Newsy muzyczne

Recenzja: Skalpel - "Simple EP"

Pierwsze wydawnictwo duetu Skalpel od blisko dekady.

Długo, bo blisko 10 lat kazali czekać na swoje nowe nagrania. Po solowych wydawnictwach, opublikowanym w ubiegłym roku premierowym utworze „If Music Was That Easy”, a także widowiskach dźwiękowo-wizualnych, jakie zaprezentowali chociażby na Off Festivalu w 2013 roku, panowie Marcin Cichy i Igor Pudło objawili wreszcie swoje nowe dzieło. „Simple” przynosi niewiele ponad 20 minut charakterystycznego, nieco chilloutowego, nujazzowego brzmienia, wzbogacone nowoczesnymi bitami, czyli właściwie to wszystko, z czego znaliśmy dotąd twórczość Skalpela. Różnica jest jednak w sposobie podania nowych dźwięków. Mam wrażenie, że dużo większą rolę odgrywa tym razem rytm. Nie chodzi jednak o to, że mamy do czynienia z bezdusznymi bitami z byle jazzowym samplem w tle. Podkłady są jak zwykle bardzo wysmakowane, roi się w nich od ciekawych rozwiązań i sztuczek brzmieniowych. Wystarczy posłuchać chociażby tytułowego „Simple”, czy kojarzącego się nieco z twórczością Gabin „On The Road”. Kwintesencją całości jest jednak blisko ośmiominutowy utwór „Soundtrack”. Przepiękna, nastrojowa, filmowa wręcz kompozycja rozlewa się przepięknie, rozbudzając wyobraźnię i kojąc.

„Simple” rozbudza apetyt i wydaje się być zapowiedzią czegoś większego. Fanom Skalpela od dawna należy się długograj z prawdziwego zdarzenia. Na razie jednak pozostaje nam cieszyć się nowymi skalpelowymi dźwiękami i wypatrywać kolejnych koncertów zespołu.

Autor: Maciej Majewski / Bemowo.FM

Pokrewne wątki:

The 1975 z z singlem "Jesus Christ 2005 God Bless America"

2020-04-04

The 1975 prezentuje nowy utwór „Jesus Christ 2005 God Bless America”. W kawałku gościnnie słyszymy Phoebe Bridgers.

Czytaj więcej...

Abradab, Rahim i Kleszcz prezentują #ApsikChallenge

2020-04-04

Abradab, Rahim i Kleszcz kilka dni temu stanęli przez majkami i zmierzyli się w e-cypherze. Wideo jest już dostępne na MaxFloRecTV. Numer zatytułowany jest „Apsik”. MCs udostępniają bit do niego i zapraszają do udziału w wyzwaniu.

Czytaj więcej...

Bebel Gilberto prezentuje teledysk do utworu "Deixa"

2020-04-04

Bebel Gilberto zaprezentowała nowy klip, który powstał do utworu „Deixa”. Teledysk wyreżyserował Erik Sohlström. Wideo powstało pod koniec 2019 r., a zdjęcia kręcono w The Nomad Hotel w Los Angeles.

Czytaj więcej...

Krzysia Górniak wydała nowy album "Memories"

2020-04-03

Czołowa polska gitarzystka jazzowa wydała wczoraj nową ósmą już płytę w swoim dorobku zatytułowaną "Memories".

Czytaj więcej...

The Fruitcakes prezentują teledysk "Home"

2020-04-03

The Fruitcakes prezentują nowy klip z ich najnowszego albumu. Autorką obrazu do piosenki “Home” jest trójmiejska artystka, tworząca pod pseudonimem Susie Moon.

Czytaj więcej...

Restless w "Mieście Grzechu"

2020-04-03

„Miasto grzechu” to druga płyta warszawskiego zespołu rockowego Restless, która ukaże się 24 kwietnia.

Czytaj więcej...

Nowy teledysk od Alestorm

2020-04-03

“Treasure Chest Party Quest” to pierwszy teledysk i singel Alestorm z nowego albumu, który ukaże się 29 maja.

Czytaj więcej...

Natalia Szroeder częstuje "Pestkami"

2020-04-03

Jedna z najpopularniejszych i najzdolniejszych wokalistek na polskiej scenie muzycznej powróciła z nowym singlem „Pestki”.

Czytaj więcej...

Dawid Ogrodnik wyreżyserował nowy klip Buslava

2020-04-02

Teledysk do "Boję się" (ft. OH LOU!) to nie pierwsza współpraca Buslava, Dawida Ogrodnika i Pawła Szkolika. Wcześniej wspólnie stworzyli teledysk do piosenki „Tysiąc”.

Czytaj więcej...

Bon Jovi, książę Harry i chór Invictus Games Choir w nowej wersji „Unbroken”

2020-04-02

Bon Jovi prezentuje nową wersję utworu „Unbroken”. Słyszymy w niej Invictus Games Choir, a zyski ze sprzedaży wesprą Invictus Games Foundation.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania