Newsy muzyczne

Recenzja: Hugo Race & The True Spirit - "The Spirit"

"Największy skarb narodowy Australii" przywrócił do życia projekt The True Spirit i nagrał jedną z najlepszych płyt w swojej ponad 30-letniej karierze.

Hugo Race to człowiek-instytucja na australijskiej scenie muzycznej. Jego muzyczna (i nie tylko) działalność sprawiła, że sam Henry Rollins nazwał go kiedyś "największym skarbem narodowym Australii". Race ma na koncie między innymi znaczący udział w postaniu albumu "From Her To Eternity" Nick Cave & The Bad Seeds, założenie kultowej grupy The Wreckery, występ w jednym filmie ze świętej pamięci Michaelem Hutchence (INXS) i nagranie niezliczonej ilości płyt z różnymi zespołami oraz projektami. Jednym z nich jest formacja Hugo Race & The True Spirit, której muzyka jest określana jako "industrial trance blues". Zespół przez kilka ostatnich lat pozostawał w uśpieniu, ale w końcu nadszedł czas na przebudzenie i nagranie nowej płyty - znakomitego "The Spirit". 

Określenie "industrial trance blues" znakomicie pasuje do zawartości tej płyty. Podobnie jak na poprzednich wydawnictwach The True Spirit z ubiegłej dekady, także tutaj Race i towarzyszący mu muzycy serwują słuchaczom mroczną, duszną atmosferę rodem z zamglonych bagien delty Mississippi. Utwory utrzymane są w bluesowym klimacie wymieszanym z gotycką, chłodną atmosferą, podlaną industrialnymi trzaskami i zgrzytami. Piosenki płyną leniwie, mają odpowiednią dawkę transowości i psychodeliczności, a nastrój niepokoju wywołuje dodatkowo niski, lekko zachrypnięty głos Hugo Race'a brzmiący jak połączenie Nicka Cave'a, Andrew Eldritcha i Leonarda Cohena. Mrok i chłód swoją drogą, ale jak zwykle Race nie zapomina o wyśmienitych melodiach. Nawet nagrywając tak niekomercyjną płytę jak "The Script" Hugo udowodnił, że można stworzyć świetne piosenki. Niekomercyjne i świetne piosenki? Paradoks? Tylko pozornie. Życzyłbym każdemu skomponować takie utwory jak "Elevate My Love" czy "Sleepwalker". Posłuchajcie "The Spirit", a nie będziecie chcieli wydostać się z bagiennych oparów, w jakie chce Was wciągnąć Hugo Race. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Marzena Ryt & Justyna Steczkowska w 'Kolorado'

2021-07-30

Marzena Ryt & Justyna Steczkowska zapraszają w podróż do KOLORADO.

Czytaj więcej...

Kult trafi dziś na terapię

2021-07-30

Nowy teledysk grupy, wyreżyserowany przez Wojtka Jabłońskiego, ilustruje utwór "Chcę miłości". To kolejny kawałek promujący album zatytułowany "Ostatnia płyta", który ukazał się 28 maja.

Czytaj więcej...

Nowa wersja klasyka Anny Jurksztowicz

2021-07-30

Nowa taneczna wersja kultowego hitu Anny Jurksztowicz.

Czytaj więcej...

Wolska przygotowała 'Miętę'

2021-07-29

WOLSKA - dwudziestoletnia wokalistka, multi-instrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka proponuje na gorące lato "Miętę" - nowy singiel przygotowany we współpracy producenckiej z duetem Plastic.

Czytaj więcej...

Kamil Kowalski i Natalia Grosiak odliczają 'Dni'

2021-07-29

Kamil Kowalski powraca z nowym singlem. Razem z Natalią Grosiak z Mikromusic wspólnie szukają elementu, którego dziś brakuje światu.

Czytaj więcej...

Zmarł Dusty Hill z ZZ Top

2021-07-28

Grupa ZZ Top poinformowała o śmierci basisty Dusty'ego Hilla.

Czytaj więcej...

Iggy Pop na OFF Festivalu 2022

2021-07-28

Iggy Pop, Bikini Kill, Yves Tumor & Its Band, The Armed, Mdou Moctar, Erika de Casier, Squid, Pi’erre Bourne, Yard Act i Natalie Bergman przyjadą do Katowic na OFF Festival 2022.

Czytaj więcej...

WaluśKraksaKryzys na letniej trasie po Polsce

2021-07-28

29 lipca na Pol'and'Rock Festival rozpocznie się trasa grupy WaluśKraksaKryzys.

Czytaj więcej...

Clödie chce coraz więcej

2021-07-28

Clödie wydała nowy singel zatytułowany "Coraz więcej chcę".

Czytaj więcej...

Joey Jordison nie żyje

2021-07-28

W wieku 46 lat zmarł we śnie współzałożyciel i były perkusista grupy Slipknot Joey Jordison.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania