Newsy muzyczne

Recenzja: Peter Murphy - "Lion"

Były wokalista grupy Bauhaus w najwyższej formie na nowym, dziesiątym solowym albumie studyjnym.

Wkład producentów w powstawanie płyt jest często pomijany bądź niedostatecznie doceniany. W przypadku albumu "Lion" nie można nie wspomnieć o roli, jaką odegrał Martin "Youth" Glover, znany także jako basista Killing Joke. Płyta została zarejestrowana w ciągu zaledwie kilku dni i jak podkreśla Peter Murphy, była to zasługa Youtha. Były wokalista Bauhaus powiedział, że w studiu nagraniowym producent "zepchnął go ze skały i kazał rozwinąć w locie skrzydła", więc Murphy nie miał czasu na żmudne przygotowania i musiał być maksymalnie skupiony na pracy. Jeszcze bardziej istotne był wpływ Glovera na brzmienie "Lion". Jest ono potężne, rockowe, z domieszką elektronicznych smaczków aranżacyjnych w tle. Bardzo kojarzy się z tym, co prezentuje Killing Joke na ostatnich płytach. "Lion" to pierwsza od ponad dwóch dekad płyta Murphy'ego najbardziej zbliżona do jego dokonań z Bauhaus (zwłaszcza z ostatnich dwóch płyt tego zespołu) oraz jego pierwszych albumów solowych. Dominuje mroczny, mistyczny klimat. Jest tu synth-pop, industrial, klasyczny rock gotycki rodem z początku lat 80. A wszystko zagrane z pasją i dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. W końcu spotkało się dwóch profesjonalistów tkwiących korzeniami w muzyce z tamtych lat. 

Jednak ostatnie słowo należy do Murphy'ego. Nie jest żadnym odkryciem, że jest on świetnym wokalistą. Jednak na "Lion" Peter osiągnął szczytową formę. W kilku numerach tak krzyczy rozhisteryzowanym głosem, że słuchacza przechodzą miłe ciarki po plecach. Kiedy trzeba jednak potrafi wyciszyć głos do niemal intymnego szeptu. Posłuchajcie, jak śpiewa w znakomitym, "bauhausowym", otwierającym płytę "Hang Up"...

Bez wątpienia: najlepsza płyta solowa Murphy'ego od wydanego w 1990 roku albumu "Deep". Pozycja obowiązkowa na półce z płytami każdego szanującego się fana muzyki.

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: Nettwerk

Pokrewne wątki:

Charlotte Cardin po raz pierwszy w Polsce

2021-05-17

Kanadyjska wokalistka wystąpi 1 kwietnia w warszawskim klubie Niebo.

Czytaj więcej...

James Blunt wystąpi w Łodzi

2021-05-17

Brytyjski wokalista zaprezentuje się 29 maja 2022 roku w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox wróci do Polski

2021-05-17

Postmodern Jukebox wracają do Polski, aby zagrać 4 koncerty w ramach trasy "The Grand Opening".

Czytaj więcej...

St.Vincent wydała nowy album

2021-05-15

Piosenki na wydawnictwie zostały zainspirowane pobytem ojca artystki w więzieniu.

Czytaj więcej...

Warszawskie Combo Taneczne zaprasza do oberka

2021-05-14

"Mokotowski Oberek" to pierwszy singel zapowiadający nową płytę Warszawskiego Combo Tanecznego "Skarałeś Mnie Boże, która ukaże się 21 maja.

Czytaj więcej...

Klaves zapowiada nową ep-kę

2021-05-14

Mieszkający w Reykjaviku polski producent Klaves wydał pierwszą zapowiedź nowej ep-ki, która ukaże się 28 maja.

Czytaj więcej...

Czterdziestka klasycznego albumu Kraftwerk

2021-05-14

Ukazała się specjalna edycja płyty "Computer World" grupy Kraftwerk.

Czytaj więcej...

Czeski muzyk Floex wydał soundtrack do polskiej gry

2021-05-14

Multiinstrumentalista Tomáš Dvořák aka Floex wydał piątą ścieżkę dźwiękową do gry. Tym razem do polskiej przygodówki "Papetura", długo oczekiwanego debiutu programisty Tomasza Ostafina.

Czytaj więcej...

'Litania Kłamstw' od Dance Like Dynamite

2021-05-13

20 maja ukaże się nowy album nowofalowców z Dance Like Dynamite zatytułowany "Litania Kłamstw".

Czytaj więcej...

Sophie Szklarska wydała singel 'To Me'

2021-05-13

Sophie Szklarska to młoda artystka z Warszawy, swoją przygodę z produkcją muzyczną zaczęła około półtora roku temu, w Warszawskiej Akademii Dźwięku. Od tamtej pory nie ma w jej życiu dnia bez muzyki. Jej najnowsza propozycja to singel "To Me".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania