Newsy muzyczne

Recenzja: Lamb Of God - "VII: Sturm Und Drang"

Amerykańska grupa Lamb Of God nagrała płytę, która jest echem więziennych przejść jej lidera i wokalisty Randy'ego Blythe'a.

Ci którzy spodziewali się, że Lamb Of God po doświadczeniach więziennych wokalisty Randy’ego Blythe’a nagrają płytę wściekłą i totalnie bezkompromisową, mogą poczuć się nieco rozczarowani. Zespół stworzył co prawda album osadzony w swoim stylu. Urozmaicił go jednak sporą dawką groove’u i melodyjnych smaczków. 

Ku przypomnieniu: w czerwcu 2012 roku wokalista został zatrzymany w Czechach i tymczasowo aresztowany pod zarzutem. Miesiąc wcześniej podczas koncertu w Pradze miał zepchnąć ze sceny jednego z uczestników koncertu. Po dwóch tygodniach dziewiętnastolatek zmarł, a tamtejsza policja wszczęła śledztwo. Ostatecznie wokalista został zwolniony po kilku dniach, a w marcu 2013 roku oczyszczony z zarzutów. Pobyt Blythe’a w więzieniu Pankrác stał się oczywistym natchnieniem do tekstów, które znalazły się na „VII: Sturm Und Drang”. I tak na przykład tytuł utworu „512” pochodzi od numeru celi, w której siedział (w niej podobno również został napisany). Otwierający zaś płytę singlowy „Still Echoes” to poniekąd historia samego więzienia, przefiltrowana przez autora. Jest to zarazem jeden najmocniejszych fragmentów krążka. Pomiędzy nimi znalazł się wściekły „Erase This”. To nie tylko najlepszy fragment płyty, ale zarazem jeden z najlepszych kawałków w całym dorobku grupy. Użycie talk boxa i krótka solówka gitarowa świetnie go dopełniają. Następny „Embers” wyróżnia gościnny udział Chino Moreno. Być może przez to utwór zwłaszcza w drugiej części brzmi dość „deftonesowo”. Na tym tle typowo dla Lamb Of God wypadają pędzący „Anthropoid” i jeszcze szybszy „Delusion Pandemic”. To po prostu mocne strzały w stylu znanym już z poprzednich płyt zespołu. Ciekawie natomiast na ich tle brzmią najdłuższe na płycie „Overload” i „Torches”. Pierwszego z nich nie powstydziłaby się, (a nawet mogłaby pozazdrościć) Metallica z czasów „Load”. W drugim zaś gościnnie udzielił się Greg Puciato z The Dillinger Escape Plan i co ciekawe - nie przekrzykuje gospodarza, lecz delikatnie śpiewa w tle. Lirycznie zaś został zainspirowany historią czeskiego studenta Jana Palacha, który w 1969 roku w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym w Pradze. Wokalista Lamb Of God przyznał, że poznał jego historię, czekając na wyrok sądu.

W tym roku mija 25 lat od momentu powstania zespołu. Jego ósmy album nie jest może dziełem nad wyraz wybitnym, ale na pewno ciekawym i z pewnością zostanie bardziej doceniony w przyszłości.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Manchester przedstawił 'Kota'

2020-10-23

"Kot" to kolejna propozycja grupy Manchester, która od ubiegłego roku współpracuje z nowym wokalistą Maciejem Zadykowiczem znanym z projektu Cały na Czarno.

Czytaj więcej...

Paul McCartney wyda nową płytę

2020-10-23

Paul McCartney podczas lock downu nagrał nowy album. Krążek „McCartney III” ukaże się 11 grudnia. Płyta domyka trylogię „McCartney” z 1970 i „McCartney II” z 1980.

Czytaj więcej...

Dziś premiera debiutu Better Person

2020-10-23

"Something To Lose" to tytuł debiutanckiej płyty projektu Better Person kierowanego przez Adama Byczkowskiego.

Czytaj więcej...

Adam Nowak I Akustyk Amigos z nowym teledyskiem

2020-10-22

Adam Nowak prezentuje teledysk do pierwszego singla promującego album o intrygującej nazwie „Pół płyty”. Utwór „Cokolwiek ujęte” to jeden z 7 utworów, jakie znajdziemy na krążku.

Czytaj więcej...

Krzysztof Krawczyk na 'Horyzoncie'

2020-10-22

Już jutro premiera tej najbardziej osobistej płyty w dorobku Krzysztofa Krawczyka.

Czytaj więcej...

'Czułe struny' Natalii Kukulskiej po raz pierwszy koncertowo

2020-10-22

Jutro odbędzie się premiera koncertu on-line Natalii Kukulskiej promującego jej album "Czułe Struny".

Czytaj więcej...

Kontrabasista Krzysztof Pacan wydał muzyczną autobiografię

2020-10-21

"Story of 82" to tytuł nowej płyty cenionego kontrabasisty Krzysztofa Pacana.

Czytaj więcej...

Bovska wydała nowy taneczny teledysk

2020-10-21

Ukazał się teledysk stworzony z inicjatywy Bovskiej oraz Agi Konopki (tancerka, choreografka), który jest kolejnym romansem wokalistki z tańcem.

Czytaj więcej...

Kylie Minogue zaprasza na niekończącą się dyskotekę

2020-10-21

7 listopada odbędzie się niezwykły koncert on-line Kylie Minogue „Kylie: Infinite Disco”.

Czytaj więcej...

Blauka zapowiada premierę pierwszego singla z drugiej płyty

2020-10-21

W najbliższy piątek ukaże się pierwszy klip zapowiadający nową płytę duetu Blauka.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania