Newsy muzyczne

Recenzja: Armia - "Toń"

6 lat po zakręconym „Freaku”, Armia powróciła z nowym albumem, wchodząc ponownie na ścieżkę muzyczną, z której znana jest najbardziej.

Ostatnie poczynania lidera grupy, Tomasza Budzyńskiego oscylowały wokół albo totalnego czadu (płyta „Mor”, nagrana z Trupią Czaszką) lub kompletnego odlotu (płyta „Rimbaud”, stworzona z Michałem Jacaszkiem i Mikołajem Trzaską). W przypadku albumu „Toń”, co ciekawe, nagranego z obecnym składem Trupiej Czaszki, lider wciąż snuje swoje apokaliptyczne baśnie. Otwierający album numer „Cud” nasączony jest „armijną” mocą i tak charakterystyczną dla tego zespołu przestrzennością. Pod tym względem nie da się tej grupy pomylić z żadną inną. Kolejny „Urkoloseum” z typowym brzmieniem waltorni w tle, objawia się sporą... nośnością. Najciekawiej wypada jednak utwór „Duszo Wróc”, który ma jeszcze trochę posmaku jazzrockowych czasów „Freaka”. Ponownie głos Budzyńskiego i słowa refrenu trafiają w sam środek duszy. Nie daje wytchnienia także pędzące „Puste Okno”, traktujące poniekąd o współczesnym społeczeństwie. Zaś „Taniec Duchow” ujmuje „radiowym” intrem i smutnym brzmieniem trąbki, by po ponad minucie ruszyć z armijnym czadem. Kwintesencją płyty jest natomiast utwór tytułowy z zaskakującymi anglojęzycznymi odgłosami w tle. Kończy ją natomiast delikatny i odrealniony „Tam Gdzie Kończy Się Kraj”.

„Toń” to zdecydowanie album skierowany dla „klasycznych” fanów Armii. Pomimo pewnego uproszczenia warstwy muzycznej, zespół nie wyzbył się swojego czadowego i jednocześnie baśniowo-poetyckiego oblicza, nagrywając przy tym bardzo równy i mocny materiał.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Damon Albarn nagrał utwór na Islandii

2021-09-28

Najnowszy utwór "Royal Morning Blue" z nowego solowego albumu Damona Albarna "The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows" został napisany i nagrany na Islandii. Bezpośrednio zainspirowany widokiem z okna, w którym Albarn siedział przy pianinie, patrząc na morze, oddaje cud deszczu zamieniającego się na jego oczach w śnieg.

Czytaj więcej...

Måneskin zapowiada koncert w Warszawie

2021-09-28

Włoska grupa zaanonsowała występ w warszawskim Torwarze, który odbędzie się 15 lutego.

Czytaj więcej...

Thundercat wystąpi w Warszawie

2021-09-28

Jedna z najbardziej kreatywnych postaci w muzycznym świecie i podwójny zdobywca Grammy zagra 11 kwietnia w warszawskim Palladium.

Czytaj więcej...

Radiohead zapowiada reedycje 'Kid A' i 'Amnesiac'

2021-09-28

5 listopada ukaże się trzypłytowe wydawnictwo "Kid A Mnesia" upamiętniające 21 rocznicę premiery albumów ‘Kid A’ i ‘Amnesiac’.

Czytaj więcej...

Eagles of Death Metal na koncercie w Warszawie

2021-09-27

Grupa Eagles of Death Metal zagra 9 kwietnia w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

White Lies ponownie w Warszawie

2021-09-27

Brytyjska grupa zaprezentuje się 4 maja w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Helmet zagra w Warszawie

2021-09-27

Legendarna nowojorska grupa zagra 4 kwietnia 2022 w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Nneka na trzech koncertach w Polsce

2021-09-27

Porównywana do Ms. Lauryn Hill i Erykah Badu autorka międzynarodowego hitu „Heartbeat”, Nneka, wystąpi na wiosnę 2022, aż na trzech koncertach w Polsce.

Czytaj więcej...

Tool wróci do Krakowa

2021-09-27

Grupa Tool zaprezentuje się 21 maja w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

Dodatkowy koncert Eda Sheerana w Warszawie

2021-09-25

Zgodnie z oczekiwaniami warszawski koncert Eda Sheerana w dniu 25 sierpnia został wyprzedany w ciągu kilkudziesięciu minut. W związku z ogromnym zainteresowaniem dodany został kolejny koncert, który odbędzie się 26 sierpnia.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania