Newsy muzyczne

Relacja: The Australian Pink Floyd W Katowicach

Zapraszamy do przeczytania relacji z katowickiego koncertu The Australian Pink Floyd w katowickim Spodku.

Kolejna wizyta w naszym kraju najsłynniejszego cover bandu świata w naszym kraju tym razem w ramach trasy przekrojowej „Set The Controls World Tour 2014”, podczas której sympatyczni Australijczycy przypominają nagrania głównie z trzech płyt grupy Pink Floyd: „Wish You Were Here”, „The Dark Side Of The Moon” i „The Division Bell”. Sam już od dawna chciałem się zmierzyć z tym tribute bandem na żywo, mimo iż za takimi składami raczej nie przepadam. Panowie zaczęli kilka minut po 20:00, rozpoczynając od klasycznej "Shine On You Crazy Diamond" w pierwszych czterech częściach, pozostając przy pierwowzorze wykonawczym znanym z płyty. Podobnie zabrzmiało kolejne "Welcome To The Machine”. Zaś „What Do You Want From Me" wyszło dość... funkowo! Wszystko za sprawą perkusisty Paula Bonneya. Miało się wrażenie, że muzyk gra za dwóch. Następnie "Take It Back". Słynny "edge'owy" niemalże riff tu w wykonaniu Steve'a Maca tym razem wyszedł nieco schowany za pozostałymi partiami instrumentów... Odpowiednio utwory z „The Dark Side Of the Moon” wypadły lepiej: „Time” (wokalista Alex McNamara to niestety nie David Gilmour – przyp. MM), przejmujący "The Great Gig In The Sky", w którym prym wiodły głównie panie wokalistki, towarzyszące zespołowi w chórkach: Lara Smiles, Emily Lynn i Lorelei McBroom (która zresztą śpiewała z oryginalnym Pink Floyd – przyp. MM). Zamiast przejść – jak płyta każe - do "Money",  panowie przeskoczyli od razu do "Us And Them". Po pierwszej części koncertu nastąpiła 20-minutowa przerwa.

Druga zaś rozpoczęła się dość ciekawie: panowie odegrali "Pigs (Three Different Ones)" i "Set The Controls For The Heart Of The Sun" bardzo klimatycznie i z wyobraźnią. Chwilę potem zmylili wszystkich wyjątkowo głośnym dźwiękiem brzęczącej muchy, który zwiastował... "High Hopes". Niejednego natomiast zaskoczyło pojawienie się "Young Lust" z „The Wall”. Wszystkie numery odegrane z tego krążka, a były to: "Hey You" i jeszcze wcześniej "The Happiest Days of Our Lives" oraz "Another Brick In The Wall (Part 2)" czy właściwie "pulsowy bis", czyli "Comfortably Numb" (tak, dyskotekowa kula była, choć się nie otwierała...) i "Run Like Hell". Z kolei trakcie wykonania "One Of These Days", podczas solówki basisty Colina Wilsona za jego plecami pojawił się wielki, różowy i podskakujący... kangur! To chyba najlepszy przykład „puszczenia oka” zespołu do publiczności podczas tego koncertu. I jeszcze "Wish You Were Here" ze słynną radiową, a w tym wypadku telewizyjną wstawką rodem z Australii (fragmenty m.in. teledysków "Can Get You Out Of My Head" Kylie Minogue i "Back In Black" AC/DC zaskoczyły) i mocno kojarzącym się z „P.U.L.S.E.” oświetleniem. Swoją drogą to właśnie efekty świetlne i laserowe stanowiły osobne widowisko. Mocno inspirowane klasycznymi pomysłami Floydów, znakomicie dopełniały część muzyczną.  Podobnie było z wizualizacjami na okrągłym ekranie. Tutaj też zespół starał się oddać klimat, zbliżając się do pomysłów Storma Thorgersona, z którego usług Pink Floyd korzystali wielokrotnie. Wychodziło różnie, choć zamysł Australijczyków nietrudno było odgadnąć.

Wyszedłem z koncertu z mieszanymi uczuciami. Fantastycznie podana produkcja ze wszystkimi właściwymi elementami. a jednak przez cały czas jej trwania czułem po prostu, że to nigdy nie będzie doskonałe, bo to cover band... Wszyscy znamy oryginalne wykonania Pink Floyd, jednak chyba właśnie koncerty The Australian Pink Floyd Show to jedna z nielicznych okazji, by móc w jakikolwiek sposób obcować muzyką klasycznych Floydów na żywo.

Autor: Maciej Majewski / Bemowo.FM
Foto: TAPF w Katowicach 2013 / Jolanta Rytka

Pokrewne wątki:

Kylie Minogue zaprasza na niekończącą się dyskotekę

2020-10-21

7 listopada odbędzie się niezwykły koncert on-line Kylie Minogue „Kylie: Infinite Disco”.

Czytaj więcej...

Blauka zapowiada premierę pierwszego singla z drugiej płyty

2020-10-21

W najbliższy piątek ukaże się pierwszy klip zapowiadający nową płytę duetu Blauka.

Czytaj więcej...

Na Tak jako 'Czarna Owca'

2020-10-20

Grupa Na Tak pokazuje na nowym singlu, że czarne owce nie muszą być negatywne.

Czytaj więcej...

Wokalista Alphaville w nowym projekcie byłego muzyka Wolsfheim

2020-10-20

Marian Gold z Alphaville zaśpiewał gościnnie w dwóch kompozycjach na pierwszej płycie projektu Renard założonego przez Markusa Reinhardta z nieistniejącej już niemieckiej grupy synth-popowej Wolfsheim.

Czytaj więcej...

VooVoo odda hołd Anawie

2020-10-20

W najbliższy piątek ukaże się nowy album grupy VooVoo zatytułowany "Anawa 2020".

Czytaj więcej...

Liderzy sceny jazzowej w hołdzie dla Blue Note Records

2020-10-20

„Blue Note Re:imagned” to nowa kolekcja klasyków wytwórni Blue Note Records, nagranych na nowo i zremiksowanych przez gwiazdy współczesnej sceny jazz, soul, R&B takie jak Ezra Collective, Nubya Garcia, Shabaka Hutchings, Jordan Rakei, Poppy Ajudha, Emma-Jean Thackray i wielu innych.

Czytaj więcej...

Waterparks zagrają w Warszawie

2020-10-20

Grupa Waterparks z Teksasu zagra 8 lipca w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Autobiografia Mikołaja Trzaski w listopadzie

2020-10-20

25 listopada do sprzedaży trafi książka "Wrzeszcz! Autobiografia" - zapis wywiadu z Mikołajem Trzaską przeprowadzonego przez Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego.

Czytaj więcej...

Marcin Pająk zapowiada premierę trzeciego albumu

2020-10-19

W drugiej połowie listopada do sprzedaży trafi trzeci solowy album mieszkającego w Wielkiej Brytanii polskiego gitarzysty Marcina Pająka.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkiewicz wyda nowy album

2020-10-19

28 października ukaże się premierowa płyta Patrycji Kosiarkiewicz "Ogólnie Chodzi O To".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania