Newsy muzyczne

Recenzja: Laibach - "Spectre"

"Spectre" to pierwszy od 8 lat album Laibach z całkowicie premierowym materiałem studyjnym.

Laibach powrócił w bardzo dobrym stylu. Oczekiwania wobec "Spectre" były spore i zespół im sprostał. Tematyka piosenek, jak to zwykle bywa w przypadku ekipy ze słoweńskiego Trebovlje, obraca się wokół przewrotnych rozważań na temat kondycji otaczającego nas świata. To jedna z najbardziej upolitycznionych produkcji Laibacha. Pojawia się tu nawet, rzadkie wydarzenie u Laibacha, piosenka miłosna ("We Are Millions And Millions Are One") poruszająca temat miłości we współczesnym świecie.

Muzyczne tło dla tych przemyśleń stanowi koktajl składający się z electro, industrialu, IDM, EBM, sythpopu. Ale bez obaw, to wciąż Laibach i to Laibach z najwyższej półki. Jest to jedna z najłagodniejszych płyt w historii tej grupy, ale słuchając tych dziesięciu kompozycji cały czas mamy świadomość, kto nam gra. Jest to także zasługą Milana Frasa i jego charakterystycznego, niskiego głosu. Na "Spectre" jest on co prawda nieco wycofany do tyłu, a jego obowiązki w większości kompozycji przejęła z powodzeniem Mina Spiler, ale wystarczy, że przemówi on w "No Pain", "Eurovision", "Koran" czy "The Whistleblowers", a po plecach słuchacza przechodzą ciarki. A wokalne dialogi Milana i Miny we wspomnianych już "We Are Millions And Millions Are One" czy zamykającym płytę, przypominającym dokonania This Mortal Coil balladowym "Koran", to małe perełki. Takich pereł jest na tej płycie znacznie więcej i wszystkie one tworzą diament pod nazwą "Spectre". Znakomity album, od którego ciężko jest się oderwać.

Pokrewne wątki:

Kwiat Jabłoni nagrał cover klasyka Eldo

2020-08-04

Była elektronika, funk, czas na iście folkową odsłonę Lech Music: Festiwale Inaczej. Kolejnym zespołem, który wziął na swój warsztat jeden z hip-hopowych klasyków, jest Kwiat Jabłoni.

Czytaj więcej...

Neck Deep zagra w Warszawie

2020-08-04

Walijska pop-punkowa grupa Neck Deep zaprezentuje się 1 sierpnia w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Vüjekväsyl przedstawia nowy album

2020-08-03

Ukazał się nowy album warszawskiej grupy Vüjekväsyl zatytułowany "Żyjemy Pod Wulkanem".

Czytaj więcej...

Kasia Cerekwicka "W Pogoni Za Szczęściem"

2020-08-03

Ukazał się pierwszy klip zapowiadający nową płytę Kasi Cerekwickiej, która ukaże się we wrześniu.

Czytaj więcej...

Max Richter prezentuje projekt "Voices"

2020-08-03

Muzyczne i techniczne osiągnięcie, poprzedzone 10 latami przygotowań. "Odwrócona" orkiestra, wielojęzykowe narracje i recytacja Kiki Layne.

Czytaj więcej...

Sorry Boys z nowym koncertowym teledyskiem

2020-08-01

Sorry Boys opublikowali koncertowe wideo do piosenki “Miłość” - piątego singla z wydanego w maju 2019 roku albumu o tym samym tytule.

Czytaj więcej...

Ptakova okazała serce

2020-08-01

"Corazon" to tytuł kolejnego singla Ptakovej zapowiadającego jej debiutancką płytę.

Czytaj więcej...

Joe Satriani w teledysku autorstwa syna

2020-08-01

Słynny amerykański gitarzysta pokazał klip "Yesterday's Yesterday" wyreżyserowany przez jego syna ZZ Satrianiego.

Czytaj więcej...

Lamb of God i Kreator zagrają w Warszawie

2020-07-31

Polski przystanek trasy „State Of Unrest Tour”, który miał się odbyć 2 kwietnia 2020 roku w TAURON Arena Kraków, został przeniesiony na 25 listopada 2021 roku, do warszawskiego klubu Stodoła.

Czytaj więcej...

Kazik pokazał klip do "25 lat niewinności"

2020-07-31

Kazik Staszewski autorem piosenki do filmu TVN „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Premiera teledysku odbyła się dziś.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania