Newsy muzyczne

Recenzja: Lana Del Rey - "Ultraviolence"

Lana Del Rey celująco zdała test "drugiego albumu".

Po wydaniu debiutanckiej płyty "Born To Die" i ogromnym sukcesie jaki ten krążek odniósł na całym świecie dzięki przebojom "Video Games" i "Blue Jeans", Del Rey stanęła przed problemem, który zakończył kariery wielu artystów. A mianowicie: co zrobić, aby nie okazać się artystką jednego sezonu i jednej płyty? Del Rey miała do wyboru: albo zakończyć karierę muzyczną (co zresztą początkowo zapowiadała), albo nagrać album, którym zatka usta wszystkim krytykom i udowodni, że sukces "Born To Die" nie był przypadkowy.

Gdy kilka miesięcy temu Lana poinformowała, że nowy album będzie genialny, ale tak mroczny, że może wpędzić w depresję, wydawało się, że artystka jest na dobrej drodze do popełnienia komercyjnego i artystycznego samobójstwa. A tymczasem...okazało się, że z produkcyjną pomocą Dana Auerbacha (The Black Keys) Del Rey nagrała znakomity album. Płyta rzeczywiście jest mroczna i utrzymana w nostalgicznym klimacie, nawiązująca do stylistyki retro rodem z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Dużo tu gitar, aranżacji orkiestrowych, refreny brzmią majestatycznie. Kompozycje utrzymane są w wolnych bądź umiarkowanych tempach i świetnie nadawałyby się do wykorzystania w jakiejś produkcji Davida Lyncha bądź filmie drogi. Melodie są przepiękne, chwytające za serce, ale jednocześnie pełne smutku i nostalgii. "Ultraviolence" to także popis wokalny Del Rey, która nie mając przecież genialnych umiejętności wokalnych idealnie dopasowuje swój delikatny śpiew do klimatu płyty. Słucha się jej z ogromną przyjemnością.

Jest na "Ultraviolence" kilku kandydatów na potencjalne przeboje. Ot, chociażby "Brooklyn Baby", "Sad Girl" czy "West Coast", ale nie jestem przekonany, czy Del Rey zależy nawet na tym, aby wypromować jakiekolwiek przeboje. To album trudniejszy w odbiorze niż "Born To Die", a pomimo to w pierwszym tygodniu sprzedaży w USA wydawnictwo to znalazło ponad 200 tysięcy nabywców. I po co przeboje radiowe? Del Rey znakomicie obywa się bez nich. A jednocześnie rozpala zainteresowanie: jaką drogą pójdzie dalej? Co zaprezentuje na trzecim albumie? "Ultraviolence" rozbudza apetyt na kolejne wydawnictwa tej artystki.

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Brodka z trzecią zapowiedzią nowego albumu

2021-05-12

Po premierze singla „Wrong Party” w ramach londyńskiego projektu Speedy Wunderground i fenomenalnie przyjętego klipu i singla „Game Change”, do sieci trafił właśnie wciągający teledysk do utworu „Hey Man”.

Czytaj więcej...

Kings Of Convenience wrócą do Warszawy

2021-05-12

Norweski duet zagra w warszawskim Palladium 10 czerwca 2022 roku.

Czytaj więcej...

Duncan Laurence na dwóch koncertach w Polsce

2021-05-12

Holenderski wokalista Duncan Laurence przyjedzie w lutym na dwa koncerty w Warszawie i Krakowie.

Czytaj więcej...

Grupa Tower wróciła po 20 latach

2021-05-12

Album "Uriel" to pierwsza od 20 lat płyta gotycko-metalowej formacji Tower, która cieszyła się sporą popularnością na przełomie XX i XXI wieku.

Czytaj więcej...

The Rasmus na dwóch koncertach w Polsce

2021-05-11

Fińska grupa przyjedzie w październiku przyszłego roku do Warszawy i Krakowa.

Czytaj więcej...

Kolejna zapowiedź nowej płyty Garbage

2021-05-11

Grupa Garbage wydała nowy singel zapowiadający album "No Gods No Masters", który ukaże się 11 czerwca.

Czytaj więcej...

Past&Future z nowym singlem 'Wygodnie'

2021-05-11

Past&Future opublikowali swój drugi singel "Wygodnie", który zapowiada ich debiutancki album (ukaże się jesienią).

Czytaj więcej...

Riverside zagra cztery urodzinowe koncerty

2021-05-10

Grupa Riverside obchodzi w tym roku 20 urodziny. Z tej okazji zespół przygotował niespodziankę dla fanów.

Czytaj więcej...

Pearl Jam udostępnia blisko 200 koncertów

2021-05-10

Pearl Jam po raz kolejny z historycznym wyczynem – legendarna grupa udostępniła w serwisach cyfrowych 186 koncertów, co daje 5404 nowych utworów do odsłuchania.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Clan Of Xymox

2021-05-10

Legenda muzyki dark wave zaprezentowała pierwszą zapowiedź osiemnastego albumu studyjnego.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania