lunch.

Czytaj więcej...

Ten Typ Mes robi 'Akuku'

2021-09-23

„Hello Baby” to tytuł dziewiątego solowego albumu w dyskografii warszawskiego rapera. Ten Typ Mes przedstawia światu swojego syna, prezentując nowy singiel „Akuku”.

Czytaj więcej...

Farben Lehre z płytą od przyjaciół

2021-09-23

Ukazała się płyta "Friends For Friends - Songs of Farben Lehre", która jest kolejnym elementem obchodów 35-lecia zasłużonego płockiego zespołu.

Czytaj więcej...

Carlos Santana nagrał cover klasyka Procol Harum

2021-09-23

“Whiter Shade of Pale” Feat. Steve Winwood to trzecia zapowiedź nowego albumu Carlosa Santany "Blessings And Mircales". Płyta ukaże się 15 października.

Czytaj więcej...

Helaine Vis o zagmatwanej ludzkiej naturze

2021-09-22

Kolejny singiel zapowiadający debiutancki album Helaine Vis - krakowskiej singer-songwriterki. „Plenty” to opowieść o zagmatwanej ludzkiej naturze i o tym że często pragniemy czegoś dopóki tego nie dostaniemy, komplikując sobie przy tym życie.

Czytaj więcej...

Deine Lakaien wyda 'Dual +'

2021-09-22

Legendarny niemiecki duet dark wave Deine Lakaien przygotował następcę płyty "Dual". Album "Dual +" ukaże się 26 listopada. Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo jest kompozycja "Nightfall".

Czytaj więcej...

Blixa Bargeld gościem Public Service Broadcasting

2021-09-22

Public Service Broadcasting udostępnia "Der Rhythmus der Maschinen [ft. Blixa Bargeld]", najnowszy singiel z nadchodzącego czwartego albumu „Bright Magic”, który ukaże się w najbliższy piątek 24 września nakładem wytwórni Play It Again Sam.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania